Тернополянам на замітку: даєш факти корупції – отримуй винагороду
Громадська організація «Антикорупційна платформа» запустила надзвичайно цікавий та неординарний проект, який сьогодні, як ніколи, на часі.
Влучнішої назви бути й не може: «Платформа знищення корупції». Слово корупція вже набило оскому: воно у всіх на вустах. Походить з латинської, означає – зіпсувати. Як на мене, то таке визначення виправдовує себе: при передачі хабара псується ментальне тіло людини, яке є важливою складовою біополя. Інша справа – над цим ніхто глибоко не замислюється. Тільки згодом хабарники дуже дивуються, коли хворіють їхні діти. Їм навіть на гадку не спадає, що між цими подіями існує прямий зв'язок.
Нам, українцям, корупція ніколи не була притаманна. Це можна прослідкувати за етимологією слова хабар. Воно турецького походження й означає – повідомлення, новина. У сербів – це мито. У поляків – лапувка (давати на лапу). У росіян – взятка. З цього випливає, що нас навчили це робити інші.
Торкнемось трохи історії. «З усякої нагоди одразу садовлять козака у в’язницю і, де чують хабара, не випустять, поки не дасть доброго викупу...». Із такою скаргою на російських чиновників влітку 1648 року приїхали козацькі посли до польського сейму. Явище хабарництва українському козацтву взагалі було не відоме. Навіть у досить жорстокому, але добре структурованому козацькому праві, не було статті за такий злочин як хабарництво.
Очолив проект «Антикорупційної платформи» блогер, правозахисник Андрій Богданович. Він займається правозахисною діяльністю, має багато успішного досвіду покарання корупціонерів. На його думку, потрібно всього лише дві речі: воля боротися і тверді докази. Проект спрямований на те, щоб збирати докази корупції по всій країні і притягати корупціонерів до відповідальності.
Українські бізнесмени відкрито заявляють, що всім підприємцям чесно працювати не дають. Скрізь процвітає жахлива корупція. Багато з них впродовж року сподівалися, що після Майдану влада конкретно займеться цим питанням. Рік минув, а змін жодних нема.
Один із спонсорів цього проекту Сергій Семовоник, бізнесмен, директор ТОВ «Маяк – Кап», розповідає: «Коли я почув про створення проекту, відразу дав згоду і приєднався. Адже якщо кожний бізнесмен платитиме гроші не в якості хабара, а за посадку корупціонера — ми переможемо корупцію своїми силами. Я закликаю всіх бізнесменів приєднатися до нас і зупинити хабарництво».
На думку кандидата політичних наук, автора ідеї проекту Віктора Андрусіва, зміни і реформи настають не через діяльність політичних керівників, а через діяльність людей. Так було на Майдані, і так має бути в сфері боротьби з корупцією.
Учасники «платформи» зібрались і подумали, як активізувати боротьбу з корупцією знизу, якщо не вдається зробити це згори. Так, власне, і народилась ідея «Платформи знищення корупції».
А хіба не правда? Щодня тільки й чуєш від знайомих – хабарі у дитячому садку, у школі, у лікарні, у ЖЕКу. Як правило, з нас здирають незаконні кошти і на цьому все закінчується. ГО «Антикорупційна платформа» не просто створила можливість покарати тих, хто нас принижує, а навіть дає можливість заробити при цьому. Вона закликає українців надсилати будь-які факти корупції… за винагороду. Все решта (адвокат, Генеральна прокуратура України) беруть на себе «платформісти».
1000 грн - за інформацію про корупціонера
3 000 грн - за відкриту кримінальну справу
За вирок суду - 100 000 грн.
Платформа знищення корупції вже проводить перші три розслідування: щодо прокурора міста Житомира, здирництва в житомирській школі № 7, а також щодо запорізького аеропорту. ГО "Антикорупційна платформа" надіслала відповідні звернення до прокуратури з проханням розслідувати дані факти. Боротися стає легше, адже ВР ухвалила Закон, що дозволяє громадянам знімати факти корупції на відео.
До речі, в Китаї існує цілий перелік предметів, які не можна дарувати (серед них навіть книги), бо це розцінюється як хабар і… карається смертю. Це за книгу. А за яхту?
Валентина СЕМЕНЯК.