Дмитро Юрас

Тернопільський історик представив книгу, написану на основі листів та свідчень колишніх вояків (фото)

Книга «Галицькі Леви на Тернопільщині» присвячена діяльності третього батальйону 4-го галицького добровольчого полку СС, який в лютому-квітні 1944 року брав участь у боях на Тернопільщині

“Ця книжка мала вийти ще 2022 році, планували на весну, до річниці боїв за Тернопіль. Однак через повномасштабне вторгнення московського окупанта довелось корегувати плани”, – розповідає письменник, кандидат історичних наук, науковець, дослідник Сергій Волянюк про свою книгу “Галицькі Леви на Тернопільщині”. Її презентація відбулася 29 січня у Музеї національно-визвольної війни Тернопільщини.

Науково-історична розвідка присвячена діяльності третього батальйону 4-го галицького добровольчого полку СС, який в лютому-квітні 1944 року брав участь у боях на Тернопільщині.

Автор книги Сергій Волянюк (зліва) розповів усім присутнім на презентації  історію третього батальйону

На сторінках цієї книги йдеться про перебування третього батальйону на Тернопільщині – районі Залізцях, Збаражі, Новому Селі, ну і звичайно ж Тернополі. Розповідається про участь в антипартизанських операціях, про сутички і бої з Червоною армією. Також я звернув увагу на відносини українського підпілля з вояками, що служили в батальйоні, – розповідає автор книги Сергій Волянюк.

Книга Сергія Волянюка “Галицькі Леви на Тернопільщині” 

Основою для написання книжки стали матеріали свідчень близько 20-ти колишніх вояків батальйону. Це переважно архівно-кримінальні справи, а також спогади інтерв'ю, які вдалося розшукати.

Своєрідною родзинкою стало використання збережених поштових відправлень. Це конверти і листи самих вояків цього батальйону, які вони писали до родини. Вони про побут та про перипетії, в яких вони опинилися. Листи датовані лютим і березнем 1944 року. Значний пласт джерел – це накази, звідти і журнали бойових дій Червоної армії, – каже письменник. 

Також джерелами інформації стали трофеї радянської розвідки, а саме німецькі карти, німецькі світлини і власне документи видані в мережі підпілля ОУН УПА, а також польського підпілля Армії Крайової.

Ця книжка є дуже важливою, тому що вона осмислює участь українців у війні, яка була в минулому столітті. І власне через правильні висновки, через правильне вивчення, дослідження ми можемо робити правильні кроки сьогодні… Я вважаю, що точно має бути продовження, розширення, – говорить представник видавництва “Крила”, яке опублікувало книгу, Василь Лабайчук.

Над обкладинкою та титульною сторінкою книги працював відомий художник та ілюстратор з Тернопільщини Олег Кіналь

Над обкладинкою і титульною сторінкою для “Галицьких Левів” працював художник, графік та ілюстратор з Тернопільщини Олег Кіналь. Це його перша співпраця з Сергієм Волянюком. Проте раніше він вже неодноразово створював обкладинки для книг на історичну тематику.

Спочатку я вивчав довго історичні матеріали. Яка була військова форма третього батальйону, тому що вона практично була не збережена, як виглядала гвинтівка, – все це я знайшов. І власне помаленьку намалював наших Галицьких Левів, – каже Олег Кіналь.

Читайте також: 

Батько українського бестселера Василь Шкляр представив свій новий роман у Тернополі (фото, відео)

Тернопільський письменник зустрівся з читачами з нагоди 20-річчя своєї повісті

«Багато українців тут можуть впізнати історії своїх родин»: тернопільська письменниця представила книгу про трагедії минулого

Фото Терену та з фейсбук-сторінки Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини

Вибір читачів за тиждень

Відео