Євгенія Цебрій

«Чи можна мені вакцинуватися?»: відповідають лікарі

picture

Майже чверть українців, які не бажають вакцинуватися від COVID-19, вважають, що мають медичні протипоказання до щеплення від коронавірусної хвороби. Такі дані жовтневого опитування, проведеного на замовлення фонду ЮНІСЕФ.

Насправді людей з протипоказаннями до вакцинації менше ніж 1% від дорослого населення України. Адже щеплення повністю протипоказане лише тим, хто мав важку алергічну реакцію на першу дозу вакцини чи на один із її компонентів, повідомляють у пресслужбі Міністерства охорони здоров’я.

Втім, люди, які мають супутні хвороби, часто бояться щепитися через те, що вважають, що вакцина може їм зашкодити. Це неправда. МОЗ зібрало експертні думки провідних профільних лікарів, які розвіють такі сумніви.

- Усім людям, які мають серцево-судинні захворювання, потрібно вакцинуватись від COVID-19, адже хвороба в них протікає значно важче та може дати дуже серйозні ускладнення, запевняє  лікарка-кардіолог, кандидатка медичних наук та завідувачка діагностичного відділу Центру інноваційних медичних технологій Національної академії наук України Віра Горбачова.

Це стосується, зокрема й ішемічної хвороби, і серцевої недостатності, і вроджених вад серця. Пацієнти з такими захворюваннями більше схильні до інфікування та важкого перебігу хвороби. Коронавірусна інфекція, за словами лікарки, впливає на серце й судини різними механізмами, наприклад прямо пошкоджує серце.

Так само треба щепитися людям із цукровим діабетом та ендокринними захворюваннями, адже коронавірусна хвороба може бути для них вкрай небезпечною.

- Люди з хронічними ендокринними захворюваннями потребують захисту від COVID-19. За моїми спостереженнями, люди з цукровим діабетом свідомі й вакцинуються, – каже ендокринологиня вищої категорії, кандидатка медичних наук Оксана Марусин.

Лікарка каже, що переконати щепитися людей із захворюваннями щитовидної залози, значно важче. Адже ті помилково вважають, що аутоімунні захворювання є абсолютним протипоказанням.

- Це неправда. Щодня отримую по кілька дзвінків від таких пацієнтів із проханням про консультацію. Звичайно, всім рекомендую вакцинуватись, – говорить вона.

Не менш важливо щепитися людям з онкологічними хворобами, адже вони мають дуже високий ризик померти внаслідок ускладнень COVID-19.

- Щеплення від COVID-19 є пріоритетним для пацієнтів, які мають діагноз «онко»... Ризик померти від онкології в наших пацієнтів значно менший, ніж ризик померти від ускладнень, які може спричинити в них коронавірусна хвороба, – розповідає  онколог-хірург-уролог вищої категорії Національного інституту раку, доктор медичних наук Олександр Стаховський.

Онколог пояснює, що щепитися можна як в активній фазі захворювання, так і тим, у кого ремісія. Тим пацієнтів, які проходять хімієтерапію, слід порадитися зі своїм лікарем, коли саме краще щепитися, щоб вакцинація дала оптимальний захист. Для таких випадків Національна технічна група експертів з імунопрофілактики розробила спеціальні рекомендації.

Про ставлення тернополян до обов’язкової вакцинації дивіться на відео «Терену».

До слова, серед ускладнень коронавірусної хвороби усе частіше називають тромбоз. Однак експерти наголошують: ризик тромбозу через COVID-19 – у рази вищий, ніж ризик від вакцинації.

Нагадаємо, Міністерство охорони здоров’я України затвердило форму довідки, яку лікарі видаватимуть пацієнтам, що мають тимчасові або постійні протипоказання до вакцинації проти COVID-19.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео