Унікальні фото журналіста з Тернопілля обійшли півсвіту

Загадкова смерть композитора і співака Володимира Івасюка 36 років тому ще й досі тривожить серця його рідних, а з ними – і мільйонів прихильників пісень буковинського генія.

Відомий журналіст із Тернопілля, редактор Чортківського районного радіо Роман Островський має близько сотні світлин із чудовою четвіркою - Володимиром Івасюком, Назарієм Яремчуком, Василем Зінкевичем, Софією Ротару. Є у його папці й кадри, зроблені самим Івасюком. Цей фотоархів донедавна був ексклюзивом пана Романа.

Першу «Червону руту» у Кіцмані влада замовчала

Під час нашої розмови Роман Островський сказав: боявся у радянські часи оприлюднювати деякі фотографії, бо знав – руки у спецслужб довгі. Зізнався також, що трохи боїться й досі.

Із Володимиром Івасюком пан Роман знайомим не був – бачив його лише зблизька, через об'єктив фотокамери. Зате багато років пан Роман товаришував із батьком композитора, а з коханою дівчиною Володимира, Марією Соколовською, навіть учився в одному класі у Коломиї, звідки вони обоє родом. 

Після трагічної смерті сина Михайло Григорович Івасюк передав Островському фотоплівки сина, попросив їх проявити. І застеріг: «Будь обережним, щоб не зашкодити собі». Багато фотографій із цього архіву, що так і «просилися» на сторінки видань, змогли побачити світ лише через три десятиліття.

Самому Роману Островському, який навчався на хімічному факультеті і був позаштатним кореспондентом чернівецької газети «Радянський студент», пощастило зробити багато унікальних фото. Він є автором світлини, де вперше зібралися у співочому тріо Софія Ротару, Назарій Яремчук і Василь Зінкевич. Знимку, опубліковану у "Радянському студенті" 10 вересня 1971 року, згодом розтиражували багато союзних газет.

У 1972 році у "Радянському студенті" надрукували фоторепортаж Островського з телепередачі "Алло, ми шукаємо таланти". Роман робив фото на цьому конкурсі один-єдиний (!) із Союзу, «набив» 12 плівок. Тоді сфотографував молодого Олександра Маслякова, інших знаменитостей. Коли Роман Карлович бачить світлини з конкурсу, то знає: це його роботи, бо більше ніхто не мав права проводити фотозйомку.

Тепер редактори зазвичай «забувають» вказувати авторство світлин, але Роман Островський цим не переймається, навпаки – недавно відчув певне полегшення, адже багато десятиліть зберігав у себе фото, за які специ КДБ могли скрутити голову.

- А ви знаєте, - запитав пан Роман, - що перший фестиваль «Червона рута» був у Кіцмані, у 1988 році? Про нього ніхто не писав – заборонили. Я був на тому концерті, проніс у зал три фотокамери, мав тоді «Зеніт», «ФЕД» і «Снайпер» з великим об’єктивом. Коли став налаштовувати техніку, підсів якийсь чоловік і сказав: «Тільки піднімеш камеру, зразу її й опустиш». Усе ж кілька фото мені вдалося зробити. А вже через рік у Чернівцях відбулася та «Червона рута», про яку дізнався весь світ. Змінилася кон’юнктура…

«Мусі від Володі»

Одна з улюблених фотографій Островського - де Володимир Івасюк поряд із Марією (Мусею) Соколовською.

- Пісню «Червона рута» Івасюк присвятив саме Мусі, вона була його студентським коханням, - каже пан Роман. – Володя і Марія вчилися в одній групі, співали в інститутському ансамблі. Марійка розповідала, що перший варіант «Червоної рути» Івасюк показав їй ще у 1968 році, а остаточно завершив у 1970-ому. Документальним доказом присвяти «Червоної рути» Марії є зошит, у якому Володимир поряд із текстом пісні написав: «Мусі від Володі. 15.9.70. ІІІ пара. Лекція по дермі” (з дерматології.- ред.)». Французи хотіли викупити цей автограф за три тисячі доларів, але Муся їм відмовила...Нині вона живе у Чернівцях.

Володимир Івасюк, за словами Романа Островського, був оригінальним не лише у творчості, а й в особистих стосунках. «Якось він не зміг прийти на побачення і надіслав Мусі листівку, - каже співрозмовник. – Вибачився, пояснив причину».

Загадкова роль «чорної феї»

Володимир Івасюк зник безвісти 24 квітня 1979 року. Через 24 дні його знайшли повішеним у Брюховецькому лісі біля Львова. Ця смерть, як вважає родина, не була самогубством. У той час у житті Івасюка була жінка, Тетяна Жукова. Вона, судячи з відомостей, які є сьогодні, зіграла рокову роль у долі композитора.

- За даними, які просочилися у пресу, Володимира «пасли» троє співробітників КДБ, серед них була й Жукова, - розповів Роман Карлович. - Тетяна була артисткою місцевої опери. Між молодими людьми спалахнув роман. Але ні батьки, ні друзі Володимира не сприймали «чорну фею» - так поза очі вони називали Тетяну. Жукова щезла зі Львова відразу після смерті Івасюка, і це ще більше підсилило підозри рідних щодо її причетності до трагедії. Вона начебто оселилася у Харкові, та чи жива зараз і чи розкриє коли-небудь свою роль у трагедії з Івасюком, невідомо…

Тетяна Жукова з невідомим. Фото Володимира Івасюка.

Про обставини смерті Івасюка Роман Островський має власні припущення. «Думаю, Володимира, враховуючи його шалену популярність, можливість виїзду за кордон, КДБ намагалося завербувати, - каже журналіст. – Тоді як було? Якщо людині пропонували «співпрацю», а вона відмовлялася, то її прибирали. Або ж давали укольчик, щоб стерти пам’ять. Івасюк не пішов на умови кадебістів, відмовлявся писати музику на російські тексти, і ця незламність виявилася фатальною для нього».   

Недавно Роман Островський організував на Буковині кілька виставок зі своїми оригінальними фото. Їх він планує показати і у інших містах України. Також хоче написати книгу спогадів про події, свідком яких був, і людей, з якими звела доля. Матеріалу є достатньо.

Наталія ТАРНАВСЬКА.

На фото автора – Роман Островський.

Фото з архіву Островського. 

Вибір читачів за тиждень

Відео