
Україна разом із США підписали угоду про корисні копалини
За очікуваннями сторін, прибутки фонду в перші 10 років реінвестуватимуть в Україну

У ніч на 1 травня Україна та США підписали стратегічну угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичних корисних копалин. Про це повідомила перша віцепрем’єрка - міністерка економіки Юлія Свириденко.
Спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессантом підписала Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна, — повідомила Свириденко.
За її словами, фонд буде спільною ініціативою двох держав із рівним розподілом участі — 50/50. Кошти фонду інвестуватимуть виключно в Україну – у видобуток корисних копалин, нафту, газ, інфраструктурні та переробні проєкти. При цьому повний контроль над надрами та ресурсами залишається за Україною, як і право визначати умови використання національних ресурсів.
Ключові положення угоди — коротко:
- відсутність боргових зобов’язань України;
- збереження у державній власності компаній, таких як «Укрнафта» чи «Енергоатом»;
- захист державного контролю над ресурсами;
- наповнення Фонду за рахунок доходів від нових ліцензій на розробку родовищ;
- залучення інвестицій і технологій за підтримки американського агентства DFC;
- податкові пільги для внесків до Фонду як в Україні, так і у США.
Українська частка у фонді формуватиметься із 50% доходів держбюджету від нової ренти за новими ліцензіями, а також із додаткових добровільних внесків. США можуть робити внески як грошима, так і у вигляді нової допомоги — наприклад, систем ППО.
За очікуваннями сторін, прибутки фонду в перші 10 років реінвестуватимуть в Україну. Угода передбачає внесення лише точкових змін до бюджетного кодексу і підлягає ратифікації Верховною Радою.
Це угода, яка відображає довіру та стратегічне партнерство між нашими країнами. США визнають внесок України у глобальну безпеку та підтверджують свою підтримку нашого відновлення й довгострокового миру, — каже Свириденко.
Фото з допису Юлії Свириденко