Тетяна Макогон

Тернополянка створює унікальні витинанки (фото, відео)

Галина Дудар витинає чи не щодня. Відтак скільки витинанок у її колекції сказати неможливо

Виставка витинанок “Великоднє витинанкове диво” до кінця квітня діє у бібліотеці-філії №4 для дорослих, що на бульв. Данила Галицького, 6 у Тернополі.  Авторка робіт – майстриня Галина Дудар. Виставка присвячена світлому святу Воскресіння Господнього. Про мистецтво створення витинанок Галина Дудар розповіла Терену.

Цікаво, що за фахом майстриня вчителька математики, яку викладала 41 рік.

Після закінчення навчання у 1983 році у Тернопільському педінституті я пішла працювати вчителькою у школу №19 в Тернополі, де викладала до 2024 року. А з вересня цього року я пішла працювати в школу народних ремесел і зараз веду одну групу з гуртка “Витинанки”, – розповідає Галина Дудар.  

Вперше пані Галина спробувала витинати в 6-му класі. Тоді цього навіть не розуміла і не могла уявити, що колись створюватиме справжні шедеври з паперу. 

Ми з батьками готувались до шкільного новорічного ранку, а тоді всі новорічні костюми робили власноруч. Я була попелюшкою, тож мені пошили сукню з марлі, яку накрохмалили. А я із фольги від шоколаду вирізала собі сніжинки та зірочки. Це напевне, був мій перший досвід витинання, – пригадує майстриня.

Згодом пані Галина час від часу поверталась до витинання, проте це було більш епізодично. А на постійній основі почала витинати десь на початку 2000-х років, коли в інтернеті знайшла сайт з однодумцями. Щоправда, захопленню витинанками передували ляльки-мотанки. Якими пані Галина теж займається  до цього часу. І в 2014-му році відбулась її перша персональна виставка, де було представлено 65 витинанок і 29 ляльок-мотанок.

Я брала участь в багатьох фестивалях. Якось на фестиваль у 2011-12 році я привезла свої закладки.  Вони були дуже красиві, кольорові, мереживні, з птахами. І мені тоді казали: “О, можете запатентувати”. Це був перший вихід моїх витинанок у світ, – розповідає Галина Дудар.

Для виготовлення витинанок пані Галина використовує різноманітні матеріали. Це може бути і звичайний кольоровий папір чи шпалери, еластичний оксамит, подарунковий папір. Проте зараз найбільше їй подобається працювати з крафтовим папером.

Ескіз я не малюю, хіба якщо це витинанка сюжетна. А якщо це закладки, чи мотиви, то я можу й без ескіза їх витинати,– ділиться  майстриня.

Витинає пані Галина чи не щодня. Тому скільки витинанок в колекції сказати неможливо.

Мене надихає все: життя, друзі, родина. Мій чоловік, діти мене підтримують, і це для мене багато, що значить, – каже пані Галина.

Сюжети найрізноманітніші, щороку до кожного свята створює нові витинанки. Також є за мотивами віршів та пісень та присвячені подіям в країні.  Робити такі витинанки дуже цікаво та доволі важко. 

Я дуже люблю творчість Лесі Українки, тому надихаюсь її поезією так народилася ціла колекція витинанок за мотивами поезії Лесі Українки.  Якось у мене була виставка на її честь, тоді я проілюструвала витинанками 25 її творів. Ще є кілька робіт за творами Тараса Шевченка та Івана Франка, – розповідає Галина Дудар. 

Галина Дудар часто влаштовує майстер-класи із виготовлення витинанок, куди можна записатись через соцмережі майстрині. До речі, онука під її керівництвом почала витинати ще з п'яти років. І навіть мала свою виставку у міській бібліотеці №2 для дорослих.

Фото авторки

Вибір читачів за тиждень

Відео