Ростислав Фук

На синоді ПЦУ дозволили використання новоюліанського календаря

Рішення підтримали 12 єпископів та митрополитів, лише один висловився проти

Під час засідання Священного синоду ПЦУ, який провели 2 лютого, прийняли постанову про надання благословення парафіям та монастирям Православної Церкви України на використання новоюліанського календаря. Про це повідомили у пресслужбі ПЦУ.

Загальновідомою є проблема юліанського традиційного календаря, в якому відбувається накопичення невідповідності між астрономічним і календарним рівноденням. Нині це розходження складає 13 днів, а з плином часу складатиме місяці. Попри давню традицію використання Православною Церквою юліанського календаря, сам цей календар має світське походження, а накопичення в ньому розходження теоретично може привести до того, що святкування Різдва Христового і Богоявлення може зміститися на час приготування до Великого посту і навіть на сам піст, що є абсурдним, – йдеться в повідомленні.

Беручи до уваги ці міркування, а також численні запити від парафій, монастирів, мирян, духовенства та архієреїв, Священний Синод ПЦУ постановив:

  1. Дозволити парафіям (релігійним громадам) та монастирям, які належать до Православної Церкви України, за рішенням їхніх парафіяльних зборів (духовних соборів монастирів) через єпархіального архієрея звертатися до Священного Синоду про благословення на використання у практиці служіння новоюліанського календаря.

Рішення про подання такого прохання має бути підтримане не менше, ніж двома третинами членів відповідної громади та належним чином документально оформлене.

Отримання відповідного благословення є винятком, який здійснюється за ікономією, а тому Священний Синод рекомендує громадам і монастирям без реальної пастирської доцільності не поспішати з поданням прохань, очікуючи загальноцерковного рішення. Питання про загальну календарну реформу буде розглянуте черговим Архієрейським Собором.

      2. У разі позитивного рішення Синоду про надання благословення парафії (монастирю) на використання новоюліанського календаря їхня назва включається в Додаток до цієї постанови, який містить перелік парафій та монастирів ПЦУ, які у встановленому порядку отримали відповідне синодальне благословення.

  1. Після отримання синодального благословення парафія (монастир) мають право перейти на використання новоюліанського календаря через два тижні або пізніше, за рішенням настоятеля, після широкого оголошення про це.
  2. Громади, які використовують новоюліанський календар, для обчислення нерухомих свят і днів пам’яті святих мають користуватися офіційним Православним церковним календарем ПЦУ, відзначаючи їх за новим стилем у дати, які вказані в графі старого стилю.

Наприклад, Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке вказане в календарі за новим стилем 7 квітня, а за старим стилем 25 березня – відзначається 25 березня.

Рішення підтримали 12 єпископів та митрополитів, лише один висловився проти.

Нагадаємо, на Священному Синоді 2 лютого Архієпископа Тернопільського і Кременецького Нестора возвели в сан митрополита.

Фото: pomisna.info

Вибір читачів за тиждень

Відео