Ростислав Фук

На Тернопільщині до 28 лютого будуть відстрілювати хижих тварин, щоб регулювати чисельність: зоозахисники та бігуни б'ють на сполох

За словами тернопільської активістки, днями, під час тренування з бігу на пересіченій місцевості її з компанією дивом не переплутали з хижими тваринами і не застрелили

Відповідно до рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, до 28 лютого в Україні проводять заходи з регулювання чисельності лисиць і диких кабанів. Про це повідомили у пресслужбі Тернопільської обласної військової адміністрації. 

Як наголошують у повідомленні, це не полювання, а необхідний крок для запобігання поширенню сказу та африканської чуми свиней (АЧС).

Лисиці є головним джерелом сказу, смертельного для людей і тварин. За останній рік у Тернопільській області кількість випадків сказу серед диких і домашніх тварин суттєво зросла. Вірус передається навіть без укусу — через слину на пошкодженій шкірі або слизових оболонках. Летальність – 100%, якщо не провести вакцинацію після контакту з хворою твариною. Дикі кабани сприяють поширенню АЧС, що завдає значних економічних збитків. У разі потрапляння вірусу на ферму все поголів’я свиней підлягає знищенню. Рішення комісії є обов’язковим до виконання в усіх регіонах, адже це питання безпеки, здоров’я людей та економічної стабільності, – зазначають в ОВА.

Ситуацією схвильовані місцеві зоозахисники, які проти відстрілу тварин, та бігуни, які бігають на далекі відстані за Тернопіль і в полях ризикують потрапити під дуло мисливців. Про таку небезпечну ситуацію нещодавно розповіла на своїй фейсбук-сторінці тернопільська зоозахисниця та бігунка Зоряна Биндас. За її словами, днями, під час тренування з бігу на околицях села Великий Глибочок її з компанією дивом не переплутали з хижими тваринами і не застрелили.

Спершу я не могла зрозуміти, що роблять мисливці, коли в країні заборонене полювання на час воєнного стану. Але, як виявилось, коли є потужне лобі мисливців, то заборону можна трохи обійти. Отже, біжимо ми поблизу села Великий Глибочок. Видимість погана. Ми прямуємо звичними маршрутами — це переважно ліси та поля. І я постійно оглядаюсь, чи не застрелить нас хтось… Зазначу, що в нашій спільноті понад 150 людей. Чимало з них бігають довгі дистанції (20-40 кілометрів) пересіченою місцевістю. Це ліси і поля, у яких зараз полюють мисливці. Я бігаю в цих краях роками і жодного разу не лякалась хижих звірів. Побачити лисицю раз в сезон, яка накиває п’ятами за дві секунди, це вже подія. Але тепер я маю боятись, щоб мене випадково в тумані хтось не застрелив, – розповідає Зоряна Биндас.

За словами тернопільської активістки, днями, під час тренування з бігу на пересіченій місцевості її з компанією дивом не переплутали з хижими тваринами і не застрелили

Нагадаємо, минулого року неподалік Тернополя під час нелегального полювання застрелили 58-річного жителя Курники, переплутавши його з диким звіром. Під час відстрілу хижих тварин, санкціонованого рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, також можуть постраждати люди, наголошує активістка. 

Це не лише незаконно, але й аморально. І що важливо – це створює небезпеку для всіх, хто бігає, гуляє чи просто відпочиває на природі. Чому в період, коли зброя має використовуватися для захисту країни, десятки мисливців дозволяють собі стріляти по беззахисних тваринах? І чому, даруйте, в них немає можливості постріляти там, де зараз є потреба, – продовжує Зоряна Биндас.

У Тернопільській ОВА ж додали, що регулювання чисельності диких тварин здійснюється відповідно до законодавства та ветеринарних вимог. Також проводять пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин для профілактики сказу.

У відомстві додають, щоб запобігти поширенню хвороб, необхідно:

- підтримувати оптимальну чисельність лисиць (не більше 1 голови на 1000 га);

- контролювати популяцію безпритульних тварин у мисливських угіддях;

- обов’язково вакцинувати домашніх собак і котів (процедура безкоштовна).

До слова, 26 січня про відстріл хижих тварин  для врегулювання їх чисельності та запобігання поширенню сказу повідомили у Вишнівецькій громаді. Мешканців у цей період  попросили утриматися від відвідування лісів, ярів та інших територій, які належать до мисливських угідь. Проти цього виступили зоозахисники спільноти  Animagus, які закликали ЗМІ та громадськість об'єднати зусилля у боротьбі з цією небезпечною для довкілля країни і абсолютно необгрунтованою тенденцією до відновлення полювання на тварин в Україні.

Фото з відкритих джерел та Зоряни Биндас

Вибір читачів за тиждень

Відео