Ім’я козацького полковника-дипломата відтепер – на мурі замку на Тернопільщині
На одному із оборонних мурів Збаразького замку сьогодні урочисто відкрили пам’ятну дошку козацькому полковнику Кіндрату Бурлаю.
- Мені було дуже цікаво працювати над образом цієї постаті доби Богдана Хмельницького. Знайомився із архівними документами, літературними джерелами, аби достовірніше передати у штучному камені риси козацького ватажка. Адже досі не було ні його парсунних, тобто, ранніх живописних портретів, ні графічних, ні, тим більше, скульптурних зображень цього легендарного козака, який влітку 1649 року брав участь у боях проти польської шляхти біля стін збаразької твердині. У скульптурній композиції відобразив і три козацькі шаблі, і щит та інші елементи військової амуніції, - розповів автор проєкту меморіальної дошки, тернопільський скульптор, народний художник України Роман Вільгушинський.
Довідково. Кіндрат Бурлай - гадяцький полковник. У 1648–49 роках один із найближчих сподвижників Богдана Хмельницького. Брав участь у козацькому поході 1624 р. на Сіноп (Туреччина). У липні 1640 р. очолював один із морських походів донських козаків. Належав до числа тих осіб, які відправилися на Запорожжя разом із Богданом Хмельницьким. У лютому 1648го очолив посольство до перекопського бея Тугай-бея. Досягнув домовленості про спільну боротьбу проти шляхетської Польщі. Очолював свій полк у Збаразькій облозі 1649 р. Припускають, що був тяжко поранений. У 1653 р. разом із відомим українським військовим діячем та дипломатом часів Хмельниччини, Мужиловським очолював українське посольство до Москви для ведення переговорів щодо укладення між Україною та Російською державою військового союзу у війні проти Польщі. У 1655 році Богдан Хмельницький доручив Бурлаю бути його повноважним послом та супроводжувати до Швеції мандрівного абата Данила. Проте Москва не пропустила українських дипломатів. Документів про подальшу діяльність Бурлая не виявлено. Фото автора