![](/uploads/media/03/83/03833c3e28d623f02c263d06c2bc0844_orig_thumb.jpg)
На Тернопільщині освятили храм, який колишній політв’язень відновив за власну пенсію (фото)
На відновлення храму Микола Горбаль витратив півтора мільйона гривень
![](/uploads/media/a3/8f/a38fc79617f27d09ff104bc9fc0a735e_w960.jpg)
У селі Литячі Товстенської громади освятили відновлений костел. Цей храм за гроші з пенсії та з допомогою меценатів відновив колишній політвʼязень, народний депутат України другого скликання Микола Горбаль. Про це пише Суспільне.
За його словами, костел освятили на честь Папи Івана Павла ІІ.
![](/uploads/media/ea/b7/eab71bed7168a70305e2fabec935797a_w640.jpg)
Микола Горбаль над відновленням храму працював 7 років. Зараз чоловікові 83 роки. Він зберігає фото, де видно, як виглядала церква до відновлення.
![](/uploads/media/bc/c8/bcc85531404c25916654022999da8024_w640.jpg)
Чоловік розповів, що храм збудований та освячений римо-католиками у 1887 році. Пізніше його будівлю використовувала радянська влада для колгоспу. Коли колгосп перестав працювати — храм став руїною та смітником. Оскільки римо-католицької спільноти у селі вже немає, церкву вирішили передати греко-католикам.
![](/uploads/media/71/63/716390e79677b90544482f62994d00cb_w640.jpg)
Це була руїна, а сьогодні святий храм. Я освятив його іменем Папи Івана Павла II. Я його ремонтував, не переробляв на церкву, а ремонтував, як католицький храм. Він може стати храмом для католиків, греко-католиків та православних. Думаю, він буде сприяти для обʼєднання християн України, — розповів Микола Горбаль.
На відновлення храму Микола Горбаль витратив півтора мільйона гривень.
До 400 тисяч було пожертв, а решту я помаленьку складав з пенсії, так що вдалося це зробити.
Настоятель храму отець Михайло Вітовський каже, у селі є каплиця, до якої приходили парафіяни греко-католицької церкви до того, як відновили храм.
Сьогодні щось таке найдорожче, найкраще записується на сторінках нашої історії. Ніхто б не подумав, що в цей храм, який був занедбаний, зруйнований, з якого колись зробили склад - ми підемо служити.
![](/uploads/media/b0/87/b087212a06f5c9756cfb665118749d6c_w640.jpg)
За словами настоятеля храму Михайла Вітовського, у парафії є 35 парафіян.
Єпископ і митрополит Івано-Франківський владика Володимир Війтишин приїхав на освячення храму. Він народився у цьому селі.
Тут живуть дуже гарні люди. Як бачите, в тому розумінні, що змогли відновити таку святиню в такий час, де завжди був недостаток, криза, але для Бога віддають останнє.
![](/uploads/media/98/40/9840478768f28bf9f5a0a80d36d96c90_w640.jpg)