Віра Олександрович

Скандал із новими платіжками за тепло отримав у Тернополі новий поворот (відео)

Теплокомуненерго

До 31 січня 2022 року у Тернополі повинні провести інвентаризацію внутрішньо-будинкових теплових комунікацій. Врешті у КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» проведуть перерахунок плати за тепло за грудень 2021-го і січень 2022 р.

Таке розпорядження 12 січня оприлюднив міський голова Тернополя Сергій Надал. Зробив він це на своїй офіційній сторінці у соціальній мережі «Фейсбук».

Допис
Допис

А передували цьому події, що збурили мало не весь Тернопіль і загрожували перерости у протести. Спробуємо розібратися, у чому ж причина. Нагадаю, у Тернополі, як і в більшості міст України, місцеві постачальники тепла – такі, як «Тернопільміськтеплокомуненерго» почали нараховувати усім мешканцям плату за опалення місць загального користування в будинках, де є частково - індивідуальне та центральне опалення. Поки не прийшли нові платіжки, все було добре. Як тільки люди їх отримали, зчинився скандал, бо суми подекуди сягали 700 і навіть більше.

Відповідно, заступник директора КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Богдан Миськів відразу поспішив дати коментар. З нього люди зрозуміли лише одне: платити треба, бо того вимагає закон. Зате, звідки взялася сума, ніхто їм докладно не пояснив.

І це людей не заспокоїло. Вони почали турбувати місцевих депутатів, писали гнівні коментарі під інформацією про новацію тощо. До того ж, врешті з’ясувалося, що жодних інспекційних обстежень будинків, де є квартири із індивідуальним опаленням, ніхто у Тернополі не проводив. Зокрема, Богдан Миськів у програмі одного із місцевих радіо підтвердив, що формально у КП всю процедуру витримали, адже оголошення про нові угоди із співвласниками будинків було оприлюднене на офіційних ресурсах, власників навіть просили внести свої зауваження до документа. Однак до тепловиків ніхто (!) не звернувся. Ось тому вони, мовляв, і нарахували тернополянам оплату за формулою, яку сформулювали у Києві. Вона дійсно є в відкритому доступі, але вимагає уточнень.

Яких саме уточнень? А багатьох. Наприклад, формула передбачає застосування як понижуючих, так і підвищуючих коефіцієнтів. Їх можна врахувати лише тоді, коли при обстеженні виявиться, що певних послуг споживач не отримує або одержує надлишкові. Сума від цього залежить суттєво. Окрім того, у будинках, де створили ОСББ, часто позбуваються від непотрібних (старих, іржавих) батарей опалення у спільних коридорах. Тим не менше, плату за це справно нарахували усім, без винятку.

До того ж, сума, як виявилося, залежить від кількості стояків і навіть від довжини та діаметру труб централізованого опалення, що проходять транзитом через квартири із індопаленням. Є ще один нюанс: у квартирах на верхніх поверхах «транзитних» труб взагалі немає! Там зазвичай при встановленні індопалення залишали лише «заглушки» на рівні плінтуса – 3 см приблизно. Однак оплату за транзит нарахували і власникам таких помешкань. Це підтвердив тернопільський журналіст Сергій Сінкевич.

Допис2
Допис2

У дописі, зокрема, йдеться (цитуємо): «…У моєму будинку - 1 під'їзд і 45 квартир. І тільки дві (!) з них (ну, не «дружать» власники з логікою...) мають централізоване опалення. Всі решта (як і моя квартира) користуються індивідуальними газовими котлами. Давно демонтовані батареї у під'їзді. Через мою квартиру не проходить «чуже тепло», бо «по стояку» немає тих двох «централізовано-опалювальних» квартир… Сумлінно розраховуюсь за реальну послугу - за грудневий газ заплатив 1600...». Тим не менш, чоловік отримав платіжку із такими сумами:

квитанція
квитанція

Можемо стверджувати, що таких тернополян – тисячі. Доволі швидко, ввечері 12 січня, на ситуацію відреагував міський голова. Сергій Надал зауважив: «Нарахування за тепло мають бути справедливими та зрозумілими!». Тобто оплата все-таки буде, але! На думку мера, у нинішніх проблемах комунальники не винні. За браком інформації «автоматично було зроблено розрахунок за загальною урядовою формулою без урахування ситуації в кожному будинку і кожній квартирі. Крайніми виявились звичайні громадяни, власники квартир з індивідуальним опаленням…».

Окрім того, мер розпорядився: - звернутися до уряду: потрібно призупинити дію постанов №1022 та №1023 від 08.09.2021 р., за якими, відповідно до нової формули, відбувається нарахування тарифів, до моменту проведення інвентаризації внутрішньо-будинкових теплових комунікацій; - оголосити термінове створення спеціальних інвентаризаційних комісій з представників обслуговуючих підприємств, ОСББ, представників КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» та депутатів міськради, щоб провести інвентаризацію кожного будинку; - зобов’язати відповідні органи міської ради і посадових осіб КП щодня звітувати про виконану роботу і виявлені проблеми.

Термін на виконання вище перелічених доручень, як ми вже вказали вище, - 31 січня 2022 року. Відтак, мають провести і перерахунки плати для тернополян. Чи зникне напруга? Можливо. Зокрема, у багатьох коментарях люди писали, що готові були платити 100-200 грн.

Довідка. За даними «Тернопільміськтеплокомуненерго», загалом у Тернополі - близько 67 тисяч помешкань у житловому фонді, де є одночасно централізоване та індивідуальне опалення. Приблизно 23 тисячі - мають ІО. Саме через це система - вкрай розбалансована. Тепловики стверджують, що таких проблем немає в жодному обласному центрі України.

Фото і відео з відкритих джерел і сторінки Sergey Sinkevich

Вибір читачів за тиждень

Відео