Орест Сарматський

Україна поновила рекорд з експорту капусти (Агроновини)

1102 (Copy)

У сезоні 2018/19 Україна поновила рекорд з експорту білоголової капусти. Крім того, експерти підкреслюють, що географія поставок також помітно розширилась.

Про це повідомили аналітики Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

З травня по грудень поточного року Україна експортувала 2,4 тис. т білоголової капусти, а це у 6,2 разів більше, ніж в аналогічний період сезону-2017/18 та у 5,6 разів більше, ніж в цілому за минулий сезон. Для порівняння, за сезон-2017/18 Україна експортувала усього лише 431 т капусти.

Збільшити експорт білоголової капусти в рази Україні вдалося навіть в умовах помітного зменшення власного виробництва, яке сталося як через скорочення площ під цією культурою, так і в наслідок несприятливих погодних умов. Більш того, попит з боку експортерів залишається доволі високим попри те, що наразі ціни на капусту в українських господарствах вже в середньому в 2,5 рази вищі ніж торік. Зокрема, відвантажувати цю продукцію фермери України готові не дешевше, ніж 7,5-10 грн/кг або $0,27-0,36/кг.

Таку ситуацію аналітики УПОА пояснюють дуже суттєвим скороченням врожаю у сусідніх країнах, а також в ЄС через посуху та спеку влітку.

Минулого сезону фактично єдиним покупцем української капусти була Білорусь. В поточному сезоні основними експортними напрямками є Молдова, Польща та Румунія.

Експерти УПОА прогнозують, що тенденція збільшення експорту білоголової капусти з України буде спостерігатися і надалі. Свою думку вони аргументують високими цінами та обмеженою пропозицією в країнах-імпортерах. Зокрема, в Польщі наразі капуста коштує в середньому на 40% дорожче, ніж в Україні. Більш того, багато з місцевих виробників відмовляються від збуту в очікуванні ще більш високих цін. Тож польські трейдери вимушені шукати альтернативи на зовнішніх ринках.

Свинарі назвали ключові тренди галузі минулого року 

1101 (Copy)
1101 (Copy)

В Асоціації свинарів України назвали ключові тренди, які панували на ринку минулого року. Більшість гравців вітчизняного свинарського ринку одностайні – 2018 рік видався відносно спокійним, а робота в галузі – «плавною», хоча друга половина року була менш прихильною до свинарів. Про це повідомила прес-служба АСУ.

У ТОП-5 увійшли:

* зменшення кількості спалахів АЧС: 145 спалахів у 2018 р. проти 163 у 2017 р. Серед причин зменшення чисельності свинопоголів’я у присадибному секторі, де реєструється переважна більшість спалахів а з іншого – підвищення рівня біобезпеки вітчизняних свиногосподарств та рівня обізнаності населення щодо проблеми;

* відновлення промислового поголів’я: наприкінці 2018 р. в Україні налічували 6,31 млн голів, з них 3,42 млн – «промислові» свині, 2,89 млн – «присадибні». Основний приріст – понад 50 тис. свиней забезпечили професійні свиногосподарства;

* спокійний ціновий «клімат» на ринку живця: минулорічні ціни закупівлі свиней забійних кондицій коливалися у діапазоні 42-51 грн/кг, а середньорічна позначка опускалася нижче 46 грн/кг. На цінову ситуацію на ринку живця впливала активізація імпорту м’ясної сировини та млява споживча активність;

* збільшення імпорту: порівняно з 2017 р., минулого року Україна імпортувала вп’ятеро більше свинини – 28,6 тис. т, вартістю майже 52 млн дол. США.  Щодо експорту, то ця діяльність послабилася: у 2018 р. з України відвантажили 1,76 тис. т проти майже 5 тис. т у 2017 р.;

* курс на розвиток і розбудову: у 2018 р. продовжилася тенденція на нарощення потужностей, яка почалася ще у 2017 р. Тоді, згідно з опитуванням АСУ, понад 60% свиногосподарств були готові і планували розвиватися.

Тренд кількох років – брак кваліфікованих працівників: пошуки працівників минулого року активізувалися з новою силою, зокрема й тому, що значна кількість господарств узяли курс на нарощення потужностей.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео