19 жовтня в історії Тернопільщини

osennij-buket-na-svadbu-orangevie-rozi-i-freezii

Цього дня народилися:

Бобко Володимир (1980, м. Тернопіль) – філолог, педагог, підприємець. Депутат Тернопільської обласної ради (від 2009).

bobko
bobko

Гаврилишин Богдан (1926, Коропець, Тернопільська область - 24 жовтня 2016 р., Київ) — український, канадський, швейцарський економіст, громадський діяч, меценат. Дійсний член Римського клубу.

bohdan_dmytrovych_havrylyshyn
bohdan_dmytrovych_havrylyshyn

Гомотюк-Зелик Ірина (1929, м Гусятин, тепер Тернопільської області - 8 квітня 2015) — українська художниця, учениця Михайла Мороза.

zelik-gomotyuk-irina-evstahivna-1
zelik-gomotyuk-irina-evstahivna-1

Качка Анатолій (1968, м. Тернопіль) - голова Збаразької райдержадміністрації.

kachka
kachka

Клим Ярослав (1911, м. Копичинці, нині Гусятинського району — 20. 12. 2002, м. Бавнд Брук, США) — діяч ОУН, видавець. Від листопада 1939 — у м. Краків (Польща), де виконував доручення Проводу ОУН.

Крих Лідія (1938, м. Тернопіль) — піаністка, педагог.

kryh
kryh

Кумка Михайло (1893, с. Вел. Говилів, нині Теребовлянського району — 02. 11. 1967, м. Торонто, Канада) — культурно-освітній діяч, педагог. Від 1908 —  в Канаді (м. Вінніпеґ).

Солтис Михайло (1951, с. Золота Слобода Козівського району — 12. 05. 2005, смт Козова) — правник, громадський діяч.

Цей день в історії Тернопілля:

1667 - Поблизу м. Підгайці укладено договір у ході польсько-українсько-татарської війни між представником Речі Посполитої Яном Собєським і гетьманом Правобережної країни Петром Дорошенком.

1958 -  в м.Мельбурні (Австралія) відбулися архієрейські свячення уродженця Збаража єпископа Мельбурнського УГКЦ Івана Прашка. Помер 28 січня 2001 року в Австралії.

1992 - на колишньому приходстві в с.Жуків Бережанського району відкрито пам'ятну таблицю з таким текстом «У цьому будинку в 1891 - 1901 роках проживали українські письменники і громадські діячі: Сильвестр Лепкий (Марко Мурава) 1846 - 1901 та його сини Богдан Лепкий 1872 - 1941, Левко Лепкий 1888 - 1971» (скульптор Василь Садовник).

1997 – єпископ Тернопільсько-Бучацький Василій Боднарчук (згодом - митрополит Тернопільський і Бучацький) був прийнятий разом з духовенством і парафіянами Тернопільсько-Бучацької єпархії до складу УПЦ Київського Патріархату.

1997 – в Бережанах  відкрито пам’ятник письменнику Богдану Лепкому. Скульптор Іван Сонсядло, архітектор Андрій Пилипець.

2014 - Загинули, боронячи Україну в Російсько-українській війні 2014 року, Віктор Гурняк — український фотокореспондент, військовик та солдат, оператор-навідник БМП 24-ї окремої механізованої бригади (Яворів) Тарас Михальський.

2014 – в Козові відкрили стелу героям Небесної сотні та героям війни на сході України: Богородиця вкриває омофором мапу України з іменами героїв Небесної сотні, праворуч — ангел зі синьо-жовтим прапором, ліворуч — ще один ангел простягає руку знедоленій дівчині, що уособлює Україну.

В 2017 році Міжнародний день кредитних спілок припадає на 19 жовтня.

Це свято походить зі Сполучених Штатів Америки і виникло завдяки Лізі кредитних спілок штату Массачусетс в далекому 1927-му році. У державі, де свобода знаходиться на одному з найважливіших місць і цінність розуміння спільної практичної взаємодопомоги не порожній звук, організації фінансової взаємодопомоги розвивалися дуже активно. Так чи інакше цей процес відбувався і в інших країнах. З часом була створена Всесвітня Рада Кредитних Спілок і свято вийшло на міжнародну арену. Дата святкування Міжнародного дня кредитних спілок припадає на третій четвер жовтня.

Результат пошуку зображень за запитом "Міжнародний день кредитних спілок"

День беатифікації видатної католицької подвижниці нашого часу матері Терези Калькутської - 19 жовтня - відзначається в Албанії як національне свято.

Сьогодні більшість албанців вважають її найвидатнішою представницею свого народу. Ім'я матері Терези носить міжнародний аеропорт Тирани і найбільша лікарня албанської столиці.

Хоча мати Тереза походила з родини албанців-християн, які жили в сусідній Македонії, найбільш шанобливе ставлення до неї проявляють жителі Албанії, 75% яких - мусульмани. В останні роки, особливо серед інтелігенції та молоді, росте інтерес до католицизму, в тому числі як до чинника, здатному сприяти інтеграції Албанії до Європи.

У 1964 році мати Тереза отримала премію імені Джавахарлала Неру, два роки по тому - Ватиканську премію Миру, а в 1979 році стала Нобелівським лауреатом.

Mother Teresa Receives Honorary Degree in Medicine
Mother Teresa Receives Honorary Degree in Medicine

Іменини сьогодні святкують Гликерія, Макар, Хома, Клавдія.

 

Вибір читачів за тиждень

Відео