Тернопільські аграрії розглядають можливості вирощування льону

Відродити в Україні льонарство хоче українсько-французький підприємець, нащадок роду українських промисловців і меценатів Терещенків Мішель Терещенко, який уже вдруге цьогоріч відвідує Тернопільщину

Знаний у світі олігарх, українсько-французький підприємець, нащадок роду українських промисловців і меценатів Терещенків Мішель Терещенко уже вдруге цьогоріч відвідує Тернопільщину. Його основне бажання - відродити в Україні льонарство. Про це пише «Сільський господар».

До обговорення стратегії вирощування озимого льону на Тернопільщині долучилися народний депутат, секретар парламентського комітету аграрної політики і земельних відносин Іван Чайківський та генеральний директор компанії «Агропродсервіс» Андрій Баран.

Шукаємо нові горизонти для вирощування, переробки та експорту української сільськогосподарської продукції. Мішель Терещенко - з відомого підприємницького роду - саме на Тернопіллі бачить перспективу для вирощування озимого льону і його переробки. В першу чергу, за рахунок клімату взимку та родючості ґрунтів. При сприятливих обставинах, вже на цю осінь можна почати сівбу перших демоділянок. Думаю, що це міг би бути цікавий досвід для фермерів та сільгосптоваровиробників, - розповів Іван Чайківський. 


Мішель Терещенко розповів, що в Україні триває експеримент з вирощування озимого льону французьких сортів.  

Льон-довгунець, який має довгі волокна, придатні для виготовлення тканин, українські аграрії подекуди сіють і зараз. Утім, його вирощують як яру культуру для отримання насіння, - каже французький підприємець, - так само, як і інші форми цієї рослини, але про використання волокна не йдеться. Однак у світі поширюється мода на все натуральне, зокрема й на тканини. І лляний одяг в багатьох країнах охоче купують, хоча коштує він дорожче, ніж штучний і синтетичний. Отже, заробляють на льонові і фермери, і текстильна промисловість, і модна індустрія. 

Мішель Терещенко зазначив, що текстильний льон має як яру, так і озиму форму. Останню в нашій країні не вирощують, але саме вона може дати волокно метрової довжини. У ярої воно вдвічі-втричі коротше. Саме з озимим льоном почав минулої осені експериментувати Мішель Терещенко. Насіння він використав французьких сортів. Посіяли його в Житомирській, Сумській і Тернопільській областях. Допомагають провести експеримент науковці. 

І вже станом на кінець березня вони зробили перші висновки - французькі сорти цілком добре пережили українську зиму, хоча 8 січня температура падала до –19,2°С. 


За словами Терещенка, у Франції льон - найрентабельніша з усіх польових культур. Тому чимало фермерів віддають перевагу саме їй. Проте, отримати волокно потрібної якості все ж не найлегше завдання. Впоратися з ним можуть ті сільгоспвиробники, які старанно вивчають особливості культури й ретельно дотримуються всіх вимог технології. Українсько-французький підприємець вважає, що в Україні саме такі аграрії.

Погоджується з ним і секретар парламентського комітету аграрної політики і земельних відносин Іван Чайківський:

Льон - культура, що дозволить українським аграріям диверсифікувати бізнес, бути конкурентними в експорті, розвивати переробку в Україні. Йдеться про пілотний проєкт, але фахівці кажуть, що Тернопілля має в цьому великий потенціал. Дякую Мішелю Терещенку за фанатизм та професійність у підходах. 

Терещенко зізнався, що збирає команду аграріїв, які зацікавлені вирощуванням озимого льону. З цією метою він і приїжджав на Тернопілля, відвідав компанію «Агропродсервіс», познайомився з її роботою, історією розвитку та досягненнями, поспілкувався з керівництвом.

Фото: «Сільський господар»

Вибір читачів за тиждень

Відео