Оксана Мацьопа

США, Україна та Росія домовилися про заборону атак у Чорному морі

Під час переговорів у Ер-Ріяді, які тривали з 23 по 25 березня, делегація Сполучених Штатів досягла домовленостей із представниками України та Росії щодо заборони атак на комерційні судна в Чорному морі

США досягли домовленостей з Україною та Росією щодо заборони атак на комерційні судна в Чорному морі. Під час переговорів у Ер-Ріяді сторони погодилися гарантувати безпечне судноплавство та виключити використання цивільних суден у військових цілях. Окрім цього, було узгоджено взаємне припинення ударів по енергетичних об’єктах і низку заходів для стабілізації ситуації в регіоні. Про це йдеться у повідомленнях Білого дому за результатами зустрічей.

Основні положення угоди

Як повідомили в Білому домі, США та Україна взяли на себе зобов’язання забезпечити безпеку морських перевезень і запобігти будь-якому застосуванню сили проти комерційного флоту.

Аналогічна домовленість була досягнута і з представниками Росії.

Міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що переміщення Росією своїх військових суден за межі східної частини Чорного моря буде вважатися порушенням духу цієї домовленості та буде розглядатись як порушення зобов’язань забезпечити свободу судноплавства в Чорному морі та загроза національній безпеці України.

У такому випадку Україна матиме повне право реалізувати право на самозахист, — зазначив він.

Додаткові домовленості

Крім обмежень на військові дії в Чорному морі, Сполучені Штати також домовилися окремо з Україною та Росією про такі кроки:

— взаємне припинення атак на енергетичні об’єкти обох країн;
— сприяння обміну військовополоненими та звільненню цивільних заручників;
— відновлення доступу Росії до світового ринку експорту сільськогосподарської продукції та добрив, зокрема через зниження вартості страхування морських перевезень і розширення можливостей доступу до міжнародних портів.

Попередній раунд перемовин між Україною та США відбувся 11 березня в Джидді. За його підсумками Київ погодився на тимчасове перемир’я, натомість Вашингтон відновив допомогу та обмін розвідданими.

18 березня президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з Володимиром Путіним, під час якої обговорювалося 30-денне припинення вогню. Російський президент висунув вимогу призупинити мобілізацію та постачання озброєнь в Україну на час перемир’я.

Наступного дня Трамп спілкувався з Володимиром Зеленським і повідомив йому про результати розмови з Путіним. Президент України підтвердив готовність підтримати припинення ударів по енергетичній та цивільній інфраструктурі.

Досягнуті домовленості покликані знизити ризики ескалації у Чорному морі та стабілізувати ситуацію в регіоні. Водночас експерти наголошують, що їх реалізація залежатиме від готовності всіх сторін дотримуватися взятих на себе зобов’язань та ефективності міжнародного контролю за їх виконанням.

На фото готель, де проводяться американсько-російські переговори, Ер-Ріяд, Саудівська Аравія, 24 березня 2025 року, джерело: Суспільне Новини

Вибір читачів за тиждень

Відео