4 грудня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
Митрополит Сергій (в миру Генсицький Борис Наумович; 4 грудня 1951) — архієрей Української православної церкви (Московського патріархату) з 1991 року, митрополит Тернопільський і Кременецький.
Гладій Григорій (1954, Хоростків, Тернопільська область) — український актор театру та кіно, театральний режисер і педагог.
Гушалевич Іван (1823, с. Палашівка, нині Чортківський район, Тернопільська область — 2 червня 1903, Львів) — український поет, письменник і драматург, політичний діяч, журналіст, видавець, теолог з Галичини. Греко-католицький священик. Учасник Собору Руських вчених. Москвофіл, один із найбільших прихильників язичія.
Цей день в історії Тернопілля:
1939 року - указом Президії Верховної Ради СРСР у складі України були створені Львівська, Дрогобицька, Станіславська, Тернопільська, Волинська та Рівненська області.
1939 року – створено експозицію відділу природи Тернопільського обласного краєзнавчого музею.
1941 року - у Москві підписано радянсько-польську декларацію про дружбу та взаємодопомогу, чим лондонський еміграційний уряд фактично визнав радянську окупацію Західної України та Західної Білорусі у вересні 1939 року.
1942 року - з Бережан депортовано в табір знищення Белжец 1200 євреїв.
1943 року - у м.Яслі (Польща) помер польський педагог, художник, фотограф, літератор, уродженець с.Петриків Тернопільського району Тадеуш Маліцький.
2000 року - посвячення престолу і перша урочиста Архиєрейська Свята Літургія в новозбудованому храмі Матері Божої Неустанної Помочі у Тернополі, яку очолив владика Михаїл Сабрига.
2013 року - делегація колишніх воїнів - ”афганців” з Тернополя вирушила на Євромайдан до Києва. Поїхав у столицю і лауреат міжнародних та Всеукраїнських фестивалів патріотичної пісні гурт “Долг”. Музиканти надихали своїми піснями протестувальників, а також підтримували разом зі своїми бойовими побратимами з інших обласних центрів мир і спокій Майдану.
Сьогодні - Введення в храм Пресвятої Богородиці.
У Святому Євангелії нічого не згадується про подію Введення в храм Пресвятої Богородиці. Це свято, як і свято Різдва (Друга Пречиста) й Успіння Божої Матері (Перша Пречиста), засноване на традиціях Церкви та на апокрифах. Ці джерела подають, що батьки Пресвятої Богородиці св. Йоаким і Анна, будучи бездітними, дали обіцянку, що якщо в них народиться дитя, то вони віддадуть її на службу Богові у Єрусалимський храм. Господь Бог вислухав їхні молитви і дав їм доньку. Коли Марії виповнилося три роки, батьки привели її перший раз до храму і віддали в руки первосвященика Захарії, батька св. Івана Предтечі. Тут Пресвята Богородиця перебувала тривалий час аж до заручин зі св. Йосифом.
4 грудня 1948 року - День народження радянської інформатики. Зацікавившись публікаціями про цифрові обчислювальні машини, що з’явилися наприкінці 40-х років, член-кореспондент АН СРСР по Відділенню технічних наук І. С. Брук стає активним учасником наукового семінару, який обговорював питання автоматизації обчислювальної техніки.
Перший у світі цифровий комп’ютер з програмним керуванням - ZUSE Z3 (1941).
У серпні 1948 року разом зі своїм співробітником молодим інженером Б. І. Рамєєвим (надалі відомим конструктором обчислювальної техніки, творцем серії «Урал») він представив проект автоматичної обчислювальної машини. У жовтні того ж року ними були представлені детально опрацьовані пропозиції щодо організації в Академії наук лабораторії для розробки і будівництва цифрової обчислювальної машини.
4 грудня 1948 року Державний комітет Ради міністрів СРСР з впровадження передової техніки в народне господарство зареєстрував за номером 10475 винахід І. С. Бруком та Б. І. Рамєєвим цифрової електронної обчислювальної машини.
Це перший офіційно зареєстрований документ, що стосується розвитку обчислювальної техніки в СРСР.
Сьогодні День замовлень подарунків Діду Морозу.
4 грудня - цікавий і захоплюючий день, який присвячений всім дітям, які чекають на Новий рік подарунки від Діда Мороза. Це День замовлень подарунків Дідові Морозу.
У цей день, як свідчить статистика, на поштові електронні скриньки, призначені Дідові Морозу, приходить близько 300 000 листів від дітлахів з усієї України і країн СНД. У порівнянні з нашим Дідом Морозом, Санта-Клаус отримує листів у багато разів більше. Їх кількість складає близько мільйона. Для зберігання дитячих листів, адресованих Діду Морозу в його резиденції, розташованої в місті Великий Устюг, існує окрема будівля.
Іменини сьогодні святкують Марія і Олександр.