Тамара Коблик

У чотирьох школах на Тернопільщині їдальні переобладнали на інтелект-кав'ярні

Тепер вони перетворились у справжні центри дитячого дозвілля і волонтерської допомоги

Вишнівецька громада на Тернопільщині – одна із небагатьох, яка обрала освіту як пріоритетну послугу для розвитку громади. У чотирьох школах повністю переобладнали їдальні та перетворили їх в інтелект-кав’ярні. Цей проєкт став можливим завдяки підтримці Програми USAID DOBRE. А згодом він отримав своє продовження, перетворившись у справжні центри дитячого дозвілля і волонтерської допомоги. 

Про це пише Український кризовий медіа-центр.

Перед Великоднем в інтелект-кав’ярні Старовишнівецького ліцею кипить робота. Старшокласниці місять тісто та випікають пряники, а згодом декорують їх кольоровими візерунками. Уся випічка поїде до захисників – мешканців громади. А для молодших школярів вчителі організували майстер-класи із виготовлення писанок та крашанок. Саме в інтелект-кав’ярні всі ці заходи проводити зручно і комфортно, адже тут є все необхідне плюс простір та затишок.

Інтелект-кав’ярні у Вишнівецькому, Бутинському, Старовишнівецькому та Бодаківському ліцеях за останній рік стали справжніми волонтерськими центрами, – каже голова Вишнівецької громади Володимир Кравець. – Торік вони дуже допомогли нам швидко вдосталь забезпечити харчуванням внутрішньо переміщених осіб, які приїхали до нас жити або перебували транзитом. Тоді допомагати з приготуванням їжі приходили не тільки кухарі, а й педагоги та батьки школярів.  

Благодійні заходи проводилися в сучасних інтелект-кав’ярнях і раніше. Вже доброю традицією стали шкільні ярмарки, усю виручку з яких спрямовують на допомогу хворим дітям.

Проєкт інтелект-кав’ярні був реалізований в нашому закладі понад чотири роки тому, – розповідає директорка Старовишнівецького ліцею Ілона Миндзар. – Він був дуже потрібним, адже все обладнання в нашому харчоблоці було застарілим і зношеним. Його не міняли із 1987 року, відколи була збудована школа в Старому Вишнівці. Та й нові вимоги до дитячого харчування в навчальних закладах потребували урізноманітнення страв, а готувати їх на тому, що було, неможливо. Тепер же, маючи сучасні електроплити, готуємо і нагетси, і сирники, а нові марміти (ред. - різні види ємностей у ресторанній справі) досить довго зберігають приготовані страви теплими.

Розробляючи проєкт, Вишнівецька громада не зосереджувалася тільки на найнеобхіднішому, а створила план кардинального оновлення шкільних їдалень: сучасні меблі, інтернет, плазмові панелі, найновіше кухонне обладнання… За задумом, звичайні харчоблоки мали перетворитися в осередки дозвілля і розвитку, а не тільки споживання страв. Назва «інтелект-кав’ярня» якнайкраще відображала ідею проведення вільного часу з користю та задоволенням.

А тим часом передвеликодня робота кипить і в інтелект-кав’ярні «Домінанта» Вишнівецького ліцею. Це перша модернізована їдальня в громаді, яка зараз також слугує укриттям для школярів. Впродовж двох тижнів до свята учні збираються тут, щоби створювати малюнки на великодню й не тільки тематику. Частина дитячих робіт буде додана в пакунки волонтерської допомоги, інші ж увійшли до великодньої художньої виставки ліцею. 

Фото: Український кризовий медіа-центр

Вибір читачів за тиждень

Відео