Тамара Коблик

Ситуація на фронті, прогнози, мобілізація: про що розповів Залужний на своїй першій пресконференції

Основні заяви, які пролунали під час пресконференції Головнокомандувача ЗСУ

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний підсумував рік війни, дав прогноз на майбутнє і розповів, що думає про урядовий законопроєкт щодо нових правил мобілізації. Про це пише ВВС Україна.

26 грудня Валерій Залужний провів свою першу за час повномасштабного вторгнення пресконференцію. Вона була короткою і широко не транслювалася.

Залужний прокоментував резонансний пакет урядових законопроєктів щодо мобілізації, демобілізації та військової служби, внесений в парламент напередодні, а також стисло висловився про ситуацію на фронті та натякнув, чим для української оборони може обернутися наступний рік.

Скільки мобілізованих потрібно

Перед пресконференцією Залужний, який практично ніколи не роздає коментарів ЗМІ, ненадовго включився в національний телемарафон.

Він, зокрема, прокоментував заяву президента Зеленського, який стверджував, що військове командування запросило мобілізувати у наступному році 450-500 тис. новобранців, щоб поповнити військо.

Залужний уточнив, що генштаб «жодного запиту на якісь цифри не робив».

Мовляв, свої потреби армія формує, враховуючи поточний некомплект, формування нових військових частин і прогнозів щодо втрат, які можуть бути у наступному році.

Озвучувати цю цифру ми не можемо, бо це військова таємниця, - додав він. - Ми формуємо запити на ресурси – на військову техніку і людей. Всі ці пропозиції ми подаємо до міноборони, як до суб'єкта законодавчої ініціативи, яке вже далі вирішує, як це забезпечити. Нам необхідні снаряди, зброя і люди. Все решта виконують органи, які мають повноваження.

Ухилянти, мобілізація і «не справа ЗСУ»

Уже на пресконференції Залужний детальніше прокоментував законопроєкти про нові правила мобілізації.

Головний з них внесли в парламент ввечері 25 грудня. Він передбачає зниження віку для мобілізованих з 27 до 25 років, спрощення процедури військового обліку та вручення повісток, а також суворіші санкції за ухилянтство аж до багатотисячних штрафів та ув'язнення.

Крім того, законопроєкт передбачає можливість демобілізації для тих, хто служить понад три роки під час воєнного стану і для тих, хто побував в полоні.

Залужний наголосив, що хоча військові працювали в робочій групі з підготовки документів, але більшість положень, особливо ті, які стосуються безпосередньо мобілізації цивільних та санкцій щодо ухилянтів, розробляли не в генштабі.

Ми армія, і ми маємо воювати, а не втручатися в життя цивільних, - підкреслив він.

На уточнення ВВС Україна, Залужний також наголосив, що не військове керівництво ініціювало електронні повістки, які, як сказано в законопроєкті, зможуть надсилати на електронну пошту чи в електронний кабінет призовника.

Точно цю пропозицію вносив не генштаб, - сказав він.

Відповідаючи на питання про військовозобов’язаних за кордоном, Залужний додав, що ЗСУ не мають наміру втручатися у життя цивільних, які виїхали.

ЗСУ мають воювати, жодним чином не впливати на цивільне життя наших мирних громадян, в тому числі тих, які виїхали за межі нашої країни. Для цього є центральні органи виконавчої влади, які мають прийняти рішення. Я не можу давати цю оцінку і не хочу це робити, але буду дуже радий, якщо через деякий час побачу їх у війську і з задоволенням організую їм підготовку, - зауважив головком.

За словами Залужного, для генштабу важливо, щоб мобілізація відбувалася, але яким чином – це вже завдання уряду.

Щодо деяких позицій законопроєкту Залужний висловився скептично.

Зокрема, щодо положення про обов’язкову ротацію військових через шість місяців бойових дій.

Звісно, ця норма дуже цікава і, звісно, хотілося б, щоб вона була. Але знову ж таки, наші люди зараз не на змаганнях, це не шоу, за яким спостерігає весь світ. Ситуація на фронті залежить від дій противника. Ми не можемо прогнозувати, це буде шість місяців, п’ять місяців, три місяці, - пояснив головком.

Якщо люди пропонують проводити кожні шість місяців ротацію, вони мають розуміти тоді, що бойовий комплект військ необхідно збільшувати хоча б у два рази, - підкреслив він.

Водночас Залужний визнав, що саме ЗСУ пропонували відмовитися від строкової служби і готові до цього.

Відповідно до нового законопроєкту, строкову службу має замінити базова військова підготовка, яку протягом кількох місяців мають пройти юнаки від 18 до 25 років.

Ще станом на літо ми були не готові змінити строковиків, але десь наприкінці листопада це вже була абсолютно наша пропозиція. ... Станом на сьогодні вони нам не потрібні, - пояснив він.

Про демобілізацію

Окремо головком зупинився на демобілізації військових, які давно воюють на фронті.

Він додав, що генштаб та міноборони погодилися дозволити демобілізацію для тих, хто понад 36 місяців безперервно служив під час воєнного стану.

Але лише за умови, якщо не буде більшого загострення на фронті. Адже тоді постане питання – як і ким замінити досвідчених людей, які залишать ЗСУ.

Я чітко розумію, що наші бійці на фронті зараз знаходяться в надскладних умовах, - заявив він. - Я сподіваюсь, що через 36 місяців ми впораємось із завданням, щоб замінити тих людей, які в надскладних умовах.

Ситуація на фронті

Валерій Залужний ухильно говорив про перспективи війни.

Можу вас запевнити, що наступний рік буде відрізнятися від 2023 року, ми все для цього робимо, - заявив головком.

Він додав, що керівництво визначило проблеми і працює над їхнім вирішенням.

Коментуючи окремі напрямки на фронті – криваві бої за Бахмут, який росіяни взяли цього літа, а також битви за Авдіївку і Мар’їнку, які також під загрозою повної окупації, – Залужний наголосив, що все має визначати військова доцільність:

Не потрібно на цьому сильно зациклюватися і робити якісь шоу або шоу скорботи навколо якогось населеного пункту. Ведення бойових дій підпорядковується своїм законам, які не залежать від того, подобається це командирам, політикам чи журналістам.

Залужний зазначив, що ЗСУ оборонятимуть кожен клаптик землі, але якщо треба буде зберегти людей«, »ми приймемо це рішення і збережемо людей".

Росіяни знищують міста, використовують велику кількість снарядів. Вони можуть зробити так, що за 2-3 місяці із міста буде те, що трапилося з Бахмутом, - додав головком.

Саме це, за його словами, зараз відбувається в Авдіївці та Мар’їнці. Особливо складна ситуація в останній, російська влада вже відзвітувала, що місто взяте, але Залужний заперечив. Він сказав, що ЗСУ все ще перебувають у його північній частині.

Але я можу сказати, що цього населеного пункту вже не існує, - сказав він, маючи на увазі великі руйнування.

За словами Залужного, «немає нічого такого, що може викликати суспільний резонанс» в тому, що українські військові відійшли на околиці Мар’їнки і навіть облаштовують позиції за цим містом.

Фото REUTERS

Вибір читачів за тиждень

Відео