«Радіють успіхам наших ЗСУ»: тернополянка розповіла, як Швеція підтримує українців під час війни
Для українських переселенців на території Швеції діє чимало пільг, безоплатних курсів та дозвілля для дітей. Щотижня шведи беруть участь у мирних акціях на підтримку України
Від початку повномасштабного вторгнення росії тисячі людей на різних континентах щодня виходять на мітинги в підтримку України, просять про припинення війни та запровадження санкцій проти країни-агресора. Увесь цивілізований світ продовжує підтримувати Україну коштами, зброєю, гуманітарною допомогою, ліками та надає прихисток тим, хто змушений був рятуватися від війни. Детально про те, як допомагають українцям у Швеції розповіла тернополянка Валерія Лагодович, яка після 24 лютого вимушено переїхала у Стокгольм.
З початку повномасштабного вторгнення я знаходжусь у самому серці Швеції, у Стокгольмі. Моя сім’я, як і більшість тих, хто вирішив виїжджати за кордон, просто зібрали валізи за один день і поїхала. З початку було дійсно важко. На це повпливала чужа мені мова - це або шведська, або англійська, ну і моральний стан. У твоїй країні – війна. Ти далеко від дому, а твої родичі, друзі – залишились в Україні. Але відчувалась величезна підтримка зі сторони шведів Де б ти не був, чи у магазині, чи просто йдеш вулицею, завжди було чутно: «українці, Україна, війна», - пригадує дівчина.
За її словами, допомоги, яку надає Швеція вимушено переселеним українцям достатньо, аби адаптуватись та розпочати тут життя. Шведи намагаються допомагати одягом, речами першої потреби, ліками, а влада забезпечує грошову допомогу та пільги.
До сьогодні для українців діє безплатний проїзд. Це дійсно важливо, бо тут він один з найдорожчих в Європі. Українець може оформити спеціальну банківську картку, на яку щодня присилатимуть грошову допомогу. Це не мало не багато - 60 крон на день (202 грн), але на їжу та базові потреби цього вистачає. Проте є один нюанс: якщо ти працевлаштовуєшся, то ці пільги скасовують і ти сам себе маєш забезпечувати. Деякі шведи надають помешкання і тобі нічого не потрібно оплачувати. Також тут є можливість отримати тимчасове житло від комуни (орган місцевого самоврядування), але якщо ти, до прикладу, зареєструвався на отримання квартири чи кімнати в Стокгольмі, то вони можуть знайти прихисток на зовсім іншій стороні країни, - розповіла Валерія.
На території Швеції діє чимало безоплатних курсів для вимушено переселених українців та дозвілля для дітей, які допомагають адаптуватися в країні та вивчити шведську мову.
Можна безплатно ходити на футбол, баскетбол, займатися іншими видами спорту, відвідувати басейн. Є можливість безплатно вивчати шведську. Наразі це складніше зробити, бо ти можеш зареєструватись на курси, але чекати на відповідь потрібно буде місяць-другий. Але досі діють розмовні кафе, де ти просто можеш прийти, попрактикувати свою мову та отримати нові знання, що завжди добре. В Стокгольмі проживає чимало національних спільнот, але шведи, та і взагалі держава пропагує вивчення шведської мови, тому і створює задля цього подібні курси. Вони часто дивуються і не розуміють, чому до початку повномасштабного вторгнення більшість українців розмовляли російською, - каже Валерія.
У Швеції на постійній основі проводять численні акції на підтримку України, де виходять десятки людей. До них долучаються як і українці, так і іноземці. У Стокгольмі такі ініціативи проводять щосуботи або неділі на центральній площі міста, де закликають уряд діяти у напрямку безпеки України.
На вулицях помітна наша символіка, особливо на державних будівлях. У Стокгольмі є площа де певний час висіли прапори усіх країн, в тому числі й український, а от російського там не було. Мене це надзвичайно потішило. Чимало шведів щиро радіють успіхам наших ЗСУ. Я завжди, коли проходжу на вулиці й бачу людей із синьо-жовтими прапорами, чи то плакатами в підтримку України - підходжу знайомитись. Бо неважливо, чи це стоїть іноземець, чи то українець, але мені просто хочеться сказати: дякую, - поділилась Валерія.
Фото Валерії Лагодович