Віра Олександрович

Повернути звання Героїв України та захистити інтереси депортованих із Польщі вимагали на Тернопільщині

Осесія10

Політичні звернення традиційно були у порядку денному 4-го засідання 2-ї сесії Тернопільської обласної ради.

Зокрема, депутати закликали підтримати проект Постанови Верховної Ради «Про відзначення 80-річчя створення Української Повстанської Армії». Причому цього разу у залі знайшлося максимальних 54 «за».

У документі йдеться (цитуємо): «…існує необхідність у прийнятті проекту Постанови Верховної Ради «Про відзначення 80-річчя створення Української Повстанської Армії (УПА)» (реєстраційний номер 5721 від 01.07.2021 р. – прим.), поданого народним депутатом України Оксаною Савчук і підтриманого 80-ма народними депутатами України, крім представників фракції «Опозиційна платформа – «За життя».

Нагадаємо, у проекті Постанови авторка пропонувала: - підготувати та забезпечити проведення в столиці України, обласних центрах й інших населених пунктах урочистих, просвітницьких, культурно- мистецьких заходів, наукових конференцій та ін.; - вжити заходів щодо забезпечення соціально-побутових потреб, надання медичної допомоги та матеріальної підтримки учасникам українського визвольного руху періоду Другої світової війни та московсько-більшовицької окупації; - рекомендувати Президенту надати звання Герой України Тарасу Бульбі-Боровцю та повернути звання Герой України Степану Бандері та Роману Шухевичу; - рекомендувати Міністерству закордонних справ України спільно з Українським інститутом національної пам’яті вжити заходів із впорядкування місць поховань на території іноземних держав учасників українського визвольного руху періоду Другої світової війни; - рекомендувати органам місцевого самоврядування забезпечити увічнення пам’яті про УПА; - рекомендувати Державному комітету телебачення і радіомовлення України організувати показ тематичних теле- і радіопередач, присвячених діяльності УПА, та забезпечити висвітлення в засобах масової інформації заходів, що проводитимуться у зв'язку з відзначенням 80-річчя створення УПА.

Осесія9
Осесія9

Ухвалили депутати того ж дня і звернення до керівництва держави щодо насильного переселення українського населення з території сучасної Польщі. Цей документ підтримали 53 депутати. Його вже відправили до Києва. На думку обранців жителів Тернопілля, є необхідність в ухваленні закону із наданням об’єктивної політичної і правової оцінки насильного переселення у 1944-1951 роках українського населення з території сучасної Польщі. Тобто варто чесно назвати це депортацією за національною ознакою.

У текст звернення, зокрема, йдеться (цитуємо): «…У 1944-1951 роках… було депортовано на територію УРСР понад 520 тисяч українців із місць їхнього постійного проживання на етнічних землях Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини і Західної Бойківщини. Одночасно майже 800 тисяч поляків переселили з українських територій до Польщі. Процес депортації супроводжувався тотальним насильством, вилученням майна, встановленням режиму спецпоселень без права повернення на прабатьківську землю, обмеженням політичних, соціальних, економічних і культурних прав. Масовими депортаціями українцям завдали людських, моральних, матеріальних втрат, знищили цілий пласт духовної і матеріальної культури, що була складовою загальноукраїнської, призупинено тисячолітнє існування найзахіднішої гілки українства… На об'єктивну політичну та правову оцінку цих подій і виплату компенсацій за втрачене майно переселені українці та їхні нащадки сподіваються від своєї держави вже 30 років…».

На Тернопіллі наголосили, що справжніх потерпілих залишилося зовсім мало, тому не можна далі відтягувати вирішення цього питання.

«…Окрім відчуття несправедливості і туги за рідною стороною, постраждалі від насильної депортації мають право передати нащадкам право на компенсації за злочинні дії тоталітарного режиму, - йдеться далі у зверненні. - Ми, депутати Тернопільської обласної ради, звертаємось до Вас, пане Президенте, пане Голово Верховної Ради, пане Прем'єр-міністре, з вимогою нарешті на 30-му році незалежності нашої держави ухвалити закон, де була б надана об'єктивна політична і правова оцінка насильного переселення у 1944-1951 роках українського населення з території сучасної Польщі як депортації за національною ознакою, а також надати постраждалим статус депортованих осіб… Переконливо просимо передбачити в законодавстві норми, згідно з якими у разі смерті депортованої особи виплата належних компенсацій має здійснюватися спадкоємцям…».

До речі, ухвалили депутати і звернення до Президента. Окрім того, вимагали покращення фінансування медичної сфери.

Фото з сайту Тернопільської обласної ради

Вибір читачів за тиждень

Відео