
Туристичний маршрут для людей з інвалідністю розробляють у місті на Тернопільщині (фото)
До маршруту увійшло 18 локацій Чорткова, які стануть доступними для людей з порушеннями слуху та тих, хто пересувається на колісному кріслі

Замок Гольських, Домініканський костел святого Станіслава, Стара ратуша та ще 15 локації Чорткова на Тернопільщині стануть доступними для людей з інвалідністю, – зокрема, з порушеннями слуху та тих, хто пересувається на колісному кріслі. Зараз триває розробка цього туристичного маршруту, а інформацію про 18 локацій переклали на жестову мову. Далі – облаштування пандусів та пониження тротуарів. Першу екскурсію планують провести вже в травні цього року, повідомив Терену радник міського голови Чорткова з питань безбар’єрності Іван Космина.
За його словами, із квітня 2025 року на туристичних локаціях міста почали понижувати тротуари, аби люди на колісних кріслах могли дістатися до пам'яток та ознайомитися з ними. Також один з важливих аспектів маршруту – можливість для людей з порушенням слуху комфортно отримувати інформацію.
Ми єдина громада в області, яка має туристичний маршрут з перекладом на жестову мову. Це дуже важливо, тому що люди з порушенням слуху і мови дуже погано сприймають інформацію, читаючи текст. Для них особливо важливо бачити жестову мову. На 18-ти пам'ятках будуть таблиці із QR-кодами, з яких можна перейти і отримати повністю інформацію жестовою мовою. Відео вже є, вони завантажені на нашому ютуб-каналі, а самі таблички з кодами ще розробляють, – каже Іван Космина.
До речі, переклад на жестову мову зробили фахівці ГО "Освітня допомога” з Хмельницького, додає він.

Тут є на що подивитися
До маршруту увійшло 18 локацій Чорткова. Серед них: нова міська синагога, собор Верховних апостолів Петра і Павла, головна площа Героїв Євромайдану, пам’ятник Шевченку-художнику, Домініканський костел святого Станіслава, стара ратуша – годинникова вежа і торгові ряди, торгові ряди і площа “різні”, велика головна синагога, готель “Рудольф”, замок Гольських, церква Покрови, вілла Людвіка Носса, аптека Людвіка Носса, пам’ятник Катерині Рубчаковій (Коссак), Народний дім, будівля “Сокола”, вілла Ісидора Козавера, церква Успіння Пресвятої Богородиці, чортківська публічна бібліотека.

Ми максимально стараємося зробити все, щоб ці пам'ятки були доступними для всіх. У майбутньому сподіваюся, що до нас будуть їхати туристи з України та закордону. Адже в місті є на що подивитися. Воно невелике, але пам’яток достатньо, воно гарне та привабливе. Я нещодавно сам вирішив переїхати жити у Чортків, – каже Іван Космина.
Безбар’єрність міста продовжують покращувати
У Чорткові активно продовжують покращувати комфорт пересування та життя для людей з інвалідністю не лише у межах маршруту.
У нас в центрі міста є пішохідна зона, там не їздять машини, саме в цій частині міста розташовано багато об'єктів з туристичного маршруту. Також у центрі є вбиральня, яка облаштована для людей з інвалідністю. Нею можуть скористатися наші туристи та місцеві, – говорить Іван Космина.
Облаштування міста потребує багато зусиль. До прикладу, процес облаштування безбар’єрністю історичних споруд має чимало нюансів.
Є будівлі, які мають історичне значення і складну архітектуру, тому не так просто облаштувати їх безбар'єрністю – це потребує часу, дозволів, обговорень з істориками, реставраторами та працівниками департаменту культури, – каже Іван Космина.
До слова, здобутки міста нещодавно відмітила й уповноважена Президента України з питань безбар'єрності Тетяна Ломакіна.
Безбар'єрні маршрути важливі не лише для великих міст. Відносно маленькі громади також розуміють це й працюють над створенням просторів доступності. Одна з них – Чортківська міська громада. І на першому засіданні Ради безбар'єрності громади обговорювали в тому числі й реалізацію проєкту «Безбар'єрні маршрути», в межах якого вже розроблено туристичний маршрут для людей із порушеннями слуху та мовлення, які використовують жестову мову, – написала вона на своїй фейсбук-сторінці.

Читайте також:: «Без перешкод»: на Тернопільщині зняли докфільм про життя людей з інвалідністю.
Погоджуються одиниці: тернополянин на кріслі колісному проводить соцексперимент (відео).
Фото з відкритих джерел та з архіву Івана Космини