У більшості районів Тернопілля СЕС фіксує перевищення вмісту нітратів у воді
Фахівці Держсанепідслужби області неодноразово наголошувалось на тому, що вода є фактором передачі багатьох інфекцій бактеріального та вірусного походження. Однак небезпеку для здоров’я становлять ще й різноманітні хімічні сполуки, що можуть бути у питній воді.
Деякі хімічні речовини (зокрема, нітрати) навіть при високих концентраціях ніяким чином не змінюють органолептичні властивості води (смак, запах, мутність, прозорість). Також не є аргументом на користь якості води те, що Ви, Ваша сім’я чи більша група людей протягом багатьох років споживають дану воду і не мають проблем зі здоров’ям. Єдиним дієвим способом дізнатися про показники безпечності та якості води з децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів, бюветів, каптажів тощо) є проведення лабораторних досліджень.
І хоча нітрати у питній воді навіть при значних перевищеннях нормативних значень дуже рідко спричиняють гострі отруєння, проте вони мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини, і особливо небезпечними є для дітей раннього віку (від 0 до 3 р.), з чим безпосередньо пов'язане виникнення такого захворювання як водно-нітратна метгемоглобінемія, летальні випадки якого реєструвались і у Тернопільській області.
Надзвичайно важливо пам’ятати, що найбільш доступні способи очистки води - кип’ятіння, відстоювання, значна частина побутових фільтрів ніяким чином не знижують вміст в ній нітратів, а інколи, навпаки, збільшують її токсичність.
Однією із найбільш вагомих та поширених причин забруднення води нітратами у колодязях та каптажах є порушення їхніми власниками вимог діючого законодавства при облаштуванні та утриманні джерел водопостачання, а саме: недотримання зон санітарної охорони (в радіусі 50 метрів розташовують вигреби, дворові вбиральні, купи гною, сміття, які можуть сприяти як бактеріологічному забрудненню води, так і її забрудненню нітратами, нітритами, аміаком та іншими хімічними речовинами); не забезпечується захист вказаних джерел від доступу домашніх тварин та птиці, з фекаліями яких у воду можуть потрапляти патогенні мікроорганізми та небезпечні хімічні речовини. Окрім того, на забруднення води може впливати неконтрольоване використання на присадибних ділянках біля джерел водопостачання пестицидів, агрохімікатів, засобів захисту рослин тощо, близькість до ймовірних джерел забруднення (тваринницькі ферми, гноєсховища, кладовища, промислові підприємства тощо).
За результатами моніторингових лабораторних досліджень взірців води, що відбирались із громадських та індивідуальних колодязів на території Тернопільської області фахівцями Держсанепідслужби реєструвались випадки перевищень нормативних рівнів за вмістом нітратів в Борщівському, Заліщицькому, Бучацькому, Кременецькому, Лановецькому, Шумському, Збаразькому, Підволочиському, Теребовлянському, Тернопільському та Чортківському районах.
Для того, щоб уникнути отруєнь нітратами рекомендуємо:
1. Не вживати для потреб харчування питну воду із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів, бюветів, каптажів тощо), невідомих джерел та тих, де вміст нітратів у воді перевищує нормативні показники (50,0 мг.дм.куб.), а також не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні (до нормалізації лабораторних показників);
2. Використовувати для споживання воду з альтернативного джерела водопостачання лише гарантованої якості, для харчування дітей віком до 3 років використовувати бутильовану воду, яка має відповідну супровідну документацію, що засвідчує її якість та безпеку для здоров’я населення;
3. У разі наявності на Вашій присадибній території джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, мінеральні добрива, надвірні туалети) на відстані менше 20 м від криниці – здійснити необхідні заходи з їх ліквідації;
4. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива.
Фото з відкритих джерел