17 червня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
правник, ґенерал-майор міліції Ігор Адамчук (1956 р. н., с. Ванжулів Лановецького району)
релігійний діяч, теолог, митрополит Української католицької церкви, доктор богослов’я Костянтин Богачевський (1884 р., с. Манаїв, нині Зборівського району – 06. 01. 1961 р., м. Філадельфія, штат Пенсильванія, США)
літератор, редактор, публіцист, заслужений працівник культури України Василь Воронович (1947 р. н., с. Вербів, нині Підгаєцького району)
тернопільський підприємець, меценатка Оксана Зарічанська (1956 р. н., м. Воркута, нині Республіка Комі)
лікар-інфекціоніст вищої категорії, кандидат медичних наук Галина Китай (1946 р. н., м. Бухара, нині Узбекистан)
чотар УГА, художник Іван Кучмак (1899 р., с. Заднишівка, нині належить до смт Підволочиськ – 12. 05. 1977 р., м. Нью-Йорк, похований у м. Баунд-Брук, США)
художник Григорій Лоїк (1963 р., с. Волиця Підгаєцького району)
начальник відділу цивільного захисту та кадрової роботи управління з питань цивільного захисту населення ОДА Ігор Любий (1966 р.н.)
письменник, громадський діяч у США Богдан Мазепа (1928 р., х. Веснівка, нині с. Козівського району – 25. 11. 1978 р., м. Едмонтон, Канада)
журналіст, публіцист, літератор Андрій Паславський (1932 р., с. Млини, Засяння, нині Польща – 26. 06. 1997 р., м. Бережани).
економіст, науковець, фінансист, почесний працівник Державного казначейства України Петро Пахарук (1956 р. н., м. Чортків – 28. 03. 2010 р.)
священик, літератор Ігор Сендецький (1904 р., с. Золотники, нині Теребовлянського району – 19. 01. 1963 р., м. Оснабрюк, Німеччина)
вчений у галузі економіки та економічної дипломатії, громадський діяч, кандидат економічних наук Андрій Фліссак (1951 р. н., с. Рай Бережанського району
Цей день в історії Тернопілля:
1748 р. – в Тернополі спостерігали затемнення сонця.
1902 р. – в Городниці засновано читальню “Просвіти” (перший голова – о. І. Герасимович).
1915 р. – в Кошi (Кіш УСС – підрозділ, основними завданнями якого були набір добровольців й опіка над пораненими та хворими стрільцями і старшинами) вiдбулося перше засiдання «Викладового кружка», котрий постав з iнiцiативи пiдхорунжого О. Назарука як осередок, де б стрiлецька молодь змiцнювалась iдейно та готувалася до майбутньої суспiльної працi. Суть дiяльностi цього гуртка полягала в тому, що на його засiданнях окремi промовцi робили доповiдi з актуальних питань, якi потiм детально, з дискусiями, обговорювали присутнi.
1919 р. – під час Чортківської офензиви 10-а бригада УГА звільнила с. Оліїв на Зборівщині.
1943 р. – в с. Оришківці вояки УПА розбили Шумський відділ німецьких нацистів. Під час бою 9-х гітлерівців вбито, кількох поранено, захоплено зброю.
1947 р. – у полі поблизу с. Вівся Козівського району в результаті бою загинуло 5 повстанців, серед них куріний УПА Володимир Якубовський («Бондаренко»). Серед більшовиків – 3 вбитих і 6 поранених.
1955 р. – створені Бучацьке і Березовицьке експлуатаційні вiддiлення Тернопільської обласної контори "Сiльенерго”.
1970 р. - у Нью-Йорку (США) помер живописець, графік, мистецтвознавець, уродженець с.Токи Підволочиського району Антон Малюца. Співзасновник мистецької групи «РУБ» та її друкованого органу «Карби», працював декоратором у театрах «Заграва» і «Богема». Емігрував до США. Автор праць із мистецтвознавства та художньої критики.
1973 р. – у Заліщиках на виборах до міської Ради депутатів трудящих обрали 50 депутатів, з них – 29 робітників і 21 представник інтелігенції. Серед депутатів – 25 комуністів, 9 комсомольців, 22 жінки.
Третя неділя червня є професійним святом для медичних працівників. Дехто зі скептиків поцікавиться — що це за свято таке і ким його затверджено? Насправді день медичного працівника відзначають достатньо давно — з 1980 року. Правда от міжнародним цей день не назвеш — у різних країнах день медика відзначається в різний час і по-різному. Наприклад, є «Всесвітній день охорони психічного здоров'я». Що ж, таке свято нікому не завадить.Як же відзначають День медичного працівника самі медики? Дуже часто — якраз на своєму робочому місці, адже вихідні дні в медицині далеко не завжди збігаються з вихідними за календарем. Зазвичай медики вітають один одного, а так хочеться почути привітання від пацієнтів! Нам варто згадати про це 19 червня. Так, тортики можна приберегти для іншого випадку — медики їх не особливо шанують. Особливо медсестри. Хоча, у свято...
День медичного працівника — це свято не тільки лікарів, але і медсестер, фельдшерів, молодшого медичного персоналу. У деяких країнах Європи в це свято лікарі масово виїжджають на природу, на пікніки. Дуже принадна перспектива і для наших лікарів — в якості святкового транспорту підійде карета швидкої допомоги. Дуже непогано проїхати в такому кортежі по місту, особливо не в якості пацієнта, а як винуватця торжества.
У багатьох країнах світу третя неділя червня вважається Днем батька. Вперше про таке свято заговорили в Сполучених Штатах Америки. У 1909 році під час церковної служби з приводу Дня матері одна жінка — Сонора Смарт — подумала про те, що після передчасної смерті її матері п'ятьох дітей, які були в сім'ї, виховував сам батько.
Сонора дуже хотіла висловити своєму батькові подяку за те, що він зробив для неї. Вона цінувала всі його жертви заради дітей і вважала свого батька Вільяма Джексона Смарта зразком справжнього чоловіка. Саме тому вона звернулася до місцевої влади, запропонувавши заснувати нове свято — День батька. Її підтримала громадськість, і 5 червня, у день народження батька Сонори, було вирішено відзначити це свято вперше. Проте організація заходу затягнулася, тому перше святкування відбулося 19 червня. Поступово його почали відзначати в інших штатах і країнах.
В світі ж 17 червня — День боротьби з опустелюванням і засухою.
А ще сьогодні – День проголошення Республіки в Ісландії.
Іменини сьогодні святкують Іван, Марія, Марфа, Мефодій, Митрофан, Назар, Петро, Софія.