Тамара Коблик

Чорний дим над Ватиканом: як завершилось перше голосування конклаву

Нинішній конклав – найбільший в історії, у ньому беруть участь 133 кардинали

133 кардинали з усього світу зібралися в середу в Римі для участі в конклаві, який вибере наступного понтифіка після смерті Папи Римського Франциска, який помер у Великодній понеділок 21 квітня. Про це пише BBC.

Увечері в середу пройшов перший раунд голосування, після якого із труби Сикстинської капели пішов чорний дим. Це означає, що жоден із кандидатів не набрав необхідної більшості голосів.

У наступні дні відбуватиметься по чотири голосування, допоки дві третини кардиналів не проголосують за одного кандидата.

Протягом історії конклави (збори кардиналів) тривали від кількох днів до кількох місяців - залежно від ступеня розбіжностей щодо кандидатів на Святий Престол.

Останніми роками цей процес займає менше часу, і суто технічно католицький світ міг би знайти нового Папу вже в перший день конклаву, але це навряд чи станеться.

Два попередні конклави у 2005 та 2013 році тривали два дні.

Нинішній конклав – найбільший в історії, у ньому беруть участь 133 кардинали.

Колегія кардиналів налічує 252 особи, проте голосувати при виборі нового тата можуть лише кардинали молодші за 80 років.

Усього таких кардиналів 135, але двоє не змогли взяти участь у голосуванні через хворобу.

Наймолодшим учасником конклаву став 45-річний єпископ Мельбурну українського походження Микола Бичок.

Вранці у середу учасники конклаву відслужили месу, а потім пройшли процесією вулицями до Сикстинської капели, де відбувається таємне голосування.

У капелі кардинали присяглися зберігати таємницю про те, що відбуватиметься у процесі обрання нового понтифіка.

Після цього сторонні люди покинули капелу, а двері в неї зачинили - момент виголошення фрази extra omnes («усе геть») ознаменував початок конклаву.

Момент закриття дверей капели

Автор фото,Vatican Media/EPA

Конклави-рекордсмени

Кардинали

Автор фото,Getty Images

Найдовший конклав в історії тривав майже три роки - з 1268 по 1271. Тоді Папою обрали Григорія X (у світі Теобальдо Вісконті), який не тільки не був присутнім на конклаві (а був із хрестоносцями на Близькому Сході), але й взагалі не був кардиналом.

Тривалість конклаву та неоднозначний вибір кандидатури були пов'язані з непереборним розколом серед кардиналів: одні хотіли бачити на папському престолі італійця, інші – француза.

Прийняти рішення їх змусили дії розгніваних жителів регіону Лаціо, де проходило засідання (вибори Папи у Сикстинській капелі проводяться з XV століття). Вони розібрали дах приміщення, де перебували кардинали, і залишили їх на хлібі та воді.

Найкоротший конклав тривав лише 10 годин і закінчився обранням Папи Юлія II у 1503 році.

Вибір читачів за тиждень

Відео