Тамара Коблик

У Швеції стартувала церемонія відкриття «Євробачення-2024»: що треба знати про конкурс

Перший і другий півфінали заплановані на 7 та 9 травня, а грандфінал — на 11 травня

У неділю, 5 травня, у Мальме у Швеції розпочалася урочиста церемонія відкриття міжнародного пісенного конкурсу «Євробачення-2024». Це так званий «Бірюзовий хідник», де проходять цьогорічні учасники пісенного конкурсу. Суспільне Культура зібрало найважливіші речі про цьогорічний конкурс: зміна правил, повернення учасників та заклики до дискваліфікації.

Перший і другий півфінали заплановані на 7 та 9 травня, а грандфінал — на 11 травня. Україну представить дует alyona alyona та Jerry Heil з піснею Teresa & Maria.

Представниці від України alyona alyona & Jerry Heil подарували ведучому український великодній кошик і показали традицію «битися» пофарбованими яйцями. Співачки вийшли на бірюзовий хідник у вбранні, на якому начеплені ключі. Вони символізують втрачені домівки через війну в Україні — коли ключ є, а дому вже немає. Також артистки нагадали, що збиратимуть кошти на відбудову української школи — гімназії у Дніпропетровській області.

Що таке «Євробачення»

Пісенний конкурс «Євробачення» щорічно проводять з 1956 року між країнами — членами Європейської мовної спілки (ЄМС).

Вперше його провели у місті Лугано, Швейцарія. Тоді в ньому взяли участь сім країн, кожна з яких представила по дві пісні.

У 2015 році до участі в ювілейному, 60-му, конкурсі було запрошено Австралію, яка кілька років перед тим транслювала у себе «Євробачення».

Правила «Євробачення»

До 2004 року конкурс складався лише з фіналу, але саме тоді створили додатковий раунд кваліфікації — півфінал у четвер, оскільки кількість охочих позмагатися збільшувалася. А у 2008 році додали ще один півфінал, що відбувається у вівторок.

У 2023 році вступили в дію зміни у виборі фіналістів конкурсу.

Згідно з правилами, тепер всі країни — окрім «великої п'ятірки» (Франція, Німеччина, Італія, Іспанія і Велика Британія) та господарки конкурсу — мали пройти кваліфікацію півфіналами, і лише по 10 найкращих мали змогу доєднатися до грандфіналу в суботу. Визначати переможців можуть лише телеглядачі.

У 2024 році до правил внесли ще кілька змін.

Якщо раніше країни «великої п’ятірки» та країна-переможниця виступали лише у фіналі, то тепер вони вперше будуть наживо виступати під час півфіналів.

Тому в першому півфіналі 7 травня виступлять Німеччина, Швеція (як переможниця конкурсу у 2023 році) та Велика Британія.

А у другому півфіналу 9 травня слід очікувати виступів Франції, Італії та Іспанії.

Голосування на «Євробаченні»

Система голосування в конкурсі змінювалася протягом років. Поточна система діє з 2016 року:

  • У журі та телеглядачів є свій набір балів. Спочатку речники країн (у 2024 році оцінки від України оголошуватиме Джамала) називають 12 балів від журі, інші оцінки — від 1 до 8 та 10 — просто показуються на екрані.
  • Після цього оголошують бали телеголосування — від найменшої оцінки до найвищої. Так, на відміну від попередніх років, стає зрозуміло, хто переможе, тільки на останніх хвилинах оголошення результатів.

Важливо пам'ятати, що країни можуть проголосувати за учасників свого півфіналу, а от у грандфіналі голосувати можуть всі країни, які беруть участь у цьогорічному «Євробаченні».

У 2024 році впровадили зміни щодо часу глядацького голосування у грандфіналі.

У суботу, 11 травня, голосування розпочнеться безпосередньо перед початком виступу першого учасника. Глядачі вдома зможуть не чекати до завершення всіх виступів, щоб віддати свої голоси — як це було з моменту запровадження публічного голосування в 1997 році (за винятком 2010 та 2011 років, коли голосування також розпочалося на початку дійства).

Ще одне нововведення: фани з країн, що не беруть участі в «Євробаченні», матимуть 24 години, щоб проголосувати за пісні, які їм до вподоби. Голосування для них почнеться перед початком кожного з живих шоу. Онлайн-голосування для решти світу стартуватиме одразу після завершення другої генеральної репетиції для кожного півфіналу та великого фіналу попереднього вечора й триватиме до початку живих шоу.

Де відбудеться «Євробачення-2024»

У 2024 році «Євробачення» пройде у місті Мальме, Швеція. Це вже втретє, коли Мальме прийматиме шоу після 1992 та 2013 років, і це буде перший раз, коли конкурс не будуть проводити у столиці країни-господарки протягом 5 років поспіль.

Сама Швеція прийматиме конкурс всьоме. До цього, крім Мальме, вона влаштовувала конкурс у Стокгольмі в 1975, 2000 і 2016 роках та у Гетеборзі в 1985 році.

Вестиме «Євробачення» у 2024 році уже втретє телеведуча Петра Меде, а компанію їй складе акторка Малін Акерман.

 

Ведучі "Євробачення": Петра Меде та Малін Акерман. Фото: eurovision/Instagram

 

Організатори також анонсували, хто виступить в інтервал-актах у двох півфіналах конкурсу 7 та 9 травня:

  • у першому півфіналі 7 травня виступить шведський співак Беньямін Інгроссо, який брав участь у «Євробаченні-2018» у Лісабоні;
  • e другому півфіналі 9 травня в інтервал-акті виступить переможниця «Євробачення-2005» Єлена Папарізу, яка представляла Грецію, переможниця конкурсу 2003 року, турецька співачка Сертаб Еренер та переможниця «Євробачення-1997», шведська співачка Шарлотта Переллі.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео