Комунальні підприємства Тернополя: хто в лідерах, а хто «пасе задніх»?

Топ 6 КП

Вже другий рік поспіль громадська організація «Центр громадського моніторингу та аналітики» презентує результати дослідження прозорості і підзвітності комунальних підприємств міста.  Про результати моніторингу – далі у статті.

Комунальні підприємства: «відмінники» та «двієчники»

Топ у рейтингу найпрозоріших комунальних підприємств міста знову очолило КП «Тернопільводоканал» отримавши 40 балів із можливих 60-ти. Це максимальний показник у рейтингу за два роки дослідження. Другу сходинку посідає «Тернопільміськсвітло» із 30 балами, далі по 29 балів отримали «Міськшляхрембуд», «Тернопільелектротранс», «ТернопільІнтерАвіа» та «Тернопільський центр дозвілля і молодіжних ініціатив ім. О.Довженка».

Загалом, комунальні підприємства отримали вищі бали ніж минулого: якщо у 2018 найменша сума балів-оцінки підприємства була 3, то у 2019- 10 балів. Низькі показники стосуються переважно малих підприємств, у яких через невелику кількість працівників виконувати всі вимоги зі звітування просто нікому.

У 2019 найнижчі місця у рейтингу мають КП «Тернопільбудінвестзамовник»- 10 балів та КП ТМР «Масив» – 11 балів.

2
2

Про що звітують, а про що мовчать

Методологія, яку використовували при аналізі підприємств складається із 25 показників, які визначені законодавством та практикою. Наприклад, вимога оприлюднювати біографічну довідку керівника підприємства визначена законодавством. У той же час, не обов'язково вимагається, щоб на сайті підприємства була можливість надіслати скаргу чи пропозицію, але потреба у цьому викликана необхідністю.

Топ Індикаторів
Топ Індикаторів

ТОП і АНТИТОП індикаторів
ТОП і АНТИТОП індикаторів

Із індикаторів, які виконують тернопільські комунальні підприємства це: проведення допорогових закупівель від 50 тисяч гривень та продаж і оренда майна через ProZorro, розміщення на сайті контактної інформації підприємства, оприлюднення чинної редакції статуту. Дуже хорошу тенденцію у звітуванні отримав показник оприлюднення реєстру боргових зобов’язань підприємства у машиночитному форматі: відсоток виконання індикатора зріс аж на 65%.

Усі комунальні підприємства Тернополя не виконують індикатори із визначення ключових показників ефективності, впровадження системи ризик-менеджмету та ризик-індикаторів для публічних закупівель, а також підприємства не підключилися до системи моніторингу закупівель DoZorro. За цими показниками усі підприємства отримали 0 балів як у 2018, так і в 2019 році.

Укладена Методологія має універсальний характер, тому її можуть використовувати у роботі журналісти, громадські активісти, громадяни, які цікавляться цією темою для висвітленні роботи комунальних підприємств у сфері підзвітності.

Топ КП
Топ КП

Окрім Тернополя, на сьогодні ще у 4 містах України здійснюється аналіз комунальних підприємств, серед яких Кропивницький, Рівне, Чернівці та Богуслав, в рамках проєкту який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Навесні громадські активісти презентуватимуть результати прозорості та публічності КП, загальноміські рейтинги згідно з вимогами законодавства України та кращих практик. Дослідження відбувається відповідно до Методології дослідження публічності комунальних підприємств, що розроблена в рамках проєкту «Центр громадського контролю «Дій» громадською організацією «Центр громадського моніторингу та аналітики».

Вибір читачів за тиждень

Відео