Чому варто навчитися шити? Розповідає тернопільська дизайнерка
Тернопільська дизайнерка одягу та викладачка Галицького коледжу імені В’ячеслава Чорновола Марія Марисюк шити полюбляла з дитинства, а тепер створює одяг власного бренду. З пані Марією поспілкувалася про те, що потрібно, аби почати шити, попросила пригадати виріб, котрий найбільше запам’ятався й дати кілька порад про вибір одягу.
— Пані Маріє, розкажіть, що стало причинком, аби почати шити.
— Причини досить банальні — шити мені подобалося з дитинства. Хтось хотів бути співаком, хтось космонавтом — а я любила шити. Шила одяг на ляльку, дивилася покази мод, переглядала журнали з одягом. На трудовому навчанні всі речі, які потрібно було шити, виготовляла я, і не тільки для себе, а й для однокласниць, яким це було нецікаво.
— Що потрібно для того, аби створювати одяг — які навички, які базові інструменти й матеріали?
— Основне — це терпіння та бажання. Це така робота, яку не всі будуть виконувати. Коли є терпіння та серйозне бажання, то вже тоді можна придбати інструментами. Якщо говорити про них, то, перш за все, потрібні ножиці, сантиметрова стрічка, голки, булавки, ножиці для ниток і так далі. Тканини бувають різні, вибирати їх варто вже безпосередньо для конкретної моделі виробу, яку хочемо пошити.
— Виготовлення викрійки для мене було завжди найскладнішим процесом, а ось зшивати деталі було значно цікавіше. А які ваші улюблені етапи роботи. Чому?
— Ну насправді теж конструювання не дуже люблю, я по професії технолог, тому й більше люблю саме технологію — процес пошиття виробу. Викрійки частіше виконую шляхом не конструювання, а макетування. Тобто створюю викрійки на манекені, або муляжним методом.
— Ви шиєте різноманітні речі, як ось сукні, пальта, куртки, жакети та спідниці... Що серед них вам найбільше подобається створювати?
— Люблю шити різні речі, бо не люблю одноманітність. Я однаково люблю виготовляти пальта, куртки, легкий одяг типу блузок, спідниць, але найбільше до вподоби творити — саме творити, створюючи вечірні та весільні сукні. Під час роботи над ними моя душа відпочиває. Використовую багато ручної праці, підшиваю мереживо власноруч, викладаю кожну квіточку, листочок.
— Який виріб серед пошитих вами, запам’ятався найбільше?
— Навіть не знаю, я пам’ятаю всі свої вироби. Все ж, якщо виділяти, то була в мене одна вечірня сукня, жартома назвала її гарячим пиріжком. Я ж виготовила за два дні — і це з врахуванням прийняття замовлення, замовленням матеріалів та видачею сукні. Пам’ятаю, віддавала її ще «гарячою». Люблю інколи такі замовлення, вони приводять в тонус, але краще хай трапляються рідко, оскільки це все ж таки стрес, бо не хочеться підвести замовницю. Краще нехай замовлення надходять розмірено.
— Від чого відштовхуєтеся, розробляючи нову модель?
— Від тенденцій, типажу фігури та кольоротипу людини. На створення нової моделі впливає багато чинників. Основне, щоб вибрана модель підходила конкретній людині. Оскільки тренди є трендами, але потрібно пам’ятати про недоліки та переваги конкретної фігури — щось потрібно підкреслити, а щось, навпаки, приховати.
— Цікаво, а які вироби шиєте для себе та своєї родини?
— Різні. Починаючи легким одягом та закінчуючи верхнім.
— До речі, а чим ви керуєтесь, шиючи одяг для себе?
— Будь-чим. Це може бути побачений виріб в інтернеті, в магазині, на комусь. Можу просто придумати щось. Можу керуватися потребою, а не лише бажанням, коли приходить нова пора року і для неї потрібно оновити гардероб.
— У людини, котра створює одяг, мабуть, є кілька порад, як вибрати свою річ. Щоб ви порадили?
— Повторюся, тренди — трендами, але потрібно знати свої переваги та недоліки та вміти їх підкреслювати або приховувати. Також не забуваємо про класику, так звану базу, вона завжди актуальна. Щоб образ був вдалим, оптимально створювати його на основі базових речей, а підкреслювати трендовими аксесуарами.
— Наскільки сильно на вас впливає мода?
— Майже не впливає, як би дивно це не звучало. Я не люблю коли всі ходять в однаковому одязі, а мода, зазвичай, це конвеєр. Тому в моєму гардеробі або базові речі, або вже щось таке, що точно всім запам’ятається.
— Що особливого плануєте створити найближчим часом?
— Наближається сезон випускних, тому хотілося б пошити якісь цікаві вечірні сукні.
— І наостанок, як вважаєте, чому варто навчитися шити?
— Навчитися шити варто, в першу чергу, тому, що це практичне вміння — завжди зможеш створити абсолютно будь-яку річ. Також це вигідно, бо пошита річ найчастіше виходить дешевшою, ніж в магазині. Якщо говорити про мене, то я ще й отримую надзвичайне задоволення від можливості створювати одяг власноруч.
Інна Віконська
Фото надала Марія Марисюк