Олег Снітовський

Радіоаматори з Тернопільщини розповіли про Тараса Шевченка у понад 50 країнах світу (фоторепортаж)

Заставка05

Оригінальна виставка радіокарточок, отриманих з різних країн світу після сеансів радіозв’язку, приурочених Тарасу Шевченку почала діяти у Бережанах.

ORL_0004 (Copy)
ORL_0004 (Copy)

Заступник директора з наукової роботи Бережанського краєзнавчого музею Микола Проців спеціально для кореспондента Терену провів невеликий екскурс новою експозицією, що демонструється в одному із залів музею. Вона – складова виставки з нагоди 205-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

ORL_0005 (Copy)
ORL_0005 (Copy)

- Справа у тому, що п’ять років тому наш музей разом із Центром дитячої та юнацької творчості Бережанської міської ради. реалізував проект «200 кроків до Тараса Шевченка». Ми тоді 200 карток із логотипом Тараса Шевченка, автор якого наш земляк, заслужений художник України Олег Шупляк надіслали у 200 інституцій світу, установи, які пов’язані із Тарасом Шевченком, - розповідає пан Микола. - Перша картка пішла у Моринці, де народився Шевченко, а 200-та, у Канів, де він похований.  Надіслали і на нашу українську арктичну стацію, надійшли вони і в європейські країни, Канаду, США, Аргентину, Бразилію, у  у музеї, різні установи.  І ось в рамках такого проекту у Бережанах тоді, п’ять років тому з 8 по 16 березня працювала колективна радіостанція UR4BYU станції юних техніків.

ORL_0010 (Copy)
ORL_0010 (Copy)

ORL_0012 (Copy)
ORL_0012 (Copy)

До речі, вона - єдина серед радіостанцій області, яка була задіяна у Всеукраїнській акції  до 200-річчя Великого Кобзаря. Тоді бережанські радіоаматори встановили 4320 радіозв’язків із 51 країною світу і, таким чином, донесли Шевченкове слово до людей різних країн. Були надруковані й розіслані спеціальні GSL-картки з відповідним текстом на тему Шевченкіани. І ось, упродовж цих років у Бережани надходили  радіокартки від партнерів проекту.

ORL_0008 (Copy)
ORL_0008 (Copy)

ORL_0013 (Copy)
ORL_0013 (Copy)

- Бо згідно із міжнародними правилами, якщо радіоаматори зв’язалися один з одним, то вони обмінюються раді карточками. І за цей час у Бережани надійшло майже тисячу таких карточок – візитівок радіоаматорів із різних країн. Ми тут презентуємо менше половини - 451 картку з 36 країн світу. Також помістили карту світу і тоненькими ниточками зв’язали Бережани з тими точками на карті, а це всі континенти світу, куди дійшов сигнал, слово про Тараса Шевченка. Тут же  - і радіоключ, зразок того, за допомогою якого бережанські радіоаматори зв’язувалися із своїми колегами у різних країнах, - розповів Микола Проців.

ORL_0014 (Copy)
ORL_0014 (Copy)

ORL_0015 (Copy)
ORL_0015 (Copy)

ORL_0016 (Copy)
ORL_0016 (Copy)

Також він додав, що наступного року на Бережанщині відзначатимуть 100 –річчя Зіновія Штокалка, знаменитого бандуриста, лікаря, учня Бережанської гімназії. Так ось, у 30-х роках він разом з братом теж захоплювався раідоаматорством. Нині у музеї мають до півсотні радіокарток радіоаматорів з різних країн, датованих 40-50 роками минулого століття, отриманих Зіновієм Штокалком. Зараз такі традиції у Бережанському районі продовжуються. Є тут навіть один священик, який через радіозв’язок контактує із радіоаматорами в багатьох країнах світу.

Але, про цю історію «Терен» колись розповість іншим разом.

Фото автора

Вибір читачів за тиждень

Відео