
Тернополянин-донор кісткового мозку зустрівся з юнаком, якому врятував життя (фото)
Стоматолог-ортопед з Тернополя Роман Куць є засновником Українського реєстру донорів кісткового мозку, який створив після того, як його дружина Юлія пройшла трансплантацію кісткового мозку за кордоном і одужала

Особлива зустріч першого українського неродинного донора кісткового мозку та юнака, якому його донорські клітини допомогли побороти хворобу, відбулася у Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит». Про це повідомили у пресслужбі Українського центру трансплант-координації.
Ця історія почалася три роки тому. Тоді 18-річному Олегу з Павлограда діагностували апластичну анемію – важке захворювання кровотворної системи. Єдиним шансом на одужання була трансплантація кісткового мозку. Але серед рідних хлопця сумісного донора не знайшлося.
На той час в Україні вже виконували трансплантації від неродинних донорів. Першим цей напрям розвинув «Охматдит». Були ухвалені необхідні законодавчі зміни і з'явився Український реєстр донорів кісткового мозку.
Його створив у 2018 році тернополянин Роман Куць разом із дружиною Юлією – а зробили це після того, як Юлія пройшла трансплантацію кісткового мозку за кордоном і одужала.
Згодом Український реєстр став частиною світової системи пошуку донорів. Це дало змогу знаходити сумісних донорів по всьому світу, а водночас поступово зростав і сам український реєстр.
І ось три роки тому система видала результат: для Олега знайшовся стовідсотково сумісний український донор. У відділенні трансплантації кісткового мозку «Охматдиту» хлопцю успішно провели трансплантацію, а під час виписки він отримав лист від свого донора. Такі міжнародні правила: протягом двох років донор і реципієнт не знають, хто вони, хоча можуть листуватися через реєстр. Лише після завершення цього терміну вони можуть познайомитися.
І тепер Олег дізнався неймовірну новину: його донором і першим українським неродинним донором став саме засновник Реєстру - Роман Куць.
Три роки тому у реєстрі вже було до десяти тисяч людей, і ми чекали, коли нарешті станеться перший збіг, коли українці зможуть рятувати своїх. Яким же було моє здивування: система вибрала мене! Але жодної думки відмовитися в мене, звісно ж, не виникало, – розповідає Роман.
Завдяки трансплантації Олег повернувся до повноцінного життя. Сьогодні він закінчує університет, будує плани на майбутнє і просто насолоджується молодістю.
Для мене це було дуже неочікувано. Мій донор виявився найголовнішою людиною в реєстрі. Це дуже приємно і водночас неймовірно, — поділився Олег під час зустрічі.
За три роки після цієї трансплантації ще 35 українців стали реальними донорами кісткового мозку, подарувавши шанс на життя пацієнтам в Україні та за її межами.
Сьогодні трансплантації кісткового мозку в Україні виконують 13 медичних центрів, а три з них проводять найскладніші пересадки — від неродинного донора. Загалом вже проведено понад 300 таких трансплантацій.
Наразі в Українському реєстрі донорів кісткового мозку вже понад 21 тисяча потенційних донорів. Але кожна нова людина, яка долучається до реєстру, збільшує шанси когось з пацієнтів дочекатися свого генетичного близнюка і одужати.
Долучитися до Українського реєстру донорів кісткового мозку можна ТУТ.
Читайте також: Із тернопільської лікарні виписали пацієнта, якому провели пересадку серця
Фото: Український центр трансплант-координації, Роман Куць









