Вакцинація від дифтерії і правця: чи потрібна вона дорослим
Такі щеплення в комунальних закладах охорони здоров’я проводять безоплатно
Вакцинація від дифтерії і правця призначена не лише дітям, а і дорослим. У Тернопільському обласному центрі контролю та профілактики хвороб розповіли, чому і як часто треба проходити ревакцинацію і що треба знати про дифтерію і правець.
Вакцинація від дифтерії і правця для дорослих: навіщо і як часто
Імунітет проти деяких захворювань зберігається не на все життя, тому періодично необхідне повторне введення вакцин — ревакцинація. До цих захворювань відносяться дифтерія і правець.
Єдиний надійний захист від цих хвороб - вакцинація. Вчасно зроблене щеплення допоможе сформувати імунітет та захистити від смертельно небезпечних захворювань.
Діти отримують щеплення в 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років і 16 років, а дорослі - кожні 10 років. Такий інтервал у дорослому віці зумовлений тим, що імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років.
Тож першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше були щеплені, проводять вакциною АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.
Такі щеплення в комунальних закладах охорони здоров’я проводять безоплатно.
Що робити, якщо у дитинстві не вакцинувалися проти дифтерії і правця
Якщо в дитинстві не вакцинувалися або невідомо, вакциновані чи ні, варто негайно отримати необхідний захист від цих небезпечних хвороб.
Якщо раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.
В усіх областях України є безоплатна і якісна вакцина для профілактики дифтерії та правця зі зменшеним вмістом антигена, яку застосовують для дорослих.
Що таке дифтерія і чому вона небезпечна
Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом.
Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.
Внаслідок дифтерії може виникнути блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м'яза (міокардит), ураження нервової системи, нефрозонефрит, легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).
Фото з відкритих джерел