Як учаснику АТО отримати земельну ділянку?
Учасникам АТО надано ряд пільг, серед яких право на отримання землі. Хоча, закон чітко закріплює таке право, на практиці воно викликає чимало труднощів: процедура отримання землі видається складною і незрозумілою. Аби вивчити це питання краще, давайте розбиратися разом. На яку землю має право учасник АТО? Насправді, учасник, АТО, як і будь-який інший громадянин України має право на безоплатну передачу йому земельної ділянки, просто його заява про виділення такої землі має вищий пріоритет і розглядається відповідними органами першочергово. Учасник АТО має право на отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, в таких розмірах:
- для ведення садівництва – не більше 0,12 га;
- для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 га;
- для будівництва і обслуговування жилого будинку в селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 га.
- Для індивідуального дачного будівництва – не більше як 0,10 га.
- Визначтеся з цільовим призначенням землі, яку бажаєте отримати та оберіть вільну земельну ділянку. Особа повинна самостійно обрати вільну землю, зробити це можна онлайн за допомогою Публічної кадастрової карти (https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta) або ж зробити відповідний запит до місцевої ради чи управління Держгеокадастру.
- Подайте заяву про вибір місця розташування земельної ділянки. Така заява подається або до місцевої ради(якщо обрана земля знаходиться в межах населених пунктів), або до районної державної адміністрації ( якщо земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту та не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності і необхідна для індивідуального дачного будівництва), або до обласного управління Держгеокадастру (якщо земля є сільськогосподарського призначення державної власності).
- Звернутися до землевпорядної організації для розробки землевпорядної документації.
- Погодити документацію по землеустрою із районною радою чи управлінням Держгеокадастру (залежно від місця розташування земельної ділянки). Ці органи зобов’язані протягом 10 робочих днів погодити таку документацію або надати мотивовану відмову.
- Зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі. Для цього особа повинна звернутися до державного кадастрового реєстратора із заявою.
- Отримати рішення місцевої ради чи органу Держгеокадастру про затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки. Воно надається відповідним органом на підстав поданої заяви впродовж 14 робочих днів.
- Зареєструвати право власності на земельну ділянку в нотаріуса чи в центрі надання адміністративних послуг.
- Обрати вільну земельну ділянку буває складно, адже кадастрова карта перебуває у розробці і інформація щодо конкретної земельної ділянки може бути недостовірною.
- Відсутність вільних земельних ділянок – і таке теж може трапитися, проте варто пам’ятати, що законом не встановлено територіальних обмежень виділення земельних ділянок учасникам АТО. Особа може подати заяву на виділення землі у будь-якому регіоні, незалежно від місця реєстрації чи проживання.
- Відсутність у місцевих рад містобудівної документації, генеральних планів населених пунктів, схем землеустрою, тощо. Якщо вищеперераховані землевпорядні документи відсутні в органах місцевого самоврядування часто відсутні кошти на її розроблення, або може працювати корупційний чинник) це може стати підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. В Україні навіть є практика, коли громадяни спільним коштом фінансують розроблення містобудівної документації. Проте, така процедура може зайняти тривалий час.