Божена Волинець

Шкіряний пояс ХVІІ століття та бронзовий перстень Козацької доби знайшли на Тернопільщині (фото)

unnamed (3)

Цікаві та рідкісні знахідки виявили під час археологічних розкопок у Залізцях. Тут триває робота Залозецької археологічної експедиції музею та Охоронної археологічної служби Інституту археології НАН України ОАСУ та за підтримки Спілки археологів України.

unnamed (4)
unnamed (4)

unnamed (6)
unnamed (6)

Як повідомляється, було проведено розвідкові шурфування на території «Старого міста» з метою дослідження дописемних археологічних горизонтів. Адже, містечко Залізці виникло у кінці ХV ст. і отримало Магдебурзьке право на початку ХVІ ст.

unnamed
unnamed

- Дослідження проводились на приватних присадибних ділянках жителів містечка, які проявили інтерес до досліджень праісторї свого населеного пункту і запросили нас провести дослідження. А саме, на території домоволодінь Андрій Котович та Петро Михальчишин, за що їм велике спасибі від усієї наукової спільноти, - йдеться у дописі Залозецького краєзнавчого музею.

unnamed (2)
unnamed (2)

У результаті проведених досліджень простежено хронологію забудови давнього середмістя, зокрема встановлено, що найраніший міський будівельний горизонт Залізців ХV-ХVІ століть представлений залишками дерев'яних будівель, які збудовані на дубових палять (сваях) загнаних у болото на якому розміщене містечко. Також зафіксовано наявний археологічний матеріал у «доміському» горизонті, тобто задовго до виникнення міського поселення, тут серед болота у заплаві річки Серет, на острівці існувало поселення ще в дохристиянський період. Щодо уточнень розмірів, точнішого датування і типу цього поселення необхідні ще додаткові і масштабніші археологічні дослідження.

unnamed (7)
unnamed (7)

 - Для Залозецького краєзнавчого музею здобуто велику кількість різноманітного експозиційного матеріалу. Різноманітний посуд ХV-ХVІІ ст., керамічні люльки вироби із металу. Серед знайденого матеріалу надзвичайно цікавою та рідкісною є знахідка шкіряного поясу ХVІІ ст., адже в Україні є надзвичайно мало місць де в археологічних шарах добре зберігається органіка і Залізці є одними з них і це стало відомо тільки завдяки нашим археологічним дослідженням, - пишуть музейники. - Також цікавою є знахідка ігрової «дзиґи» із настільної традиційно-єврейської гри «дрейдл», якою грали євреї під час традиційного свята Хануки. Не менш цікавою знахідкою є і бронзовий перстень із так званим орнаментом «роза вітрів» який широко зустрічається на пам'ятках Козацької доби ХVІ-ХVІІ ст.

unnamed (1)
unnamed (1)

unnamed (5)
unnamed (5)

У дописі йдеться, що також знайдено багато посуду, зокрема і типово міського характеру це полив'яні миски, кухлі та скляні кубки.

unnamed (10)
unnamed (10)

unnamed (9)
unnamed (9)

unnamed (8)
unnamed (8)

Фото з допису

Вибір читачів за тиждень

Відео