Ростислав Фук

Після річної перерви до Тернополя повертається міжнародний джазовий фестиваль

Родзинкою цьогорічного фестивалю буде виступ сина «королеви джазу» Елли Фіцджеральд – Рея Брауна-молодшого

Міжнародний фестиваль сучасної імпровізаційної музики JazzBez повертається у Тернопіль після річної перерви 9 грудня на сцену Драмтеатру. 

Це - один з наймасштабніших і найдовготриваліших музичних фестивалів України та Польщі. І - єдиний транскордонний: концерти відбуваються паралельно у двох країнах - і в Україні, і в Польщі. Двадцять третій «Jazz Bez»  в Україні об’єднає довкола джазу Львів, Дрогобич, Винники, Тернопіль, Рівне і Умань, а в Польщі – Перемишль, Краків і Люблін. 

У Тернополі міжнародний джазовий фестиваль пройде у сімнадцяте, об’єднуючи найкращих джазових музикантів та зірок світової джазової сцени. Проте – лише один день. 

Зберігаючи традиції, Jazz Bez і сьогодні, крім класичних виконавців традиційного джазу, запрошує молодих перспективних музикантів, які експериментують зі стилями і вибудовують мистецтво майбутнього. На сцену ХХІІІ фестивалю вийдуть Рей Браун-молодший з колективом і нідерландсько-португальський бенд Spinifex.

Рей Браун-молодший – жива легенда, єдиний син «королеви джазу» Елли Фіцджеральд і одного з найвидатніших контрабасистів світу Рея Брауна. Неперевершений джазовий і блюзовий співак ріс і виховувався в оточенні справжніх «джазових титанів»: Оскара Пітерсона, Луїса Белсона, Дюка Еллінгтона, Нат Кінг Коула і Френка Сінатри.

Але його історія – зовсім не той випадок, коли син використовує у своїй кар’єрі прізвище батьків. Рей Браун-молодший зумів віднайти власну манеру виконання, стилістику й поведінку на сцені, і на надзвичайно високому рівні продовжує традиції своєї славетної родини. Його свободу у співі, блискучі імпровізації, вміння грати усіма барвами свого голосу і фірмову, чисто американську манеру треба чути, – кажуть організатори.

Разом з ним на сцені виступатимуть знані українські джазові музиканти: Андрій Арнаутов, Олексій Петухов, Михайло Євтушенко і Леонід Петкун.

Spinifex – міжнародна збірна, що базується в Амстердамі. Група працює у напрямі, який критики визначають як «суміш авангардного року та вільного панк-джазу». Визначення досить розпливчасте, проте дає деяке уявлення про напрям творчих пошуків; самі ж музиканти бачать цей напрямок як «виклик у справі перетину стилістичних бар'єрів».

У музиці Spinifex можна знайти не просто увагу до музичної спадщини країн, далеких від Європи; тут воістину рівноцінно взагалі все, що існує у музиці, про яку їм довелося дізнатися. Арабські та індійські мелодійні ходи – будь ласка. Дисциплінованість складної композиторсько виписаної музики a la Європа середини XX століття без проблем. Анархізм сучасної вільної імпровізації – будь ласка. Строго структуровані схеми «математичного» металу - є і це. Словом, слухачеві потрібно бути готовим до найрадикальніших несподіванок, – йдеться в дописі.

Ведучим вечора стане заслужений діяч мистецтв України, бард і поет Сергій Лазо.

Квитки можна придбати на сайті: https://concert.ua/uk/event/jazz-ternopil та у касі Драмтеатру. Частина коштів з продажу передадуть військовим. 

Також в межах цьогорічного фестивалю проведуть джазовий майстер-клас для дітей (безкоштовно для дітей-переселенців).

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео