Тамара Коблик

Не могла їсти 6 років: у Львові лікарі замінили тернополянці обпечений стравохід фрагментом іншого органа

Коли дівчинці було одинадцять місяців, вона натрапила на пляшечку з рідиною для миття посуду та зробила кілька ковтків. Жахливі наслідки опіку 6 років не дозволяли Діані їсти тверду їжу

Шість років дитина не могла їсти! Через обпечений мийним засобом стравохід. Хірурги Дитячої Лікарні Святого Миколая Першого медоб’єднання Львова виконали рідкісне втручання і замінили уражений орган дівчинки фрагментом її власної товстої кишки. Таким чином вони повернули дитині здатність нормально харчуватися. Про це повідомили на сторінці медичного закладу у фейсбуці.

Пацієнтка - 8-річна Діанка з Тернополя. Коли їй було одинадцять місяців, вона натрапила на пляшечку з рідиною для миття посуду та зробила кілька ковтків. Мама Діани одразу ж викликала швидку. У лікарні крихітці промили шлунково-кишковий тракт та з’ясували, що рідина встигла обпекти слизову оболонку стравоходу малечі. Майже місяць дівчинці лікували наслідки опіку. І все начебто обійшлося. Однак згодом у Діани почалися проблеми: надмірне слиновиділення та труднощі з ковтанням їжі. 

Лікарі вирішили перевірити стан ураженого органу та взялися провести ендоскопію. Однак, тоненька трубка ендоскопу не змогла увійти в стравохід дитини. А вже за кілька днів після невдалого обстеження Діана не могла ковтнути навіть воду. Невдовзі медики встановили діагноз: післяопіковий рубцевий стеноз стравоходу. Це значить, що мийний засіб обпік малечі не лише слизову, а й сам орган. Ба більше - через свій лужний склад рідина буквально просочилася у тканини стравоходу. Як наслідок - з часом м’язи перетворилися на рубець, що стиснув стравохід і їжа вже не могла проходити по ньому. 

Роками Діанка постійно приїжджала до лікарні на бужування. Це така процедура, під час якої дитині під наркозом вводять спеціальний балончик, який під тиском розширює стравохід. Однак з часом процедура перестала бути ефективною. Її доводилось виконувати все частіше і частіше. А дитина могла їсти тільки рідке. 

За порятунком мама дівчинки звернулася до львівських спеціалістів Лікарні Святого Миколая. Наші лікарі обстежили Діанку, розглянули всі варіанти і запронували родині єдиний можливий вихід - радикальну операцію. На момент хірургічного втручання діаметр стравоходу дитини звузився до критичного розміру - одного міліметру. У той час як норма становить 1,5 см. Зволікання з операцією могло призвести до того, що дитина не могла б вже не те що споживати рідку їжу, а навіть - пити. Мама Діани, хоч і дуже боялася втручання, але все ж наважилася довіритися львівським хірургам. 

Ми вирішили виконати пацієнтці загрудинну товстокишкову пластику стравоходу. Тобто стравохід дитини ми замінили частинкою її власного товстого кишківника. Ми взяли  фрагмент довжиною 26 см, провели транспозицію за грудину, пришили його зверху - до горла, а знизу - до шлунку. Тобто зараз їжа потрапляє до шлунку Діани через ту пересаджену частинку кишки, яка тепер виконує функцію стравоходу, - переповідає подробиці операції Дмитро Грицак, хірург Дитячої Лікарні Святого Миколая Першого медоб’єднання Львова.  

Рятівна операція тривала 4,5 години. Зараз Діанка одужує і потрохи починає вживати тверду їжу. Вже спробувала м’ясо і мріє незабаром скуштувати піцу. 

Фото зі сторінки Першого медоб’єднання Львова у фейсбуці

Вибір читачів за тиждень

Відео