Ростислав Фук

Подружжя з Тернопільщини виростило 800 сортів помідорів (фото)

Розміри плодів різняться від дрібних горошин до кілограмових велетнів, у кожного – свій смак

Подружжя Олени Петляр та Ігоря Чаплінського з Великої Березовиці виростило цього року 800 сортів помідорів. Томатну колекцію городників знайомі називають «кольоровим дивом», пише Сільський Господар.

Розміри плодів різняться від дрібних горошин до кілограмових велетнів, у кожного – свій смак.

Починали з кількох десятків 

Олена та Ігор багато років торгують насінням помідорів на центральному ринку Тернополя. До 2014 року подружжя привозило його з москви, де добре налагодили співпрацю з тамтешніми відомими селекціонерами. Вони мали більший асортимент, ніж в Україні. 

Коли розпочалася війна на Донбасі, ми перестали їздити до росії, втім люди не припинили садити помідори і щоразу просили новинок, – каже пані Олена. – Тоді ми вирішили самі вирощувати томати на насіння. Починали з кількох десятків сортів. З кожним сезоном ця справа нас захоплювала дедалі більше і ми стали замовляти насіння з усього світу. За сім років випробували тисячу сортів. Цієї весни посадили 800! По сім - десять рослин кожного сорту, які в результаті здивували нас своїм виглядом, смаком і вагою. 

Розміри плодів різняться від дрібних горошин до кілограмових велетнів, у кожного – свій смак

Від дрібних черрі до томатів-велетнів 

Серед розмаїття є у досвідчених городників улюблені сорти, які вони висаджують кожного сезону.  

У своїй колекції, крім низькорослих і високорослих, маємо штамбові сорти, або як їх ще називають, томати-гноми, – розповідає Ігор Чаплінський. – Перші вирощувати найлегше. Вони невибагливі і що головне – їх не потрібно підв’язувати. Серед наших улюблених – сорт Ультраранній. Його плоди –  червоні, круглі, середнього розміру. Цей сорт дає рясний урожай, який ми почали збирати у середині літа. Кущі плодоносять дотепер. Здивували цього року й ранні низькорослі сорти Серце Анни-Марії та Фрекен Бок – на маленькому кущі зародили величезні помідори у формі серця. 

Томати-гноми теж належать до невибагливих сортів. Хоча й мають один метр висоти, втім підв’язки не потребують. Їхнє стебло міцне. Ззовні кущ нагадує маленьке деревце, всипане плодами. Один із улюблених гномів подружжя – Полуничний лимонад. Його плоди різні за розміром – від дрібних черрі до ягід вагою 700–800 грамів. 

Із черрі-гномів можемо похвалити сорт Джонсона. Його кущі просто обліплені великими рожевими помідорами. Отак бери і збирай. Але обов’язково з відром! Бо з одного куща меншого врожаю не отримаєш, – кажуть городники.

Великими серцеподібними ягодами зі смужками здивував штамбовий сорт Кам’яний струмок. В Україні такого не знайти, його здебільшого вирощують за кордоном.  

Найбільше у нас високорослих сортів помідорів, які сягають до півтора-двох метрів висоти. Однак потребують більше місця і підв’язування. Зате плоди дивують своїми барвами і розміром. Серед них дуже багато зелених і синіх сортів. Великими червоними ягодами порадував сорт Морадо. З одного куща ми зібрали десятикілограмове відро томатів. А сорт Сузір’я Скорпіона взагалі побив рекорди – один помідор заважив більш як кілограм. На кожному кущі – по вісім червоних велетнів, які видно здалеку. Менші плоди ми навіть не рахували, – розповідають господарі. 

Великими серцеподібними ягодами зі смужками здивував штамбовий сорт Кам’яний струмок

Без поливу, але на сонці 

Виростити такі помідори зовсім неважко, кажуть Олена та Ігор. Просто треба знати деякі секрети. 

Найперше слід подбати про якісне насіння і ґрунт для розсади. Він має бути не торф’яний, а універсальний, – наголошує Олена. – Також треба пам’ятати, що помідори бояться приморозків. Отож висаджувати у  ґрунт просто неба їх потрібно після весняних приморозків. Ще одна проблема, з якою стикаються городники під час вирощування цих овочів, – фітофтороз. Від цієї напасті рослини треба захисти завчасно, щоб пік епідемії вони зустріли у всеозброєнні.  

Що стосується поливу, то добре зарекомендував себе крапельний. Але є городники, які принципово не поливають помідори. Цього року подружжя так і зробило. Але добре напоїли рослини під час садіння. Вони практикують глибоке садіння – щоб рослина була заглиблена у землю на третину. Лунку копають велику, як для саджанця дерева, і вливають туди достатню кількість води. Щоб кущ гарно формувався, рослині потрібна волога земля.  

Багато городників нині сперечається, чи потрібно пасинкувати помідори, адже листя відповідає за фотосинтез. Зійшлися на тому, що достатньо обірвати лише нижні листки. Важливо пам’ятати, що помідори люблять сонце і тепло. Тому садити  їх треба на сонячних і безвітряних місцинах. А ще слід дбати про сівозміну – ніколи не садити томати на одному й тому ж місці і після картоплі, – ділиться досвідом подружжя.

Свіжий урожай до Нового року 

Помідори Олена та Ігор збирають до перших приморозків. Деякі сорти, як-от шоколадний Камоне можуть зберігатися свіжими аж Но нового року. Вдома господиня готує з томатів салати, різну консервацію та вітамінні соки: рожеві, жовті, зелені, фіолетові.  

Уже другий рік біля своєї ятки на центральному ринку подружжя влаштовує виставку помідорів. Самі плоди вони не реалізовують, лише насіння. Цієї осені пропонують вісімсот сортів. Скільки буде наступного сезону – господарі не беруться прогнозувати. 

Помідори Олена та Ігор збирають до перших приморозків

Читайте також: Один - майже на кілограм: жителька Тернопільщини вирощує гігантські помідори

Фото Сільського Господаря

Вибір читачів за тиждень

Відео