Олександра Гриньків: «Права людини починаються з кожного з нас»
10 грудня відзначили День прав людини. Це міжнародне свято започатковане Генеральною асамблеєю ООН на ознаменування річниці ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році.
Про те, що таке права людини, куди звертатися за їх захистом і про тиждень права в Україні «Ternopillive» запитав у керівника громадської організації «Інформаційно-правовий центр «Права людини» Олександри Гриньків.
– Розкажіть, будь ласка, коли започаткували Тиждень права в Україні та як він проходить у Тернополі?
– В Україні Тиждень права започаткували в 2008-му році. Проводиться він щороку у тиждень включно з датою 10 грудня, тобто саме Дня прав людини.
Цьогоріч у цей тиждень наша організація проводить просвітницькі заходи, спрямовані на утвердження правової держави, підняття рівня правової культури, а також поваги до найвищих цінностей людини – її прав. Серед основних заходів – лекції, тренінги, уроки, демонструємо відеофільми і звісно ж висвітлюємо матеріали у друкованих ЗМІ та на радіо.
– У повсякденному житті ми часто зустрічаємо вислів «права людини». Що він означає?
– Якщо звернутися до робіт науковців, то знайдемо багатоаспектні тлумачення. Більшість із науковців вважають, що це певні можливості людини, що необхідні для її існування, розвитку, задоволення в конкретно-історичних умовах, при цьому об’єктивно визначаються досягнутим рівнем розвитку всього людства і мають бути загальними та рівними для всіх людей. Проте, слід зауважити, що права, в яких ми бачимо свої можливості, свободу, інтереси повинні мати формальне вираження, інакше, це лише наші бажання і ми прагнемо задовольнити наші потреби без усвідомлення проблем інших осіб, поваги до оточуючих, навколишнього світу тощо.
– Відомо, що Декларація була наслідком досвіду Другої світової війни і вперше сформулювала ті права, які повинна мати кожна людина. Чи удосконалилась ситуація із захистом прав людини з того часу?
– Звичайно, після прийняття Загальної декларації, зміст її 30 статей уточнений і розвинутий через інституції міжнародних угод, регіональних і національних конституцій, законів. Зокрема, «Міжнародний Білль про права людини» прийнятий Генеральною Асамблеєю у 1966-ому році після затвердження двох Міжнародних пактів: «Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права» та «Міжнародного пакту про громадянські і політичні права». Україна ратифікувала ці пакти у 1973-ому році і вони отримали верховенство над внутрішнім законодавством. Це надало можливість громадянину, чиї політичні чи громадянські права порушені, звернутися за захистом безпосередньо до Комітету з прав людини при ООН.
– Відомо, що багато громадян звертаються за захистом своїх прав до Європейського суду…
– Звертаючись до Європейського суду, потрібно пам’ятати, що скарга має базуватися на порушені конкретного права, що гарантоване Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (так званою Європейською конвенцією) та/або протоколів до неї, при цьому мають бути вичерпані усі ефективні національні засоби юридичного захисту. Звісно, захищати себе і свої права необхідно, але слід розуміти, що рішення Європейського суду – не панацея від усіх негараздів у нашій країні. Права людини починаються і залежать від кожного з нас, від нашої культури, нашого виховання і поваги один до одного, тому, як кажуть: «Хочеш змінити світ – почни із себе».
– До кого слід звернутися за захистом якщо ваші права порушили?
– У Тернополі та в області за допомогою можна звернутися до нашої організації. Ми, як інформаційно-правовий центр, підкажемо, як діяти далі, спрямуємо до відповідних державних органів і будемо супроводжувати аж до вирішення проблеми. Втім, варто сказати, що ми не поновлюємо права, а лише сприяємо в тому, щоб їх відновили. Заходьте на нашу сторінку у Фейсбуці, залиште повідомлення і з Вами обов’язково зв’яжуться, дадуть пораду і сприятимуть у поновлені Ваших прав у випадку їх порушення.
– Які заходи ГО «Інформаційно-правовий центр «Права людини» вже провела в Тернополі впродовж Тижня права?
– З 7 до 11 грудня ми проводимо просвітницькі заходи – вже були разом із начальником Тернопільського міського управління юстиції Василем Марцинкевичем, біблотекарями обласної дитячої бібліотеки, КДК адвокатури Тернопільської області в технічному коледжі ТНТУ ім. І. Пулюя, гімназії № 1 м. Тернополя, ВПТУ ресторанного сервісу і торгівлі. Нині, 10 грудня, проводимо захід в обласній бібліотеці для студентів Галицького коледжу ім. В. Чорновола.
Джерело: ternopillive.com.ua