Тетяна Бакай

“Найважче було продовжувати малювати, знаючи, що ворог знищує твою землю”: тернопільська художниця — про творчість у час війни (фото, відео)

Із початком повномасштабної війни Олеся Гудима провела в Італії шість авторських виставок та написала 130 картин, 80 з яких на українську тематику

Шість персональних виставок картин представила відома тернопільська художниця Олеся Гудима у Північній Італії, куди переїхала під час повномасштабної війни. Загалом після 24 лютого 2022 року вона написала вже 130 картин, 80 з яких мають українську тематику. Нещодавно мисткиня представила виставку своїх робіт під назвою «Ангели без кордонів» у місті Реджо-нель-Емілія. Ця експозиція присвячена українській культурі. Адже в час війни найважче було продовжувати малювати, знаючи, що ворог знищує твою землю, розповідає художниця.

Вигорання — це найважче, що довелося пройти у творчості через війну. Ніколи б не подумала, що буду це проживати і потім, з часом потрохи відновлюватися. За відчуттями це було схоже на ізоляцію, тишу, «маленьку смерть». Буває так, що період моєї активності, нових ідей змінюється на бажання мовчати, не створювати нічого нового, – зізнається Олеся Гудима.

Картини із виставки “Ангели без кордонів”

Картина потрапила на обкладинку книги

Серед написаних під час перебування за кордоном є колекція робіт «Втрачена памʼять». Вона показує геноцид українського народу під час голодомору, організованого урядом СРСР у 1932-1933 роках. Також Олеся Гудима продовжила серії робіт «Українська Мадонна» і «Ангели миру для України». Крім цього, у творчому доробку мисткині є портрети королеви Франції, доньки київського князя Ярослава Мудрого Анни Ярославни, також княгині Ольги і Матільди Каносської, яка врятувала життя Євпраксії Київської, онуки Ярослава Мудрого. 

На першу мою виставку у центрі Rivalta, присвячену українській культурі, прийшло дуже багато відвідувачів. Далі я експонувала колекцію «Українська Мадонна» у Vezzano sul Crostolo. Куратором виставки стала Maurizia Guidetti. Її мати (коли була жива) мала великий вплив у культурному житті того регіону.

Потім експонувала картини, присвячені українській культурі, а також    виступала на конференції у Альбінеї, яку поєднали із виставкою. Зі мною виступила Дзвенислава Гладун – наукова співробітниця проекту «Тризуб», співавторка книги «Українці, які тікають від війни».  Цю книгу видав Болонський університет, і моя картина «Українська душа» потрапила на обкладинку, – каже художниця. 

Важливою для художниці є колекція робіт «Втрачена памʼять»

Авторка понад тисячі картин

Загалом художньою творчістю Олеся Гудима займається вже 17 років і за цей час написала понад тисячу картин. Її роботи є в колекціях шанувальників живопису в Україні та за кордоном. За своєю тематикою роботи систематизуються у серії: «Сновида», «Кроки», «Ангели миру для України», «Українська мадонна», «Квіти», які виконані у різних художніх напрямках: експресіонізмі, абстракціонізмі, символізмі, наїв-арті. 

Я працюю у сфері інтуїтивного живопису, у якому необхідна чутливість. Дуже важко «переключатись»  від вразливості у творчості до невразливості у спілкуванні з людьми. Буває, що публічність і присутність сторонніх людей у мистецтві збивають з дороги навіть дуже талановитих, і вони не стають тим, ким хочуть бути. Тому, кожному з художників я хочу побажати знайти ту площину, де є розуміння їхньої цінності, – зазначає мисткиня. 

Картина “Українська Мадонна”. Поруч з Олесею Гудимою мер італійського міста Альбінея

Улюбленими роботами Олесі Гудими є три її картини: Shining Angel (2021 p.), портрет Андрея Шептицького (2022 р.) та Side by side (2024 р.). Мисткиня каже: натхнення на творення нової картини приходить до неї несподівано.

Люблю цей дивний, легкий, благословенний стан, коли приходить натхнення. А ще мене часто надихають книги про відомих художників. Такі, наприклад, як «Камінь і біль. Мікеланджело» Карела Шульца, «Ван Гог. Жага до життя» Ірвінг Стоуна, – розповідає Олеся Гудима. 

Картина “Андрей Шептицький” Олесі Гудими

У своїй роботі Олеся Гудима використовує олійні фарби, адже вони найбільше їй подобаються. А з технік найбільше до вподоби - impasto, адже в ній важливо відчувати відчувати межу між декором і художністю.

За час своєї творчої кар’єри мисткиня прийняла участь в Ukrainian Cultural Festival & Fundraiser (2023) у Портленді (США). Олеся Гудима продовжує свою діяльність та працює над створенням нових та доповненням попередніх колекцій картин. Не залишається мисткиня байдужою й до підтримки захисників. Вона передає свої картини на благодійні аукціони, де виручені з продажу кошти спрямовують на допомогу армії. Брала участь у подібних заходах в Портленді та Україні. В Італії займається популяризацією української культури і коли її запрошують долучитися до таких подій, йде на зустріч. 

Фото надані Олесею Гудимою 

 

 

 

 

Вибір читачів за тиждень

Відео