Чим багата Тернопільщина: історія замку в селі Сидорів (фото)
Сидорівський замок - оборонна споруда середини XVII століття, пам'ятка архітектури місцевого значення. Розташований в селі Сидорів, приблизно в 7 кілометрах південніше смт Гусятин Тернопільської області. Краянам варто пишатися тим, що маємо.
- Серед фортифікацій Поділля, розташованих вздовж річки Збруч, досить помітним є замок у селі Сидорів, головним чином завдяки своїм розмірам та вигляду, через що отримав назву «замок-корабель», - йдеться в повідомленні.
IMG_5619
IMG_5623
Село Сидорів згадується у середньовічних актах у 1398 р., коли король Польщі Владислав Ягайло надав дозвіл на його заснування. Згодом Сидорів набув статусу містечка і отримав німецьке право. Існуючий замок збудував у першій половині XVII ст. польний гетьман і чернігівський воєвода Марцін Калиновський.
IMG_5621
Замок розташований на високому мисі, оточеному з трьох боків потічком Суходіл, недалеко від впадіння його у річку Збруч. Виступ скелі повернутий гострим кінцем на північний захід, де і знаходилася найвища вежа, яка служила останньою лінією оборони замку. Саме ця вежа зараз є найбільш упізнаваною частиною замку. Дивлячись на неї з північного заходу, можна побачити схожість твердині з кораблем. Напільна сторона замку, відповідно, з південного сходу. Стіни повторюють обриси скелі. Замок простягався на 178 м у довжину і на 30 м у ширину. Головний в’їзд знаходився у середній вежі західної стіни, вздовж східної містилися житлові приміщення.
IMG_5620
Замок зазнав серйозних спустошень під час війни Османської імперії з Річчю Посполитою. 1672 року був на короткий час захоплений турками, 1675 року – знову захоплений і зруйнований османами.
- Відновлювати замок почали аж на початку XVIII століття. У цьому його доля схожа із замками Тернополя і Скали. Реставрацію твердині завершено 1718 року, організував її Марцін Калиновський, родич засновника замку. Однак наприкінці того ж століття нащадки роду Калиновських закинули замок. Поступово він руйнувався. Останню спробу реставрації на початку ХХ століття провів новий власник, представник єврейської родини Розенстоків, - йдеться у повідомленні.
IMG_5625
Сьогодні замок лежить у руїнах. Південно-східні стіни і вежі майже повністю зникли, натомість північно-західна сторона замку збереглася краще.
IMG_5622
Зараз на території твердині проводяться фестивалі та інші культурні заходи, але мури досі чекають реставрації.
Історією замку поділився старший науковий співробітник відділу стародавньої історії музею Андрій Лесіцький.