Придворні інтриги на Тернопіллі
Події в Тернопільській обласній держадміністрації достойні порівняння з інтригами середньовічного королівського двору. Губернатор Степан Барна елегантно відзначив свою «стоднівку» у Збаразькому замку у атмосфері задавненої ворожнечі, взаємонедовіри та звинувачень у середовищі заступників.
Спершу говорили про хабарництво одного з них - Івана Бабійчука, а тепер створили інспектуючу комісію стосовно роботи іншого — Леоніда Бицюри. Обох тимчасово (наразі) відсторонили від роботи. Стирчать з-за кущів і вуха ще одного заступника – Івана Крисака, діяльністю якого зацікавилися у Верховній Раді.
100 днів Степана Барни. Було гарно і пізнавально. Голова ТОДА каже, що навіть має чим пишатися
У тому, що робиться в стінах Тернопільської ОДА, дідько ногу зломить, але «Z» завдав собі труду розібратися. Тепер і вам можемо все переказати.
Конфлікти та їхні причини
Латентний конфлікт між заступниками обласного голови (панами Крисаком та Бицюрою) існує явний і він задавнений. Витоки ще у 2009 році, коли Іван Крисак був ще просто місцевим підприємцем, а Леонід Бицюра - депутатом облради й керівником комісії з питань законності.
Тоді мешканці села Ангелівки Тернопільського району звернулися в обласну раду з проханням відстояти їхні права і захистити від злочинних дій місцевого підприємця (власне від пана Крисака), який привласнив майно і землі громади та зруйнував колись процвітаюче агропідприємство. Бицюра їздив до села й вступився за громаду, підключивши до справи правоохоронців. Підприємця, очевидно, поставили на місце (мешканці протести припинили), однак без вислідів у юридичні площині.
Іван Крисак відзначився сумнівною історією в агробізнесі Тернопілля
Після Революції Гідності, коли головою Тернопільської ОДА призначили свободівця Олега Сиротюка і затвердили його на віче, у перелік його заступників, теж затверджених тернопільським Майданом, потрапив Іван Крисак (за поданням «Батьківщини»). Це був березень 2014-го.
А вже у грудні справа з селом Ангелівка спливає знову - народний депутат України Сергій Каплін від фракції БПП («Блок Петра Порошенка») скеровує депутатське звернення в Генпрокуратуру, СБУ та МВС. Звідти справу передають в Тернопіль, і вже в січні цього року прокуратура Тернопільського району відкриває кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем посадовцями ПАТ «Ангелівка» (згаданим Іваном Крисаком), котрі незаконно привласнили колективне майно та землі, належні працівникам колишнього радгоспу «Ангелівка». Крисак подався у суди оскаржувати складені протоколи.
Уся ця каша заварилася після втручання у справу Леоніда Бицюри, і пан Крисак цього йому не подарував. У якості першого заступника голови ТОДА після відставки з посади голови свободівця Олега Сиротюка, Крисак перебрав на себе левову частку повноважень, залишивши Бицюрі лише три департаменти і кілька зовнішніх служб. А очільників департаментів, які входять до так званого «фінансового блоку» обмежив прямою забороною виділяти кошти на будь-що без свого особистого дозволу.
Протистояння між обома заступниками не один раз відбувалося й публічно, однак кожен залишався при посаді.
З приходом на посаду голови ТОДА «порошенківця» Степана Барни ситуація тільки загострилася – в поле зору потрапив ще один заступник - Іван Бабійчук, факти участі якого в партіях Медведчука та Януковича ріжуть очі. Призначення Бабійчука підписував Іван Крисак, який певний час керував областю у якості в.о. А Степан Барна сумнівного заступника не звільнив – кажуть що теперішній голова ТОДА і Бабійчук товариші ще з інституту. Тож попри люстраційні процеси Бабійчук не просто залишається на керівний посаді, а ходить у неформальному статусі «правої руки» Барни, «господаря «білого дому».
Іван Бабійчук - "права рука" з сумнівною політичною біографією
Міжсезонне загострення
З латентного стану вищеописані конфлікти вийшли ще наприкінці червня. Тоді один із місцевих інтернет-ресурсів повідомив, що Іван Бабійчук начебто продавав посади голів райдержадміністрацій - вимагав гроші за призначення, чи за можливість подальшого перебування на посаді. В ОДА за фактом публікації в ЗМІ створили комісію, що мала провести службове розслідування і 1 липня оприлюднити результати. Комісію очолив Леонід Бицюра.
1 липня результати розслідування не з’явилися, журналісти звернулися до свободівця за коментарями, і він розповів:
«Було опитано всіх працівників, які впродовж минулого року були працевлаштовані на посади в облдержадміністрації. Декотрі з опитаних відмовилися відповідати на запитання про те, чи вимагав від них Іван Бабійчук хабара та чи давали вони йому його. Комісія також взяла до уваги поширену в ЗМІ інформацію про те, що Іван Бабійчук нібито вимагав із колишніх претендентів на посади голів РДА за призначення грошові кошти в розмірі від $20 до 30 тисяч. Оскільки право на опитування голів РДА може надати тільки президент України, а оприлюдненні дані містять інформацію про вчинення кримінальних злочинів, то комісія рекомендувала їх дослідження доручити правоохоронним органам. Тож остаточну крапку у справі Бабійчука поставлять правоохоронні органи».
Натомість сайт ОДА повідомив, що в результаті роботи комісії, факти, оприлюднені журналістами, не підтвердилися.
«По гарячих слідах» свободівець-нардеп Михайло Головко та інший депутат парламенту Олександр Супруненко направили звернення до СБУ та МВС із проханням перевірити факти корупційних діянь в. о. першого заступника голови ОДА. Наразі Бабійчука тимчасово відсторонили від виконання обов'язків заступника голови ОДА.
Хід у відповідь
8 липня на сайті Тернопільської ОДА з’явилося несподіване повідомлення: голова Степан Барна розпорядився створити комісію щодо діяльності тепер уже Леоніда Бицюри, а головою комісії призначив Івана Крисака. Леоніда Бицюру при цьому на час роботи комісії відсторонили від роботи. Отже, тепер у апараті голови ТОДА вже двоє неповносправних заступників.
"Свободівець" Леонід Бицюра зазнав тепер симетричного удару від опонентів
Однак, якщо про причини перевірок роботи Крисака і Бабійчука знали всі, то в випадку з Бицюрою вони широкому загалу невідомі. Сам Леонід Бицюра каже, що теж не розуміє, що і за що.
«Читаю розпорядження голови адміністрації і не розумію, чому так сталося. Буду звертатися до голови адміністрації з проханням відсторонити Крисака від керівництва комісією. Вважаю нинішній стан справ помстою особисто Івана Крисака за результати роботи моєї депутатської комісії у 2009 році, а також помстою зацікавлених осіб за розслідування по Бабійчуку», - заявив він у коментарі «Z».
В прес-службі Тернопільської облдержадміністрації відмовилися говорити про те, у чому підозрюють чи звинувачують Бицюру. Кажуть, що на цій стадії процедура розслідування не підлягає розголосу.
Припускаємо, що Бицюрі можуть «шити» одне з двох.
Перше - ДТП на Львівщині в січні цього року. Тоді службове авто, в якому перебував Леонід Бицюра, зіткнулося з іншою легківкою, в результаті водії та син Бицюри отримали легкі травми. Деякі ЗМІ писали про те, начебто за кермом був не водій а сам Бицюра, та ще й у нетверезому стані.
Друге – справа з передачею у міську комунальну власність ділянки площею 26 соток. В січні цього року Іван Крисак публічно звернувся до правоохоронних органів з вимогою розслідувати роботу Леоніда Бицюри, який начебто здійснив передачу землі від області в місто з численими порушеннями.
На користь другої версії свідчить свіже (10 липня) повідомлення: «Кримінальне провадження за частиною 1 статті 364 Кримінального кодексу України за фактами зловживання владою або службовим становищем порушили слідчі обласного управління міліції. Провадження розпочали відповідно до звернення високопосадовця Тернопільської облдержадміністрації та інтернет-публікацій про те, що посадові особи одного із управлінь ТОДА незаконно відчужили земельну ділянку, яка розташована в центрі Тернополя. Наразі правоохоронці призначили проведення службової перевірки посадових осіб». Прізвища у міліцейському звіті не фігурують, однак ми з вами легко впізнаєм у фігурантах Бицюру, як об’єкт перевірки і Крисака, як автора звернення.
І знову квоти
А тим часом у ТОДА зріють кадрові рішення. І знову за квотними принципами. За неофіційною інформацією, посади нинішніх заступників Степана Барни теж начебто поділили за квотним принципом — між Романом Заставним (товариш Барни по партійній лінії ще від «Нашої України», нині нардеп від «Народного фронту»), Ігорем Побером (нардеп за списком «Блоку Петра Порошенка» від «УДАРу») та власне Степаном Барною. У заступники планують записати колишнього бізнес-партнера Заставного Ігоря Вонса (співвласник кабельної мережі «Колумбус»), кума і товариша Барни Віктора Шумаду (він, щоправда, «застряг» на посаді в. о. керівника апарату ОДА) і Віктора Овчарука (нинішнього заступника начальника департамент охорони здоров’я).
Фото - "Терен", Тернопільська ОДА, "Місто".