Таємничі знаки у печері на Тернопільщині – загадка для вчених (фотоблог)
У печері на високому урвищі Дністра, поблизу села Стінка Бучацького району, висічені загадкові знаки.
Це місце часто називають печерним храмом. Схоже, це дійсно так. Адже видно, де був, очевидно, вівтар і два притвори, які мали вигляд ніш у стіні. Але найцікавіше – графічні знаки та написи на самих стінах. Вони виконані якимось гострим предметом. Якщо добре придивитися, то у центрі вівтарної частини можна побачити рівносторонній хрест грецького типу, який більше нагадує сваргу-свастику розміром десь тридцять на тридцять сантиметрів. Під цим знаком є літери, але їх важко розібрати. Є тут і знак у вигляді вертикального прямокутника, який розсічений посередині. Окрім цього, на стінах можна розгледіти петлеподібні та грибоподібні фігури, штрихи, деякі з них нагадують кириличні літери Н, К, Р. Поруч зображений знак - дерево з двома гілками, одна з яких закруглена. Серед зображених на стінах печери знаків - геометричні фігури, різновеликі хрести, квадрати, трикутники із вершиною вниз.
Дехто із науковців-дослідників давнього письма вважає, що написи у печері Стінка на Тернопільщині чимось подібні до тюркського письма, зокрема, до давніх болгарських рун.
До речі, це цілком вірогідно. Принаймні, як свідчать історичні джерела, в кінці V ст. з Азії приходить жорстока орда булгар. Частина з них пішла на північ і оселилася в VI ст. на середній Волзі, друга булгарська орда посунула на Україну й далі на Балканський півострів.
Але чи були на берегах Дністра, у цій загадковій печері давні булгари? Питання залишається відкритим.
То хто ж, коли і що написав у печерному храмі біля села Стінка на Тернопіллі? Очевидно, відповідь на це можуть дати тільки наступні скрупульозні дослідження вчених.
Олег Снітовський
Фото автора