28 вересня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
Бабуняк Ірина (псевдо “Ніна”; 1922,с. Вербів, нині Бережанського району – 23. 04. 1945, побл. с. Більче-Золоте, нині Борщівського району) – учасниця національно-визвольних змагань.
Баб’як Павло (1897, с. Курники, нині Тернопільського району — 07. 05. 1982, м. Чикаго, США) — кооператор, громадський діяч.
Баб'юк Петро (1980, м. Тернопіль) - голова Тернопільського окружного адміністративного суду в Тернопільській області.
Бубернак Степан (1947, с. Салівка, нині с. Ягільниця Чортківського району) — історик, краєзнавець, педагог, громадський діяч.
Вольський Вацлав (1865, м. Бережани – 22. 07. 1922, м. Львів) – інженер-конструктор бурового устаткування. 1902 винайшов таран Вольського.
Дідик Володимир (1903, с. Угринь, нині Чортківського району – 03. 07. 1981, м. Детройт, США) – громадський діяч.
Лесняньський Вацлав (Lesnianski WacLlw; 1886, м. Теребовля – 14. 11. 1956, м. Ґлівіци, Польща) – вчений у галузі хімії. Автор понад 50 наукових праць.
Маритнович Міхал (Marytnowicz Micha; 1852, нині смт Скала-Подільська Борщівського району — 01. 09. 1929, м. Станіслав, нині Івано-Франківськ) — польський військовик, лікар.
Пінчук-Серебрякова Євгенія (1941, с. Москалівка, нині Лановецького району) — українська театральна акторка, театральний критик. Зазнала переслідувань на національному ґрунті з боку комуністичного режиму у 1980-тих роках (через «неусовершенствование русского языка»). Народна артистка України, лауреатка премії імені М. Заньковецької.
Свистун Мирослав (1959, с. Солоне Заліщицького району - 2010) — правник. Полковник міліції, маґістр права.
Цей день в історії Тернопілля:
1933 - в с. Шибалин (нині Бережанського району) завдяки заходам професора М. Васьківа, уродженця цього села відкрита сільськогосподарська школа – приватний український навчальний заклад на Тернопільщині.
1941 - у Почаївській лаврі висвячений у ієродиякона майбутній єпископ Кіровоградський і Миколаївський майбутній Української Православної Церкви (Московського Патріархату), уродженець с.Великі Фільварки Кременецького району Севастіан (Пилипчук).
1946 - оборонний бій ОУН із засідкою МВС у селі Івачів Заложцівського району Тернопільської області (загинув у бою заступник командира Володимир Процик-Богдан-25 років і підірвався гранатою поранений командир Василь Бугайський-Буйний)
1948 - зіткнення ОУН з МВС у лісі біля села Іванків Скала-Подільського району Тернопільської області.
1991 – відбулося перепоховання праху уродженця с.Великі Гнилиці Підволочиського району, багаторічного політв’язня ГУЛАГу, діяча ОУН, борця за волю України, керівника Кенгірського повстання Михайла Сороки. Відбувши в радянських концтаборах майже 35 років, він так і не повернувся на волю. 16 червня 1971 р. після другого інфаркту Михайло Сорока помер на руках товариша Михайла Гориня в таборі в селищі Озерній Мордовії (Росія). Перепохований на Личаківському цвинтарі у м. Львові, біля дружини Катерини Зарицької.
Всесвітній день боротьби зі сказом є ініціативою благодійної організації «Альянс по боротьбі зі сказом» (ARC) та «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» (CDC), Атланта, у Сполучених Штатах Америки за підтримки Всесвітньої Організації Охорони здоров’я. Цей День має щорічний характер і проводиться 28 вересня.
Всесвітній день боротьби зі сказом покликаний підвищувати інформованість про наслідки сказу у людини і тварин, наскільки легко його попереджати і як викоренити це захворювання серед людей, ведучи боротьбу з його збудником в резервуарах серед тварин.
У Всесвітній день боротьби проти сказу увага залучається до наслідків цієї хвороби у людей і тварин і до того, як запобігти і зупинити сказ, ведучи боротьбу з цією хворобою серед тварин. За даними спонсорів, Альянсу з боротьби проти сказу і Центрів Сполучених Штатів Америки щодо боротьби з хворобами і профілактиці хвороб, щорічно 55 000 осіб вмирає від сказу - в середньому, одна людина кожні 10 хвилин. Є безпечні та ефективні вакцини, доступні для людей, покусаних тваринами, у яких може бути сказ, але через високу вартість вони мало застосовуються в країнах, що розвиваються.
Іменини сьогодні святкують Андрій, Григорій, Дмитро, Іван, Леонід, Людмила, Макар, Максим, Марія, Микола, Микита, Порфирій Степан, Юрій.