Агро-новини 18 лютого

Новини аграрного сектору

Що принесе фермерам закон про мінімальні ціни на молоко?

Ініціатива встановлення мінімальної закупівельної ціни на сире молоко — звичайний популізм, заявив в інтерв’ю The Dairy News економіст департаменту технічного співробітництва продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

За його словами, подібні ганебні ініціативи, на жаль, у нашій країні і далі виникають досить регулярно. Це звичайний популізм, до того ж дуже цинічний, бо, як правило, подібні речі, якщо їх дійсно впроваджують, працюють напряму проти тих, кого подібними способами декларативно захищають.

- Приведу приклад: встановлення мінімальної закупівельної ціни на молоко нижче ринкової на молоко найнижчої якості, яке виробляють переважно селяни-одноосібники, призведе до того, що переробник перестане його купувати взагалі, — вважає він.

Також додає, що ціна на готовий продукт формується на ринку, а світові ціни на молочну сировину падають вже майже два роки підряд. Крім того, такої якості молоко у принципі заборонено для переробки навіть у технічних цілях у розвинених країнах світу.

- Отже, введення мінімальної ціни призведе до того, що селяни замість 3 грн/л будуть мати нуль. Це також призведе до ще швидшого зменшення поголів'я у господарствах населення та чергове зменшення обсягів переробки, що, у свою чергу, вдарить по переробникам — багато з них вже збанкрутіли, то банкрутств стане більше. І потім, якщо парламентері оговтаються, то відновити діяльність багатьох підприємств буде вже неможливо, і ринок збуду для молочної сировини зменшиться. Тобто наслідки будуть незворотніми, — додав він.

Вал тваринницької продукції становитиме 70,3 млрд. грн. — прогноз

- Поголів'я худоби та птиці скорочується щорічно. За останні роки склалася негативна тенденція щодо скорочення поголів’я худоби та птиці, перш за все в господарствах населення, - зазначив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.

За розрахунками науковців цього центру, валова продукція тваринництва в 2016 році прогнозується на рівні 70,3 млрд. грн., що на 0,1% менше, ніж торік.

За збереження до кінця року поголів’я корів, овець та кіз у підприємствах населення та сільгосппідприємствах обсяги виробництва м’яса – вирощування худоби і птиці – в 2016 році прогнозуються на рівні 3131,2 тис. т, що на 0,4% менше минулорічних показників.

Що стосується м’яса птиці, в поточному році прогнозується певне відновлення обсягів виробництва цієї продукції – до 1529,6 тис. т.

Виробництво м’яса овець та кіз становитиме 26 тис. т, що на 1,5% менше показників 2015 року.Зберігатиметься тенденція до зменшення обсягів виробництва молока. В 2016 році вони впадуть до 10629 тис. т (на 0,5% менше, ніж торік).

Виробництво яєць у 2015 році зазнало найбільшого спаду серед інших видів тваринницької продукції, значною мірою, внаслідок втрати виробничих потужностей, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. У 2016 році прогнозується одержати 17,3 млрд. шт. яєць, що на 2,9% більше, ніж у 2015 році.

Повернення ПДВ при експорті спричинило ріст закупівельних цін на зернові

З початку 2016 року спостерігається поступове скорочення різниці між експортною ціною (FOB) та внутрішньою ціною (EXW) на зернові.

Суттєвий ріст (6-8% за тиждень), що спостерігався протягом минулого тижня пояснюється не лише девальвацією національної валюти (0,7% за даними НБУ) та стабільним попитом з боку трейдерів. Додатковою підтримкою закупівельних цін стало запровадження процедури повернення ПДВ при експорті зернових. Різниця між експортною та внутрішньою ціною на кукурудзу скоротилась з 41 дол./т (на початку року) до 21 дол./т (станом на 12 лютого 2016 року), подібна ситуація спостерігається і на ринку пшениці та ячменю. Збільшення закупівельних цін з боку трейдерів стимулювала реалізацію продукції. Якщо в 2015 році виробники стримували продажі, очікуючи на зростання вартості, то наразі внутрішні ціни наближаються до експортних, тому різниця в 20-30 дол./т здебільшого для них є прийнятною.

 Огляд підготував Орест Сарматський 

Вибір читачів за тиждень

Відео