Могили розстріляних 100 років тому турецьких офіцерів доглядають у тернопільській глибинці (фотоблог)
На околиці села Гутисько Бережанського району місцеві жителі доглядають меморіал з останками турецьких офіцерів, полеглих під час Першої світової війни.
З літа 1916 до серпня 1917 року турецькі військові частини воювали на боці Австро-Угорської імперії проти царської Росії. Тоді із Туреччини в Галичину прибув 40-тисячний корпус вояків. Ними командував генерал Севат Чобанлі. Підрозділи турецького війська розташувались уздовж річки Золота Липа на південний захід від Бережан. Туди входили два артилерійські, шість піхотних полків, два ескадрони кавалерії, а також два кулеметні, саперний і зв'язковий підрозділи, – можна прочитати у статті “Мусульманські могили на Галицьких землях”.
Цікаво, що фронтовими сусідами турецьких леґіонерів були українські січові стрільці. Вони тримали оборону неподалік Бережан. Зі спогадів учасників тих подій відомо, що турецьке військо було дуже хоробрим, а його старшини — високоосвіченими людьми.
У боях 1916 року турецький корпус втратив 95 офіцерів та майже 7000 солдатів. Багато поранених у боях померли в госпіталях Львова, Кракова, Відня. Ховали їх також на Галичині, зокрема і в Гутиську. Тут кладовище – особливе. На ньому поховані офіцери та один генерал. Всього – 67 могил. Іноді сюди приїжджають родичі загиблих, представники посольства Туреччини. За могилами доглядають місцеві жителі, засвідчуючи цим, що пам’ять людська вища політичних чи міжконфесійних протиріч.
Орест Сарматський
Фото автора