Оксана Бучко

Тернополяни за тепло взимку можуть заплатити більше 

2energo

Вищі тарифи на тепло – від 15 до 40% – можуть отримати тернополяни. Адже загальний борг населення за опалення та гарячу воду вже перевищує 25,5 млрд грн. Хоча кінцевий тариф буде різним у кожному місті, де встановлюватимуть його індивідуально.

На яких умовах «Нафтогаз» готовий продавати газ для тепловиків, інформує ternteploenergo.blogspot.com.

Ті умови, які у договорах на постачання газу запропонувала виробникам тепла газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», поглиблять галузеву кризу в теплокомуненерго (ТКЕ), призведуть до здорожчання тарифів на теплопостачання до 40% та поставлять під загрозу опалювальний сезон 2021/2022 років, заявили в Міжгалузевій асоціації з розвитку систем теплопостачання «Укртеплокомуненерго». «Нафтогаз Трейдинг» у нових договорах на закупівлю газу застосовує щодо підприємств ТКЕ неринкові вимоги, зокрема вимагає авансові платежі за газ, квотування обсягів споживання, безакцептне списання коштів з рахунків підприємств у разі виникнення заборгованості за спожитий газ, непомірно високі штрафні санкції та розірвання власного газового контракту за умови укладання договору постачання з іншою газопостачальною компанією. 

Серед цих вимог щомісячні авансові платежі за газ називають найбільшою дискримінаційною вимогою та проявом свідомого тиску на ТКЕ, вважають фахівці «Укртеплокомуненерго». Згідно з чинним законодавством, населення як основний споживач послуг централізованого теплопостачання (опалення та гаряча вода) розраховується за спожиті послуги на умовах післяплати. Наразі борг населення за тепло та гарячу воду перевищує 25,5 млрд грн. Низька платіжна дисципліна клієнтів та відсутність в правовому полі дієвих механізмів боротьби з боржниками унеможливлюють авансування закупівель газу у НАК «Нафтогаз Трейдинг», наголошують в Асоціації. Але у той же час за порушення термінів оплати, передбачених договором, до підприємств ТКЕ застосовуватимуться суворі штрафні санкції 10% від загального місячного обсягу постачання.  Ще однією дискримінаційною вимогою є те, що «Нафтогаз Трейдинг» укладає договори лише на своїх власних умовах квотування обсягів газу, які є нижчими від необхідних на 10-15%.

Квотування в угодах, запропонованих газопостачальником, використовується як інструмент примусу до закупівлі недостатніх обсягів газу за завищеною майже на 50% ціною, що є ознакою порушення антимонопольного законодавства. Коригування квот в бік збільшення договором непередбачено взагалі, і у випадку недобору газу підприємства ТКЕ не зможуть переносити ці обсяги на наступні періоди, йдеться в заяві.

Як вважають в «Укртеплокомуненерго», запропоновані умови фактично означають повернення механізму спецрахунків за якими 100% коштів, отриманих ТКЕ від споживачів тепла, автоматично надходитимуть на рахунки газопостачальника.

Економічні маніпуляції у договорах газопостачальника нівелюють ринкові засади роботи сектору газопостачання. Прогнозуючи зростання боргів теплокомуненерго, «Нафтогаз Трейдинг» вимагає від теплогенеруючих підприємств укладання з банківськими установами договору на добровільне безакцептне списання коштів зі своїх рахунків та безумовне надання банківської гарантії на увесь обсяг грошових зобов’язань. Таким чином, ринок природного газу в Україні функціонує в абсолютно неринкових умовах, головним гравцем в яких є НАК «Нафтогаз України» та її дочірні компанії, наголошується в заяві.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео