
“Для неї малювання стало ліками від самотності”: у Тернополі представили книгу про художницю-наївістку Поліну Райко (фото, відео)
У книжці зібрані фото малюнків з хати Поліни Райко та історії, почуті з її уст. А також завдяки QR-кодам на сторінках оживають чудернацькі тварини, яких зображала на своїх стінах художниця

Художниця-наївістка з Олешків на Херсонщині Поліна Райко підкорила серця багатьох своїми незвичайними малюнками, які прикрашали усю її хату. Жінка, яка ніколи не вчилася художній творчості, малювала на стінах дивовижних риб, чайок, павичів, голубів, янголів, русалок та ікони. Книгу “Поліна Райко: невидиме” представила в креативному кластері Na пошті у Тернополі авторка та упорядниця Олена Афанасьєва, яка була знайома з Поліною, багато з нею спілкувалася і зараз продовжує досліджувати та популяризувати її творчість. У книзі зібрані фото малюнків з хати мисткині та історії, записані з перших уст. А також завдяки QR-кодам можна оживити чудернацьких тварин, яких зображала на своїх стінах художниця.
Книга “Поліна Райко: невидиме” – це про справжню Поліну, про ті історії, які ховаються в її малюнках, бо Поліну Райко потрібно читати, як детектив. Це неймовірно цікаво і це спосіб зберегти нашу спадщину, бо у Поліни дуже сильна українська ідентичність. Історії цієї видатної художниці і те, чому вона є яскравим маркером саме української ідентичності півдня, – все це зібрано в книжці, – розповідає Олена Афанасьєва.

Фото Авторка і упорядниця книги “Поліна Райко: невидиме” – Олена Афанасьєва
“Поліна Райко: невидиме”, це вже друга книжка Олени Афанасьєвої про художницю. Перша – “Поліна Райко: дорога до Раю” була видана у 2005 році через рік після смерті художниці.
Я з центром культурного розвитку “Тотем” розуміли, що цю спадщину потрібно зберігати і передавати далі. Перша книжка була документацією всього, що ми знаємо про Поліну. Це був жест більше до збереження культурної спадщини. А “Поліна Райко: невидиме” – це спадщина, яка вже є частиною нас і, яку втратити неприпустимо, – зазначає авторка і упорядниця книг про художницю.
Олена Афанасьєва познайомилась з Поліною Райко орієнтовно в 2000-му році і від того часу вони дуже добре спілкувались і дружили.
Матеріали про Поліну і її творчість я збирала з того моменту, як з нею познайомилась. Здається, що я та сама людина, яка знала її краще за всіх. Я з нею спілкувалася і витягувала різні історії з її життя. Поліна мала початкову освіту – 3-4 класи, ніколи не вчилась малювати, вона втратила всю свою родину. У неї в автокатастрофі загинула донька, у неї померли чоловік і син. І коли вона залишилась сама, для неї малювання стало ліками від самотності. І через свій будинок вона розповіла нам свою історію, – говорить Олена Афанасьєва.
До речі, в книжці крім архіву фото малюнків є ще фотографії людей, які в різні часи побували в будинок Поліни Райко.
Завдання книги – повернути справжню Поліну Райко, розповісти максимально про неї. Я зібрала про неї абсолютно все, що можна, зібрала архів малюнків. До того ж книга має доповнену реальність – там є QR- коди, які можна просканувати і персонажі художниці оживають і будуть поряд із вами, – розповідає Олена Афанасьєва.
Два роки том, коли російські окупанти підірвали Каховську ГЕС, розмальований будинок Поліни Райко у Олешках затопило. І всі розписи, виконаніі по глиняному тиньку, були частково знищені, а те, що вціліло – сильно пошкоджене. Та не зважаючи на це, пам'ять про незвичайну художницю жива!
Фото з відкритих джерел
Фото, відео Терену