Тернопіль – не «панацея»: у селі Гаї-Шевченківські готуються до «референдуму» (інтерв’ю + коментарі)

brych1

Станом на вересень 2016 року Гаї-Шевченківська сільська рада розглядає три варіанти об’єднання в рамках реформи місцевого самоврядування в Україні – із Байковецькою об’єднаною територіальною громадою, містом Тернопіль або зі селом Великий Глибочок.

Про перспективи об’єднання - наша розмова з Гаї-Шевченківським сільським головою Богданом Бричем, пише «Погляд».

Остаточне рішення – за громадою

Богдане Васильовичу, скажіть, будь ласка, чим сьогодні живуть Гаї-Шевченківські?

— Готуємося до об’єднання. Зокрема в жовтні або вже в листопаді цього року в Гаях-Шевченківських відбудеться сільський референдум, під час якого громада повинна прийняти історично важливе, стратегічне рішення – з ким об’єднатися, наразі розглядаємо три варіанти – Тернопіль, Байківці, Великий Глибочок.

Ще одне важливе питання – затвердження детального плану території населеного пункту с. Гаї-Шевченківські. Це питання вже було у порядку денному попередніх громадських обговорень, але затвердити детальний план не вдалося з об’єктивних причин. 16 жовтня ц.р. відбудеться громадське обговорення щодо цієї проблеми, нехай жителі нашого села підкажуть, як чинити депутатам і мені в тому числі. Як люди скажуть, так і зробимо.

Давайте розглянемо кожного “союзника” окремо. Яка перспектива у Гаїв-Шевченківських в об’єднанні, скажімо, із Великим Глибочком?

– Це перспективна громада, яка може бути центром об’єднання. Нещодавно я брав участь в нараді у Великоглибочецькій сільській раді, де були присутні сільські голови довколишніх сіл. Історична передумова – колись Великий Глибочок був районним центром. Союз з Глибочком зручний нам географічно. Тут є залізнична колія, приватні підприємства, від яких в сільський бюджет надходять податки. Крім нас, пропозицію об’єднатися отримала також Білецька сільська рада, де теж є непогана інфраструктура. Втім, зараз важко окреслити конкретні перспективи цієї територіальної громади.

Тернопіль – це не “панацея”

— Які перспективи об’єднання із Тернополем?

— Якось я мав необережність публічно висловити свою думку щодо об’єднання, депутати запитали – відповів, в результаті понісши іміджеві втрати. Сказав тоді, що підтримую об’єднання з Тернополем. Тепер мене вважають заангажованим, мовляв, у місті мені пообіцяли винагороду. Слід розуміти, з ким об’єднуватися Гаям-Шевченківським, вирішуватиме не сільський голова, а вся громада села, яка має знати всі нюанси, зиск і можливі втрати від кожного окремого союзника перед тим, як зробити вибір на так званому референдумі. Щодо мене, не вважаю місто “панацеєю”. Побачивши прогрес Байковець останнього часу, розумію, що об’єднання з цією громадою має хорошу перспективу.

За генеральним планом, затвердженим 1989 року, Тернопіль розглядав наше село як мікрорайон малоповерхової забудови. Але після здобуття Україною незалежності, перспективи Гаїв-Шевченківських, як частини міста, відійшли на інший план. Настав етап архітектурної вакханалії. Колись навіть передбачалася тролейбусна лінія в нашому селі, на генплані позначено поворотні “кишені” для транспорту. Тепер ця територія вже приватизована… Над новим генпланом працюватимемо після того, як об’єднаємося з котроюсь із територіальних громад.

Одним із головних аргументів на користь об’єднання з містом, на мою думку, це шанс підведення повноцінної каналізації у Гаї-Шевченківські. Нещодавно я взяв участь у нараді КП “Тернопільводоканал”, під час якої поцікавився у керівництва цього підприємства про перспективу підключення нашого села до мережі водопостачання та каналізації міста Тернопіль. Мені відповіли, що для цього є технічні можливості. Наразі потрібно виготовляти технічну документацію, яка фінансово досить затратна. Це, вочевидь, під силу інвестору, який купить на аукціоні земельну ділянку під багатоповерхову забудову в Гаях-Шевченківських, він і замовлятиме технічні умови. Це унікальний шанс підключити село до каналізації. Тим паче, один інвестор уже є, – це правонаступник Зиновія Щепановського, який збудував вже один багатоповерховий будинок у нашому селі і планує звести ще два. Йому обов’язково потрібно буде підключатися до каналізації, інакше не зможе здати багатоповерхівки в експлуатацію. Але знову ж таки, умови підключення та обслуговування після об’єднання з містом одні, в іншому випадку – вони значно менш вигідні. За словами директора КП “Тернопільводоканал” Володимира Кузьми, Європейський банк реконструкції та розвитку обіцяє виділити 37 млн. євро на реконструкцію трубопровідних мереж Тернополя. Відтак у Гаїв-Шевченківських теж є шанс бути включеними у план розвитку магістралей.

Станом на 2016 рік, у Гаї-Шевченківській сільській раді податок на нерухомість становить 0,25% від мінімальної заробітної плати за кожен квадратний метр житлової площі, якщо вона перевищує 120 м кв. У місті це в чотири рази дорожче – база оподаткування становить 1%, в Байківцях – це 0,1% – у 10 разів дешевше, ніж у Тернополі. У Гаях-Шевченківських нерухомості, що підлягає цьому виду податку, чимало, оскільки будівельний бум у селі в основному відбувався у 90-их роках, коли було модно зводити дім на кілька поверхів.

Нещодавно розмовляв з міським головою Сергієм Надалом, який запевнив якщо Гаї-Шевченківські і с. Біла приєднаються до міста, то ймовірно до нас таки прокладуть тролейбусну лінію, також податки на нерухомість обіцяють залишити за теперішньою ставкою – 0,25%.

“Село завжди зрозуміє село”

– Як щодо Байковецької об’єднаної територіальної громади?

– Байківці, які об’єдналися з селами Шляхтинці, Гаї Гречинські, Лозова, Курники, Стегниківці, Дубівці, вже більше року працюють у новому форматі як об’єднана територіальна громада, демонструють прогресивний результат – 50-мільйонний бюджет, який мудро використовують – ремонтують дороги, клуби, будинки культури, школу, встановлюють дитячі майданчики, відкрили поліцейську станцію, реалізують багато соціальних проектів. Сільський голова користується там авторитетом. Щодо мінусів – невідомо, як буде в майбутньому. Якщо Байківці порівняти з Тернополем, де є багато приватних підприємств, у Байківцях їх кілька. Якщо СЕ “Борднетце-Україна” збанкрутує чи переїде, левова частка надходжень у бюджет відійде. Що тоді?

Бюджет Тернопільської міської ради на 2016 рік становить 1,5 млрд. грн., якщо його розділити на 214 тис. жителів міста, на кожного тернополянина припадає 7 тис. 009 грн. У Байківцях бюджет становить 50 млн. грн. на 7 тисяч осіб, відтак на душу припадає 7 142 грн. – приблизно однакова сума.

У Байківцях є більша перспектива участі представників Гаїв-Шевченківських у роботі органу місцевого самоврядування. Не впевнений, чи хоч один депутат пройде у Тернопільську міську раду – хто заступиться за село в випадку конфлікту інтересів? Однак, наразі в законодавстві України немає конкретних роз’яснень, як формуватимуться виборчі округи при об’єднаних територіальних громадах.

За великим рахунком, село завжди зрозуміє село. Щодо Тернополя вже традиційно наводять негативний приклад сіл Кутківці і Пронятин, які давніше увійшли до складу міської ради. З іншого боку, бачу, що за останній рік в міській раді дотримуються демократичних принципів, помітно значний поступ у якісному розвитку всього міста.

– Які перспективи щодо об’єднання визначає для Гаїв-Шевченківських вже затверджений перспективний план Тернопільської області?

– Перспективний план Тернопільщини розроблений фахівцями Тернопільської ОДА за методикою Кабінету Міністрів України з урахуванням статистичних даних, географічного положення, показників потенціалу.

Згідно з цим планом, село Гаї-Шевченківські відносяться до Тернополя. Якщо ми не об’єднаємося за перспективним планом, не отримуватимемо державних субвенцій на освіту та медицину. Це значна сума.

Коли швидко говориться, але повільно робиться 

Богдане Васильовичу, ми багато говорили про те, які перспективи очікують Гаї-Шевченківські в інших громадах. Чим Ваше село “цікаве” потенційним центрам об’єднання? 

– У нас немає особливого “жирку”, щоб бути ласим шматком для Тернополя, Байковець, Великого Глибочка чи інших потенційних центрів об’єднання. Маємо єдині 5 гектарів землі, які слід обов’язково затвердити детальним планом, аби після об’єднання їх долю не вирішували інші громади. І бажано ще, звісно, встигнути виставити цю землю на аукціон, а за виручені кошти зробити щось для села. Це швидко говориться, але повільно робиться. Маю великі сумніви, що встигнемо.

Для Байківців ми цікаві хіба що заради кількості населення – зараз вони змушені відраховувати 4 млн. грн. у державний бюджет через недостатню кількість населення об’єднаної громади. У Гаях-Шевченківських зареєстровано 1800 осіб, фактично проживає орієнтовно 2 тис. осіб. Виборців – 1328. Є 800 дворів, площа села – 157 гектарів.

Чи є часові рамки, коли слід зважитися на вибір щодо об’єднання? 

– Законодавством це не визначено.

Коли у Гаях-Шевченківських відбудеться так званий референдум?

– Закону про місцеві реферндуми немає, тому це радше опитування громади, проведемо його в жовтні або в листопаді 2016 року, після громадського обговорення. Це опитування потрібно, передусім, для того, щоб у жителів нашого села згодом не було претензій щодо майбутнього об’єднання.

Коментарі:

Байковецький сільський голова об’єднаної територіальної громади Анатолій КУЛИК: “20 вересня ц.р. відбулася чергова сесія Байковецької сільської ради, під час якої прийнято рішення прийняти зобов’язання про те, щоб у випадку вступу в дію так званого закону “олійної плями”, долучити в нашу громаду с. Охрімівці Збаразького району та від Тернопільського району – села Соборне, Чернелів-Руський, Ступки, якщо вони приймуть на громадських слуханнях відповідні рішення щодо об’єднання з Байківцями. Про інші села наразі мова не йде. Щодо гаїв Шевченківських: неподалік цього села незабаром будуть створені нові об’єднані територіальні громади із центрами в селах Біла або Великий Глибочок, які вже подали відповідні заявки як перспективні громади. Вигіднішим вважаю об’єднання з містом, оскільки в с. Гаї-Шевченківські заплановано будівництво висотних будинків, відтак необхідно буде вирішити питання щодо водовідведення – це надзвичайно важливе і складне питання, яке можна вирішити, тільки об’єднавшись з містом”.

Великоглибочецький сільський голова Надія ЗАРІВНА: “Плануємо об’єднуватися із селами Тернопільського району – Біла, Чистилів, Плотича, Верхній і Нижній Івачів, Гаї-Шевченківські і, можливо, з селом Курівці Зборівського району. Великий Глибочок планується адміністративним центром, тут би зосередили шкільну освіту, є умови для роботи лікарні, а пункти надання адміністративних послуг розмістимо в селах, які з нами об’єднаються. З с. Гаї-Шевченківські маємо спільну “болючу” проблему щодо каналізування. Якщо об’єднаємося, насамперед, будемо подавати проект під програму соціально-економічного розвитку щодо водопостачання і водовідведення.

У Великому Глибочку розвинута транспортна інфраструктура – тут знаходиться залізнична станція, систематично курсують автобусні маршрути. Дороги районного значення з твердим покриттям, відремонтовані. Прибутковий податок станом на 1 травня 2016 року становив 3,5 млн. грн. – за чотири квартали очікується орієнтовно 12 мільйонів грн. прибуткового податку (основний платник – публічне акціонерне товариство “Українська залізниця”). Коефіцієнт економічної спроможності Великого Глибочка становить 1,5%.

Юрій ФЕДУНИК, депутат Тернопільської районної ради, приватний підприємець, житель с. Гаї-Шевченківські: “Гаї-Шевченківські – досить молоде село, яке почало активно забудовуватись на початку 90-х років минулого століття. До 1998 р. село належало до Лозівської та Шляхтинецької сільських рад. З 1999 р. з ініціативи кількох місцевих жителів тут створено сільську раду.

На даний час у селі відсутня повністю або розвинута недостатньо освітня, медична, культурна, спортивна сфери, зв’язок, транспорт та інші напрямки соціально-економічного, житлово-комунального, адміністративного розвитку. Через недостатню увагу до розвитку підприємництва та неефективне використання земель резервного фонду на території сільської ради в попередні роки дуже мізерною була дохідна частина місцевого бюджету. На жаль, зараз орган місцевого самоврядування не в змозі самостійно забезпечити вирішення потреб жителів села в повному обсязі.

Відповідно до чинного законодавства, у жителів с. Гаї-Шевченківські з’явилась унікальна можливість визначити вектор розвитку села у складі однієї з об’єднаних територіальних громад, таким чином вплинути на своє майбутнє та майбутнє наступних поколінь. На мою думку, жителям нашого села, на відміну від багатьох населених пунктів Тернопільської області та інших областей України, дуже легко визначитись, оскільки наше село має можливість зайняти своє достойне місце у складі потужної, перспективної, самодостатньої, збалансованої Байковецької об’єднаної територіальної громади. Для цього є багато історичних, географічних, соціально-економічних, бюджетно-фінансових, культурних та інших факторів. Вже на сьогодні, приєднання Гаїв-Шевченківських до Байковецької громади має ряд переваг, порівняно з іншими варіантами, в плані оподаткування нерухомості, розвитку інфраструктури, бізнесу, інвестицій, допомоги малозабезпеченим та незахищеним верствам населення.

Спілкуючись із жителями сусідніх сіл, котрі ввійшли до складу Байковецької ОТГ раніше, важко знайти того, хто був би не задоволений позитивними змінами, які там відбуваються. До мене часто звертаються жителі нашого села різного віку та різних соціальних груп щодо підтримки приєднання Гаїв-Шевченківських до Байковецької ОТГ. Люди розуміють, що від їхнього рішення залежить дальший добробут дітей та онуків. На мою думку, перебуваючи у складі Байковецької ОТГ, жителі Гаїв-Шевченківських зможуть реально впливати на прийняття рішень та розподіл коштів через своїх представників у сільській раді та виконавчому комітеті ОТГ. Враховуючи близькість до Тернополя, наше село в перспективі зможе взяти на себе ряд функцій ОТГ. Добросусідські відносини Байковецької сільської та Тернопільської міської в майбутньому об’єднаної територіальної громади повинні стати запорукою добробуту і успіху кожної з громад. Перед жителями Гаїв-Шевченківських — відповідальний крок, від якого залежить доля нащадків”.

Вибір читачів за тиждень

Відео