Що потрібно знати при придбанні транспортного засобу за договором лізингу

generate-more-car-leasing-enquiries

Автор колонки адвокат Тетяна Середзінська (тел: 098 7974627; 050 7366569. e-mail: law410

Дуже часто, намагаючись придбати автомобіль, трактор чи інший  транспортний засіб ми шукаємо більш вигідні умови для здійснення такої покупки. Та перш ніж укладати договір фінансового лізингу слід ретельно ознайомитись із запропонованими вам умовами такого договору і переконатись в тому, що ваші права не будуть обмежені чи порушені.

За договором фінансового лізингу лізингодавець зобов’язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Відносини, що виникають у зв'язку з договором фінансового лізингу, регулюються положеннями Цивільного Кодексу України про лізинг, найм (оренду), купівлю-продаж, Законом України «Про фінансовий лізинг».

Однак дуже часто умови договору фінансового лізингу з огляду на положення Закону України «Про захист прав споживачів» є несправедливими, оскільки містять обмежені права лізингоодержувача як споживача послуг.

В такому випадку вам слід звернути увагу на наступне.

Умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживачу.

Так несправедливі умови договору визначені частиною третьою статті 18 Закону № 1023-ХІІ, а саме: встановлення жорстких обов'язків споживача, тоді як надання послуги обумовлене лише власним розсудом виконавця; надання можливості продавцю (виконавцю, виробнику) не повертати кошти на оплату, здійснену споживачем, у разі відмови споживача укласти або виконати договір, без встановлення права споживача на одержання відповідної компенсації від продавця (виконавця, виробника) у зв'язку з розірванням або невиконанням ним договору; надання продавцю (виконавцю, виробнику) права розірвати договір зі споживачем на власний розсуд, якщо споживачеві таке право не надається; надання продавцю (виконавцю, виробнику) права не повертати кошти на оплату ненаданої продукції у разі розірвання договору з ініціативи продавця (виконавця, виробника); установлення обов'язкових для споживача умов, з якими він не мав реальної можливості ознайомитися перед укладенням договору; надання продавцю (виконавцю, виробнику) можливості збільшувати ціну без надання споживачеві права розірвати договір у разі збільшення ціни порівняно з тією, що була погоджена на момент укладення договору.

Відповідно до частини другої статті 806 ЦК України до договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.

Згідно статті 799 ЦК України договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі; договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до ч.1 першої ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.

Такі висновки відповідають правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 16 грудня 2015 року № 6-2766цс15.

Крім того, укладаючи договір фінансового лізингу потрібно переконатись в тому, що ваш лізингодавець діє на підставі ліцензії. Згідно з пунктом 4 частини першої статті 34 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» діяльність з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачають пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб може здійснюватись лише фінансовими установами після отримання відповідної ліцензії.

Відповідно до частини першої статті 227 ЦК України правочин юридичної особи, вчинений нею без відповідного дозволу (ліцензії), може бути визнаний судом недійсним.

Вам також слід пам’ятати, що ви маєте право як споживач визначити собі необхідну кількість часу на ознайомлення з умовами такого договору, адже такі договори місять багато тексту дрібним шрифтом та юридичної термінології, що потребує детального ознайомлення, а тому не варто  поспіхом підписувати запропонований вам варіант договору.

Якщо ви вже уклали договір фінансового лізингу, сплатили частину коштів, а свій транспортний засіб так і не отримали згідно умов вашого  договору, то ваші права порушено і такі права підлягають захисту в судовому порядку.

Вибір читачів за тиждень

Відео