Тамара Коблик

29 березня в історії Тернопільщини

29

Цього дня народилися:

географ, краєзнавець Ігор Ворончак (1977, с. Озеряни Борщівського району);

банкір, економіст, спеціаліст страхової справи Роман Івашків (1956, с. Кальне, нині Козівського району);

педагог, культурно-освітній діяч Іван Олексюк (1928, с. Загір’я, нині Зборівського району – 16. 03. 1989, м. Тернопіль);

господарник, громадський діяч Анатолій Саска (1952, с. Пробіжна, нині Чортківського району).

Цей день в історії Тернопілля:

29 березня 1945 року - на хуторах біля с.Покропивна Козівського  району відбувся бій між сотнею УПА «Рубачі» та загоном «стрибків». Під час бою 5 «стрибків» було вбито, загинули 2 повстанці. Ще 2 – поранені.

29 березня 1947 року - Кременецька школа механізації була перейменована в Кременецьку школу механізації сільського господарства Чернівецького обласного управління. Тепер це  Державний навчальний заклад «Кременецький професійний ліцей».

29 березня 1947 року - на спеціальному засіданні Політбюро ЦК Польської робітничої партії схвалено постанову про виселення на «нові» землі українських і змішаних сімей. Це стало передумовою для проведення операції «Вісла».

29 березня 1956 року - померла громадсько-політична діячка, письменниця, літературознавець, журналістка, видавець, редактор, уродженка Монастирищини Олена Кисілевська. Перші реалістичні оповідання О. Кисілевської були опубліковані І. Франком у часописі «Літературно-науковий вісник». Письменниця записувала перлини української народної творчості: пісні, казки, оповідання, перекази та народні звичаї. У вересні 1925 р. заснувала щомісячний часопис «Жіноча доля». Була сенаторкою Польського сейму від УНДО. У 1948 р. вона переїхала до Канади й мешкала в м. Оттаві. Тут стала ініціаторкою заснування Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО).

29 березня 1964 року – помер український підприємець, громадський діяч, уродженець Чорківщини Хаба Петро. У 1910 році емігрував до Канади.  З 1948 по1955 — посол легіслятури провінції Альберта від партії Соціального кредиту округи Редвотер. Член провінційної управи Українського національного об'єднання, діяльний у Братстві українців-католиків Альберти та інших громадських організаціях української діаспори.

29 березня 1976 року – померла українська громадсько-політична діячка, журналістка, письменниця, учителька середніх шкіл, уродженка Зборова Мілена Рудницька. Голова центральної управи Союзу Українок. Одна з ідеологів українського жіночого руху Західної України та його провідних діячок у 1920 -1930-х pp. Як делегатка Української Парламентарної Репрезентації захищала в Лізі Націй українські петиції, зокрема в справі т. зв. пацифікації і голоду в Радянській Україні, мала контакти з урядовими і громадськими колами Західної Європи і виступала з доповідями на міжнародних з'їздах.

29 березня 2009 року – відбулася архиєрейська хіротонія іромонаха Павла Кравчука на єпископа Тернопільського і Теребовлянського Української Православної Церкви Київського Патріархату.

29 березня 2017 року – після прямого попадання міни в автомобіль ГАЗ-66, яким він керував, загинув Єгоренко Володимир — військовослужбовець батальйону охорони в/ч В1428, боєць 44-ї окремої артилерійської бригади (Тернопіль). Народився на Одещині.

Два рази на рік стрілки годинників переводять на годину в більш ніж 100 країнах світу. В останню неділю березня – на годину вперед, а в останню неділю жовтня – на годину назад. Це необхідно для того, щоб наблизити адміністративний час до сонячного. 20 вересня 2011 за постанову про зміну порядку обліку часу в Україні проголосували 266 народних депутатів, таким чином Верховна рада України постановила встановити з 27 березня 2011 року на території Україні час другого часового поясу з додаванням однієї години, скасувавши цим перехід на зимовий час в жовтні 2011 року, відповідно і наступний за цим перехід на літній час.

В 2020 році Перехід на літній час припадає на 29 березня.

Перехід на літній час

Іменини сьогодні святкують Олександр, Трохим, Юліан, Роман.

Вибір читачів за тиждень

Відео