Тамара Коблик

Трамп перемагає на виборах у США

Станом на ранок середи, 6 листопада, виборчі дільниці закрилися на всій території США: більшість до 6:00 за Києвом, останні - о 8:00 за київським часом на Алясці

Відразу кілька моделювань результатів виборів у США прогнозують перемогу кандидата від Республіканської партії Дональда Трампа на президентських виборах. Про це пише Європейська правда.

Зокрема, прогноз Decision Desk HQ (DDHQ) передбачає, що Трамп переможе у Пенсильванії та на Алясці, що забезпечить йому мінімальні 270 голосів виборників, необхідних для перемоги. Повідомляється, що до того ж ще лишаються не порахованими кілька штатів, де Трамп гарантовано отримає голоси колегії виборників. 

The New York Times вважає перемогу Трампа «дуже ймовірною». За цим прогнозом, він може отримати до 306 голосів виборників із необхідних 270.

Повідомляється, що кандидатці від демократів Камалі Гарріс для перемоги потрібно здобути перевагу у Вісконсині, Пенсильванії та Мічигані, але в них явно лідирує Трамп. 

Прогноз від Fox News теж вважає, що Трамп переможе і це буде визначено після його перемоги у Вісконсині.

Процес підрахунку голосів у США є складним, адже в країні немає органу, який би оголошував результати виборів централізовано (Федеральна виборча комісія не має таких повноважень і не підбиває результати виборів). Кожен штат рахує голоси окремо, загальну картину збирають американські медіа та новинні агенції.

Хоча у США існує Федеральна виборча комісія, підрахунок голосів на виборах президента чи виборах у Конгрес не входить до її повноважень. Результати голосування підбивають окремо у кожному зі штатів США за дуже різними процедурами, власними для кожного з регіонів.

На тривалість цього процесу можуть вплинути:

  • потреба в перерахунку голосів (наприклад, у ключовому штаті Пенсильванія буде потрібен загальний перерахунок, якщо різниця між голосами за кандидатів не перевищить 0,5 відсоткового пункта, нагадує ВВС);
  • юридичні оскарження результатів;
  • надзвичайні події, зокрема заворушення на виборчих дільницях;
  • особливості підрахунку та зведення даних голосування в день виборів; дострокових голосів та голосів, поданих поштою; оскаржених бюлетенів, а також голосів, надісланих із-за кордону; бюлетенів від військових США;
  • тривалість визначення результатів голосування у «хитких» штатах, від яких може залежати доля виборів: цьогоріч це Пенсильванія, Вісконсин, Аризона, Джорджія, Мічиган, Невада, Північна Кароліна, де може перемогти як Трамп, так і Гарріс.

Переможця виборів у США визначають не голоси американців напряму, а Колегія виборників — це 538 осіб, які представляють усі 50 штатів США ( пропорційно населенню кожного з них). Країну може очолити той кандидат, який набере 270 їхніх голосів — тобто підтримку щонайменше 50%+1 виборника. Тож фактично навіть мінімальна перевага кандидата у певному штаті означає, що всі голоси виборників цього штату підуть йому (цей принцип «переможець отримує все» діє скрізь, крім штатів Мен і Небраска, де чинний більш пропорційний підхід).

Тож формальний процес затвердження результатів виборів у США займає місяці:

  • Спочатку виконавчий орган штату — зазвичай це губернатор — за підсумками виборів засвідчує список тих виборників, які представлятимуть штат у Колегії виборників.
  • Обрані виборники зустрінуться у своїх штатах 17 грудня 2024 року, щоб формально віддати свої голоси кандидата від республіканців чи демократів та передати результати цього голосування у Вашингтон.
  • Лише 6 січня 2025 року новообраний склад Конгресу США офіційно затвердить результати виборів і оголосить про обрання нового президента США. Для цього Конгрес збирається на спеціальну спільну сесію, де головує чинний віцепрезидент США — тобто цього разу це буде Камала Гарріс, яка водночас є і кандидаткою в президенти. У 2021 році саме під час цього засідання прихильники Трампа, який відмовився визнавати поразку на виборах, намагалися штурмувати Капітолій, де засідає американський Конгрес — вимагаючи, щоб тодішній віцепрезидент Майк Пенс не затверджував обрання Байдена.
  • 20 січня 2025 року відбудеться інавгурація новообраного 47-го президента США і 50-го віцепрезидента, якого оберуть разом з ним.

Також 5 листопада відбулись і вибори до Конгресу США.

Республіканці вперше за останні чотири роки матимуть контроль над верхньою палатою Конгресу США, де до цього більшість мала Демократична партія. Про це пише Deutsche Welle.

Республіканська партія США за підсумками виборів отримала більшість у верхній палаті Конгресу США - Сенаті, повідомляє агенція AP. Згідно з результатами виборів станом на ранок середи, 6 листопада, республіканці отримали контроль щонайменше над 51 місцем із загальних 100, тоді як демократи поки мають 42 місця. Підрахунок голосів все ще триває, зокрема, у Пенсільванії, Мічигані та Вісконсіні.

Республіканська партія отримала щонайменше два місця, які раніше були за демократами -  в Огайо і Монтані. Більшість у Сенаті республіканцям також забезпечила перемога чинної сенаторки Деб Фішер у штаті Небраска, яка перемогла незалежного кандидата Дена Осборна. Таким чином республіканці вперше за останні чотири роки матимуть контроль над верхньої палатою Конгресу США, де до цього більшість мала Демократична партія, пише AP.

Каденція сенатора триває шість років, і склад Сенату змінюється раз на два роки на третину. Тож одночасно з виборами президента США 5 листопада переобирають 34 сенатори.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео