22 вересня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
Баришовець Юрій (1965, м. Збараж) — музикант, репрезентант кобзарського репертуару на кобзі взірця О. Вересая. Член НСКУ
Берник Мирон (1944, с. Худиківці Борщівського району) — електромонтер, громадський діяч.
Дохват Христина (1934, с. Бурканів, нині Теребовлянького району) — художниця. Працює у жанрі іконопису, стінопису. Виконала ікони і мозаїки катедрального собору Пресвятої Богородиці у Філадельфії (1963— 66).
Красовський Валерій (1948, м. Тернопіль) — спортсмен. Майстер спорту СРСР з вільної боротьби (1967).
Крвавич Мар’ян (Krwawicz Marian; 1928, м. Чортків — 19. 04. 1983, м. Варшава, Польща) – польський історик, військовик.
Мозоль Богдан (1957, с. Буцнів, нині Тернопільського району) — військовик. Полковник (1996)
Паюк Віктор (1959, с. Озеряни Борщівського району) — лінґвіст, перекладач, громадський діяч. Автор публікацій у періодиці та збірок перекладів, художних творів із есперанто.
Сидорук Федір (1891, с. Борсуки, нині Лановецького району — 16. 01. 1980, м. Ічня Чернігівської області) — лікар, господарник, громадський діяч. Депутат ВР УРСР 2-х скликань
Лихолат Богдан (псевдо “Дудар”; 1927, с. Бишки, нині Козівського району – 25. 05. 2008, м. Ольштин, Польща). Учасник національно-визвольних змагань. Член ОУН.
Павлишин Галина (1964, м. Тернопіль) – вчений у галузі медицини. Доктор медичних наук (2007), професор (2008). Автор понад 120 наукових публікацій, статей
Цей день в історії Тернопілля:
1915 року - сформовані у дивізіон бельгійські солдати, покинули Францію з метою допомоги царській російській армії у військових діях проти німців та австрійців на Галичині з новими моделями бронетехніки. Солдати поїхали зі своєю бронетехнікою, озброєними вело- та мотоциклістами до Збаража, де зупинилися до червня. Бельгійський бронедивізіон брав участь у Брусиловському прориві, битвах під Ігровицею, Білою, Цебровом, Озерною, Зборовом, Бучачем, Конюхами. З жовтня 1916 до травня 1917 солдати провели зиму в Озерній, потім проходили вишкіл в окопах с. Будилів і Конюхи Зборівського району. Брали участь у великих битвах до взяття Тернополя 25 липня.
1920 року - у Тернополі, в приміщенні залізничного вокзалу, розташовувався штаб Симона Петлюри.
1933 року - в Тернополі почався судовий процес проти: м'ясарського челядника Богдана Мушки, кравецького челядника Миколи Сиротюка, дяка Осипа Фуртака, учня Осипа Шкамбари, селянина Олекси Гориня і столярського челядника Михайла Винничука за приналежність до ОУН та поширення нелегальної літератури.
1939 року - Тернопіль. Розпочала виступи бригада акторів київських театрів – Державного театру опери і балету, Театру російської драми, Театру естради та ін.
1940 року - у тернопільському палаці піонерів та школярів відбулася перша обласна конференція комсомолу. З доповіддю на ній виступив секретар обкому комсомолу Іван Бугайченко.
1945 року – на хуторі Ліщина коло Залізців загинула учасниця українського визвольного руху, стрілець ОУН-УПА, санітарка Самооборонного Кущевого Відділу Софія Складан. Уродженка с.Куклинці коло Зборова. Була неперевершеним оратором, співачкою і танцюристкою. Ініціювала походи молоді Зборова та околиць на Лисоню, Маківку, до Підлисся на Білу Гору (батьківщина Маркіяна Шашкевича), на прощі до Краснопущі, Зарваниці, Ратищ, Почаєва. В ОУН з 1941 на пості підрайонової, а потім районової активу жінок. Спершу працювала розвідницею, згодом закінчила санітарні курси підпільників і була санітаркою в підрайоні. Мала псевдо «Орися», «Оленка». В Тростянці очолює зв'язковий пункт між підпіллям Волині і Галичини. Крім того вона провадила курси санітарок. Була видана зрадником А.Голубовичем (псевдо «Долоня») завербованим НКВД. Восени 1945, повертаючись від хворого повстанця на хуторі Серетеччина, була схоплена НКВД. Закатована на хуторі Ліщина. Згодом похована в с.Загір'я. Краєзнавець Д.Чернихівський присвятив їй пісню «У Зборові коло неньки».
1946 року - напад боївки ОУН на клуб у селі Бабинці Мельнице-Подільського району Тернопільської області (роззброєний секретар райкому ЛКСМУ Заглодін).
1963 року - у с.Біла коло Тернополя в день відкриття Меморіального музею їм. Соломії Крушельницької вранці було вивішано блакитножовті прапорці.
2014 року - у бою з російськими збройними формуванням біля селища Піски (Ясинуватський район) під Донецьком загинув під час мінометного обстрілу студент Тернопільського національного технічного університету (третій курс), боєць 5-го Окремого батальйону Добровольчого Українського Корпусу Степан Стефурак.
В Україні сьогодні відзначають День партизанської слави.